Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją.
Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie.
Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

styczeń 2018


16.01.2018 
Arkadiusz Czech  - burmistrz Tarnowskich Gór
Naukowcy z furgonetki na zimi oraz z drona w powietrzu badają jakość powietrza w Tarnowskich Górach. W mieście rusza program "Hajcujemy - Nie Trujemy". Jak będzie wyglądał w praktyce?  
posłuchaj15.01.2018 

Mateuszo Handel  - zastępca burmistrza Mikołowa
Rok 2018 będzie dla wielu śląskich samorządów rekordowy pod względem budżetu i planowanych inwestycji. Jakie najważniejsze zadania są do zrealizowania w Mikołowie? Na co gmina wyda najwięcej? 
posłuchaj


12.01.2018 

Krzysztof Bizacki  - doradca Zarządu Spółki Tyski Sport S.A.
Wychowanek GKS-u Tychy, jego wieloletni zawodnik i kibic od miesiąca pełni w klubie nową funkcję - doradcy ds. sportu. Jest odpowiedzialny m.in. za politykę transferową klubu. Kiedy można się spodziewać wzmocnień w drużynie Trójkolorowych? Jak zapadają te najważniejsze decyzje?
posłuchaj11.01.2018 

Mateusz Dulewski  - z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach
GIG ma swój naukowy "Eko Patrol". To furgonetka z napędem elektrycznym, w której znajduje się specjalistyczny sprzęt, m.in. dron. Specjaliści myślą też o miniaturyzacji - czyli o czymś, czym jakość powietrza będzie mógł zbadać każdy z nas.  
posłuchaj10.01.2018 

Tomasz Kulpok - z Urzędu Miasta Ruda Śląska
Rudzki Półmaraton Industrialny dopiero za ponad pół roku. Ale już trwają zapisy do 4. edycji imprezy, która ma zgromadzić 1500 biegaczy. Czy można w lipcu stanąć na starcie, jeśli do tej pory się nie biegało?
posłuchaj9.01.2018 

Stanisław Piechula - burmistrz Mikołowa
Gdzie pojawią się czujniki jakości powietrza? Co z dotacjami na wymianę starych źródeł ciepła? Jakie jeszcze inne działania podejmuje gmina w ramach walki ze smogiem?
posłuchaj8.01.2018 

Natasza Godlewska - prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pszczynie, corocznie jest miejscem koncertów charytatywnych na rzecz najbardziej potrzebujących, tym razem wystąpi Stanisław Soyka. Cały dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo", by pomóc w bezpłatnej opiece nad ciężko chorymi dziećmi.
posłuchaj5.01.2018 
Marcin Michalik - wiceprezydent Chorzowa
Nie każdy musi mieć kalendarz w głowie, ale każdy może mieć go na ścianie. I dzięki temu, nie przegapić terminu wywożenia śmieci, czy odbierania odpadów wielkogabarytowych. Dodatkowo pod ręką będzie ściągawka: jak segregować to, co ląduje w koszu. Chorzów stworzył dla mieszkańców specjalny kalendarz.
posłuchaj


4.01.2018 

Adam Myszor - naczelnik Kancelarii Prezydenta Świętochłowic
Świętochłowice to kolejne miasto w naszym regionie, którego ulicami przejdzie barwny Orszak Trzech Króli. W planach jest także Kolędowy Koncert Noworoczny.
posłuchaj


3.01.2018 

Michał Gramatyka - przewodniczący Rady Miasta w Tychach
W sobotę 6 stycznia ulicami Tychów po raz szósty przejdzie Orszak Trzech Króli. W tych kolorowych jasełkach i kolędowaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Jaki będzie program imprezy?
posłuchaj2.01.2018 

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej
W mieście kończą się powoli tereny inwestycyjne. Te przy Drogowej Trasie Średnicowej to już sprawa niemal zamknięta. Te, przy powstającej trasie N-S, też szybko znajdują nowych właścicieli. Czy w mieście może zabraknąc terenów pod nowe inwestycje? Jak samorząd chce temu zaradzić? 
posłuchaj

 


grudzień 2017

 


29.12.2017 
Marcin Michalik - wiceprezydent Chorzowa
Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dwóch szkołach w mieście. Dzięki temu nie tylko spadną rachunki za prąd, ale i uczniowie dowiedzą się, jak się produkuje zieloną energię.  
posłuchaj28.12.2017 
Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza
Koniec roku - czas podsumowań. Będziemy też pytać o plany na rok 2018
posłuchaj27.12.2017 

Andrzej Dziuba - prezydent Tychów
Jakie były najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Tychach? Jakie inwestycje miasto chce przeprowadzić w przejętym niedawno szpitalu wojewódzkim? Co dla pasażerów MZK Tychy oznacza ujednolicenie biletów w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej? M.in. te pytania zadamy naszemu gościowi.
posłuchaj22.12.2017 
Waldemar Cichoń - pisarz z Tychów
"Tam, kaj rodzom się dyjamynty". To zbiór opowiadań o sławnych ludziach, wydarzeniach i symbolach regionu. Książka napisana jest po polsku i po śląsku.
posłuchaj21.12.2017 

Tadeusz Harazin - pszczyński przewodnik
U niektórych na wigilijnym stole nie może zabraknąć barszczu z uszkami, u innych - zupy rybnej. Jedni dzielą się opłatkiem przed wieczerzą, inni - po niej. Jak Wigilię spędza się na Śląsku?
posłuchaj20.12.2017 

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Władze miasta starały się o to od lat. Samorząd przejął ponad 60 działek, które do tej pory należały do rudzkich kopalń i górniczych spółek. To daje możliwość rozpoczęcia potrzebnych remontów.
posłuchaj19.12.2017 

Mirosław Blaski -  burmistrz Orzesza
Jak ze smogiem walczy Orzesze, które negatywnie zaopiniowało obowiązującą od niedawna uchwałę antysmogową? O jakie dotacje mogą się starać mieszkańcy tego miasta? Gdzie będą wyświetlane informacje o jakości powietrza, którym oddychają?  
posłuchaj18.12.2017 

Aleksander Wyra -  burmistrz Łazisk Górnych
Mieszkańcy mogą się starać o różnego typu dotacje na ekologiczne źródła ciepła. W mieście rusza także kolejna akcja edukacyjna dotycząca ochrony środowiska, planowane są kolejne inwestycje w tereny zielone.
posłuchaj15.12.2017 

Agnieszka Kijas -  z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach
Przebudowa tyskiego odcinka drogi krajowej nr 44 już trwa, ale prace, które na razie są prowadzone, nie powodują większych utrudnień. Te zaczną się w styczniu. Z jakimi zmianami w organizacji ruchu muszą się liczyć kierowcy?
posłuchaj14.12.2017 
Karolina Skórka -  rzecznik Urzędu Miasta Chorzów
Tego jeszcze żadne miasto w regionie nie robiło. Jak się zameldujesz - to dostaniesz powitalny pakiet m.in. podwójne bilety na mecze Ruchu i zniżki do wesołego miasteczka czy na miejskie obiekty sportowe i kulturalne. Magistrat prowadzi akcję promocyjną "Zamelduj Się w Chorzowie".
posłuchaj13.12.2017 
Paweł Drzewiecki  -  dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
MCK w Tychach realizuje swoją najnowszą produkcję teatralną - to przedstawienie pt. "Opowieść Wigilijna", na motywach znanego opowiadania Charles’a Dickensa. Na scenie zobaczymy mieszkańców miasta, wyłonionych na castingu.
posłuchaj


12.12.2017 

Michał Adamczyk  - z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Ruda Śląska
Ruda Śląska pyta mieszkańców co i gdzie im naprawić i polepszyć, czyli co w mieście zrewitalizować. Były już w poszczególnych dzielnicach spacery rewitalizacyjne, teraz miasto stawia na punkt konsultacyjny. Mobilny - bo będzie pojawiał w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Czego po takim eksperymencie spodziewają się urzędnicy, a czego mogą spoedziewać się mieszkańcy?
posłuchaj


11.12.2017 

Teresa Urbańczyk  -  Ślązaczka Roku 2017
Gościem Radia Express FM jest dziś laureatka konkursu "Po naszymu czyli po Śląsku" - Teresa Urbańczyk z Jankowic koło Pszczyny. Porozmawiamy nie tylko o uroczystej gali w Zabrzu, ale i o modzie na śląską gwarę.
posłuchaj


8.12.2017 

Jolanta Kopiec  -  dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie
Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze dwa tygodnie, wkrótce ruszymy po choinki. Dla wielu zwierząt to przysmak. Drzewka ścięte, a nie sprzedane przed Wigilią, trafiają m.in. do chorzowskiego ZOO.
posłuchaj7.12.2017 

Paweł Drzewiecki  -  dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Internauci mają jeszcze tylko kilka dni na to, by zagłosować na projekty, zgłoszone w ramach 4. edycji Tyskiego Banku Kultury. Jak to zrobić? I jakie są kolejne etapy konkursu?
posłuchaj6.12.2017 

Marek Podeszwa  -  z Rybnickiej Grupy Biegowej „Pędzimy Razem”
Mimo, że są tam palmy, to tropików w żaden sposób to miejsce nie przypomina. Szczególnie, że temperatura wody jest tu teraz bliska zeru. Mimo to, basen na kąpielisku "Ruda" pełen jest ludzi. To członkowie grupy rybnickich morsów.
posłuchaj5.12.2017 

Piotr Kuczera  - prezydent Rybnika
27 czujników mierzących jakość powietrza, działa na terenie Rybnika. Te dane mają służyć mieszkańcom, będąc wskazówką, czy w danym momencie np.  wyjść na spacer, czy lepiej zostać w domu. Mają też pomóc urzędnikom w wyznaczeniu obszarów, gdzie warto zintensyfikować działania, związane z kampanią antysmogową. W program walki ze smogiem wpisują się też tzw. ekodotacje. 
posłuchaj4.12.2017 

Karina Abrahamczyk-Zator  - dyrektor Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
W Parku Górnika powstanie pierwszy w Rybniku tzw. ogród społeczny. Jego pomysłodawcą jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach we współpracy z mieszkańcami dzielnicy.
Ten projekt ma być dowodem na to, że wspólnymi siłami można stworzyć niezwykłe miejsce służące ludziom. 
posłuchaj


1.12.2017 
Krzysztof Trzosek - rzecznik spółki Tyski Sport
Z dzisiejszym Gościem Radia Express FM będzimy rozmawiać m.in. o finale batali, która trwała od 2 lat, a dotyczyła walkowera dla tyskich hokeistów, a także o zbliżających się Wirtualnych Derbach Śląska.
posłuchaj
listopad 2017

30.11.2017 
Mirosława Gamba - naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Ruda Śląska
Ponad 750 tys. zł, czyli aż o 50 tys. zł więcej niż przed rokiem, otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego dzieki darowiznom „1 procenta”. To najwięcej w historii. Co taki gest podatników, rozliczających roczny PIT, oznacza dla miasta i działających tu stowarzyszeń i fundacji?
posłuchaj29.11.2017 
Mirosław Górka - prezes klubu Rymer Rybnik
"Zagraj z Nami - Rymerokami" - to projekt, który jest realizowany w Rybniku-Niedobczycach.
Ma integrować lokalną społeczność oraz wyłapywać młode piłkarskie talenty. Będą  treningi i rozgrywki piłkarskie między familokami i trzepakami.  
posłuchaj28.11.2017 

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Ile pieniędzy - i na co - zarezerwowano w budżecie Rudy Ślaskiej na rok 2018? Władze miasta przyznają, że to będzie kolejny rekordowy budżet, jeśli chodzi o inwestycje . O niełatwym podziale ponad 770 mln złotych - opowie dzisiejszy gość Radia Express FM.
posłuchaj

 

 

27.11.2017 
Zbigniew Gieleciak - prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach
Wodny Park Tychy jest już gotowy w około 95 procentach.  Lista atrakcji, z których będzie można tam korzystać, jest bardzo długa.
posłuchaj

 


24.11.2017 
Marek Partuś - komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej
Czy uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego, pozbawiona na razie przepisów wykonawczych, zdaje egzamin? Co widać w piecach kontrolowanych przez strażników miejskich? O to będziemy pytać dzisiejszego gościa radia Express FM
posłuchaj

 


23.11.2017 
Marcin Miśków - organizator i pomysłodawca Żorskiego Półmaratonu Leśnego
W niedzielę 26 listopada obędzie się już druga edycja tej imprezy.  O przyjemnej przebieżce leśnymi ścieżkami można zapomnieć - tu trzeba się przygotować na trudne warunki. Na trasę wyruszy kilkaset osób. 
posłuchaj22.11.2017 

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny
W centralnej części pszczyńskiego rynku trwa montaż lodowiska. Dodatkowo, prowadzone są też prace związane z modernizacją Starówki.
posłuchaj21.11.2017 

Jacek Pytel - rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach
Kontrole w toku. Nowe przepisy związane z wprowadzeniem uchwały antysmogowej w woj. śląskim sprawiły, że strażnicy miejscy mają nowe obowiązki. Sprawdzają, czy mieszkańcy nie palą w piecach tym, czym nie powinni.
posłuchaj20.11.2017 

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach
Rusza przebudowa drogi krajowej nr 44 w Tychach. Pierwszych poważniejszych utrudnień związanych z inwestycją można spodziewać się początkiem grudnia, ale już od najbliższej środy, na odcinku objętym robotami, mogą występować zwężenia.
posłuchaj17.11.2017 

Sandra Jaworudzka - sekretarz Fundacji Szafa Gra
Ten rok jest pełen atrakcji dla czytelników z Czerwionki-Leszczyn. Dzięki prowadzonemu przez Fundację Szafa Gra projektowi: "pre_tekst - od książki do sztuki" odwiedziło tę miejscowość wielu wybitnych autorów. Przyjadą kolejni...
posłuchaj16.11.2017 

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Władze Rudy Śląskiej pozytywnie zaopiniowały plany wydobycia w 32 ścianach KWK "Ruda" do 2020 r. Jednocześnie rudzki magistrat nie zgodził się na wydobycie 3 z 12 ścian ruchu „Pokój”. Chodzi o ewentualne szkody jakie mogą powstać na powierzchni w dzielnicy Wirek. Czy to początek konfliktu na linii Polska Grupa Górnicza - miasto?
posłuchaj15.11.2017 
Mirosław Bienioszek - Konsul Republiki Austrii w Katowicach
W Mikołowie wystawiona zostanie sztuka pt. "Noc Trakla", która powstała na podstawie życia i twórczości Georga Trakla. Spektakl jest częścią obchodów Dni Austrii w województwie śląskim.
posłuchaj14.11.2017 

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Ruda Śląska stawia nowoczesne technologie. Miasto dostało ponad 4 mln zł na rozwój e-usług. Dzięki temu niektóre urzędowe formalności będzie można załatwić nie wychodząc z domu - przez internet.
posłuchaj13.11.2017 
Anna Ujma - doradca Prezydenta Żor
W Żorach prowadzone są konsultacje, dotyczące różnych dotacji, o które mogą się ubiegać mieszkańcy. Chodzi m.in. o usuwanie azbestu czy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.
posłuchaj


10.11.2017 
Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach
Odwiedzamy Mediatekę w Tychach. Nowoczesny budynek cały czas się zmienia. Niedawno w bibliotece pojawiły się nowe urządzenia (książkomat, wrzutnia, selfczeki), kupione zostały również nowe meble. Teraz ruszyły prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.
posłuchaj


9.11.2017 

Piotr Kuczera - prezydent Rybnika
Praca wre w dzielnicy Paruszowiec Piaski. Wzdłuż rzeki właśnie posadzono 50 okazałych drzew. Pojawiają się ławki, tor dla rolkarzy i szykuje się wiele innych atrakcji.
Jak po zakończeniu prac będą wyglądały błonia nad Rudą?
posłuchaj


8.11.2017 

Wojciech Szwiec  - z Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie
Wystawę pt. "Przerwany lot", na którą składają się m.in. modele samolotów sprzed drugiej wojny światowej, można oglądać w Mikołowie. Eksponatom towarzyszą ciekawe historie z Bujakowem w tle. A wkrótce odbędzie się spotkanie z autorem książek o historii polskiego lotnictwa.
posłuchaj

 

7.11.2017 
Katarzyna Kuberek  - naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Ruda Śląska
Prawie 7 mln zł dołożyć w tym roku miasto do systemu gospodarki odpadami. Obowiązująca obecnie opłata śmieciowa jest zbyt niska w stosunku do cen rynkowych i poziomu segregacji przez mieszkańców. Podwyżka czeka mieszkańców od stycznia. Czy to koniec, czy dopiero początek podnoszenia opłat? 
posłuchaj6.11.2017 
Grzegorz Czembor - dyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie
Stado żubrów w Pszczynie powiększyło się o dwa cielaki. Wkrótce mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać dla nich imiona.
Jednocześnie cały czas trwa zbiórka przysmaków tych leśnych zwierząt.
posłuchaj3.11.2017 
Natalia Jakubiec - koordynator d/s promocji akcji Szlachetna Paczka w woj. śląskim
Szlachetna Paczka nabiera tempa! To ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest dotarcie do najbardziej potrzebujących rodzin. Ciągle poszukiwani są wolontariusze, ciągle można też zgłaszać do programu kolejne rodziny. Jak dokładnie wygląda to w naszym regionie?
posłuchaj


2.11.2017 

asp. Arkadiusz Ciozak - rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej
Pięć samoobsługowych, ogólnodostępnych alkomatów zostało zamontowanych w Rudzie Śląskiej. Można z nich skorzystać za darmo. Zakup sfinansowało miasto.
posłuchajpaździernik 2017
 

31.10.2017 
Krzysztof Pieczyński - radny z Katowic
Katowicki radny chce, aby w mieście stanęły znaki drogowe, zalecające tzw. jazdę na suwak. To miałoby zmniejszyć korki. Gdzie miałyby się one pojawić? Kiedy to nastąpi?
posłuchaj


30.10.2017 
Ewa Grudniok - z Urzędu Miasta Tychy
Tyscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą aktualizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Dla mieszkańców oznacza to dużo większe, niż dotychczas dofinansowania. Na co konkretnie można dostać dotację? I co trzeba zrobić, żeby takie pieniadze zostały wypłacone? 
posłuchaj

 

27.10.2017 
Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach
800 ton soli drogowej i 1000 ton piasku - takim zapasem dysponuje konsorcjum odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg w Tychach. 31 października - niezależnie od pogody - w mieście oficjalnie rozpocznie się "Akcja Zima". 
posłuchaj26.10.2017 
Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Rekultywacja hałdy przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej - to ma być przykład tego, jak zdegradowany teren poprzemysłowy, zamienić w miejsce rekreacji. Plany są ambitne
posłuchaj25.10.2017 

Justyna Rudner - koordynatorka budżetu obywatelskiego w Mikołowie
1 000 000 złotych. Tyle jest do wydania w ramach 3. edycji budżetu obywatelskiego w Mikołowie. Na co zostaną przeznaczone? O tym zdecydują mieszkańcy. Głosowanie ruszy za kilka dni.
posłuchaj24.10.2017 
Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Co zrobić, żeby w mieście żyło się lepiej? Jak korzystać z nowoczesnych technologii? Jak będzie wyglądać Smart City w rudzkim wydaniu? 
posłuchaj

 

23.10.2017 
Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny
Pszczyński Budżet Obywatelski został rozstrzygnięty. Głosowało niemal 6 tys. mieszkańców gminy. Wśród projektów lokalnych znalazło się kilka takich, które nie osiągnęły minimalnego progu poparcia - 3 procent. A to oznacza, że nie zostaną one zrealizowane.  
posłuchaj

 


20.10.2017 
Agnieszka Szymula i Agnieszka Ociepa-Weiss - ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego "Faber"
Pierwszy Spacer Muzyczny odbędzie się w Tychach 23 października. Uczestnicy będą mogli się podzielić wspomnieniami z tyskich koncertów oraz wydarzeń muzycznych. Będzie także okazja do tego, by poruszyć temat muzyki w czasach PRL-u.
posłuchaj19.10.2017 
Ewa Wyciślik - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska
Elektrociepłownia Mikołaj w Rudzie Śląskiej będzie się rozbudowywać. Spółka Weglokoks Energia ZCP, chce wybudować nowy blok energetyczny zasilany paliwem z odpadów. Mieszkańcy mają obawy. O tej inwestycji rozmawiamy z gościem Radia Express FM.
posłuchaj18.10.2017 
Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice
Piękna pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom. I choć w Tychach czy w Pszczynie wypożyczalnie jednośladów miejskich już nie działają, to wciąż można z nich korzystać w stolicy Górnego Śląska. Tu sezon rowerowy został wydłużony.
posłuchaj

 

17.10.2017 
Andrzej Pilot - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Do tej pory - tylko dla tych, którzy budowali energooszczędne domy czy siedziby firm. Teraz - dla wszystkich i niemal na wszystko, co ekologiczne: od wymiany pieców, po fotowoltaikę. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Woddnej w Katowicach uruchomił specjalną linię kredytową, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy regionu oraz wspólnoty mieszkaniowe.
posłuchaj


16.10.2017 

Paweł Drzewiecki - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Trwa 4. edycja Tyskiego Banku Kultury. To program, w ramach którego mieszkańcy mogą liczyć na pomoc - m.in. merytoryczną i finansową - w realizacji przedsięwzięć kulturalnych. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.
posłuchaj

 

13.10.2017 
Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach
Zawężenia ulic do jednego pasa ruchu, tworzenie progów spowalniających jazdę czy stawianie dodatkowych znaków drogowych. To rozwiązania, które mają poprawiać bezpieczeństwo na drogach. Część zmian wywołuje sporo kontrowersji. W jaki sposób urzędnicy wybierają takie wymagające poprawek miejsca?
posłuchaj

 

12.10.2017 
Izabela Starowicz - z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej
Ruszyła kolejna edycja programu wsparcia żywnościowego dla osób najbardziej potrzebujących. W ramach poprzedniej do mieszkańców Rudy Śląskiej trafiło blisko 160 ton różnych artykułów. Jak w tym roku zgłosić się do programu i kto może to zrobić?
posłuchaj

 

11.10.2017 
Ewa Grudniok - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy
Czas na podsumowanie kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego w Tychach. Głosowanie zakończone, głosy podliczone. Na jakie pomysły mieszkańców przeznaczone zostanie 5 mln zł?
posłuchaj

 

10.10.2017 
Rafał Urbacki - reżyser i choreograf
Jak pokazać za pomocą tańca nie tylko prace, ale i emocje hutników? Jak tańcem i ruchem odwołać się do poprzemysłowej spuścizny naszego regionu? Tego dokonał pomysłodawca i reżyser nagradzanego spektaklu pt. "Jaram Się". 
posłuchaj

 

9.10.2017 
Łukasz Kaczmarczyk - ambasador akcji "Weź, nie bierz", członek Kabaretu Młodych Panów
"Weź, nie bierz" - pod takim hasłem w Rybniku trwa akcja społeczna, która ma pokazać skutki zażywania narkotyków i dopalaczy. Prezentowany będzie m.in spektakl pt. "Dopalacze. Siedem stopni donikąd".  
posłuchaj

 

6.10.2017 
Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny
Pszczyński magistrat urochomił Program Ograniczania Niskiej Emisji. Mieszkańcy mogą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę pieca czy termomodernizację budynku. Zainteresowanie jest ogromne. 
posłuchaj

 

5.10.2017 
Piotr Janik - naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska
110 mln zł na budowę ostatniego, najtrudniejszego i najdłuższego odcinka drogi N-S, która ma połączyć DTŚ z autostradą A4. Jak idzie budowa, jakie są plany i na co pójdzie ponad stumilionowa dotacja?
posłuchaj

 

4.10.2017 
Jan Fiałkowski - rybnicki oficer rowerowy
Październik pod znakiem rowerów. W mieście powstają nowe pasy rowerowe. Miłośnicy jednośladów chętnie korzystają też z nowej ścieżki, wytyczonej wzdłuż rzeki Nacyny.  A w najbliższy piątek oficjalna prezentacja Industrialnej Pętli Terenowej.
posłuchaj

 

 

3.10.2017 
Bożena Krzyżak i Bożena Rożek-Szymczak - z Urzędu Miasta Ruda Śląska
W Rudzie Śląskiej - zgodnie z ustawą dekomunizacyjną - zmieniono nazwy kilku ulic. Czy to oznacza koniecznośc wymiany dokumentów z adresem? Co mają zrobić przedsiębiorcy, którzy prowadza działalność na tych ulicach? O tym dzisiejsi goście Radia Express FM.
posłuchaj

 

 

2.10.2017 
Piotr Łapa - z Urzędu Miasta w Pszczynie
Jak wygląda Pszczyna w nocnej odsłonie? Tego dowiedzą się Ci, którzy wezmą udział w kolejnej imprezie biegowej, organizowanej ulicami tego miasta. Na trasie pojawią się nie tylko biegacze, ale i miłośnicy nordic walking. A wszystko w szczytnym celu
posłuchaj

 

wrzesień 2017

29.09.2017 
Ewa Dziekońska - prezes Tyskiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego
Kolejne spotkanie z ekologią w Tychach - czyli "Ekokiermasz Dla Zdrowia". Będzie dużo o prawidłowym, zbilansowanym odżywianiu, konkursy dla dzieci, konsultacje z lekarzami oraz prelekcje.
posłuchaj
 


28.09.2017 
Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta i pisarz
To byla bardzo glośna sprawa kryminalna na przełomie lat 70 i 80. "Frankenstein" - taki  kryptonim milicja nadała seryjnemu mordercy - kolejnemu po "Wampirze z Zagłębie", który siał strach w regionie. Kulisy tych wydarzeń badał i opisał nasz dzisiejszy gość
posłuchaj

 

27.09.2017 
Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny
Coraz więcej miast inwestuje w czujniki, badające jakość powietrza, którym oddychamy. Po 10 takich urządzeń zamontowały niedawno Tychy i Żory. Teraz czas na Pszczynę, która w dodatkowe mierniki wyposaży też... strażników miejskich. Jak gmina zamierza walczyć ze smogiem?
posłuchaj

 

26.09.2017 
Piotr Janik - naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska
Po sukcesie miejskiego programu dofinansowania odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców, teraz miejskie budynki mają być bardziej eko. A to za sprawą fotowoltaiki. Panele słoneczeczne pojawią się na budynkach straży miejskiej i magistratu. Ile gmina za to zapłaci, a ile zarobi dzięki niższym rachunkom?
posłuchaj

 

25.09.2017 
Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach
Agata Passent, Krzysztof Daukszewicz czy Marcin Kydryński. To tylko niektórzy goście tegorocznych, 13. Tyskich Dni Literatury. Co znalazło się w programie tej imprezy?
posłuchaj

 

22.09.2017 
Daniel Melerowicz - kierownik Centrum Integracji Społecznej w Mikołowie
W Drodze Do Pracy - to hasło konferencji w Mikołowie, podczas której pracodawcy spotkają się z bezrobotnymi. Będzie okazja do rozmowy na temat błędów najczęściej popełnianych przy poszukiwaniu zatrudnienia. A wszystko po to, by mieszkańcy powiatu łatwiej mogli wrócić na rynek pracy.
posłuchaj

 

21.09.2017 
Dawid Kostempski - prezydent  Świętochłowic
Od lat jest jednym z najładniejszych, alei jednocześnie najbardziej zdegradowanych miejsc w Świętochłowicach. Staw Kalina to jedna z ostatnich na Śląsku bomb ekologicznych. Miasto jednak dostało środki, aby ją rozbroić. Ogromna dotacja pójdzie w całości na rewitalizację tego malowniczego i historycznego miejsca.
posłuchaj


20.09.2017 
Barbara Sopot-Zembok - wiceburmistrz  Pszczyny
Nowy rok szkolny rozpoczęty. W życie weszła reforma oświaty. Trzeba było zorganizować zupełnie nową sieć szkół. Z czym jest największy kłopot? I jakie rozwiązania są brane pod uwagę? Zapytaliśmy o to w Pszczynie.
posłuchaj


19.09.2017 
Krzysztof Trzosek - rzecznik spółki Tyski Sport 
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Do tej międzynarodowej kampanii, promującej alternatywne formy transportu, dołącza się GKS Tychy. W autobusach będzie można spotkać zawodników wszystkich sekcji tego klubu.
posłuchaj

 

18.09.2017 
Dawid Latocha - organizator  5. Tyskiego Festiwalu Capoeira
Zapraszamy na kilkudniowe warsztaty i pokazy, skierowane do tych, którzy chcieliby lepiej poznać tę brazylijską sztukę walki.
posłuchaj

 

15.09.2017 
Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny
Ponad 45 tys. samochodów przejeżdża każdego dnia przez pszczyński odcinek krajowej jedynki. To droga, która od lat kojarzy się kierowcom z utrudnieniami. Wzmożony ruch w godzinach szczytu, weekendowe i świąteczne wyjazdy w góry, drobna stłuczka czy roboty drogowe - to wszystko sprawia, że momentalnie na DK1 tworzy się korek. Problemy są też w mieście. Czy Pszczyna może sobie poradzić z tym problemem?
posłuchaj
 

14.09.2017 
Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej
Lubicie czytać? Ruda Śląska znalazła niekonwencjonalny pomysł na rewitalizację zabytkowej stacji kolejowej w Chebziu. W budynku, który trafił na miejski garnuszek i zostanie wyremontowany, powstanie m.in. biblioteka.
posłuchaj
 

13.09.2017 
Dominika Porwitt-Wądołowska - z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Budynki Browaru Obywatelskiego znowu ożyją za sprawą niezwykłych animacji. To cześć kolejnej edycji Tychy Light & Sound Festival.
posłuchaj


12.09.2017 
Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski
Do dwóch razy sztuka... Kazimierz Karolczak został wybrany szefem Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej. Klapa pierwszego posiedzenia, potem nerwowe zawiązywanie koalicji, sondowanie i typowanie kandydatów, wywołały tyle emocji, że ich studzenie może potrwać długo.
posłuchaj


11.09.2017 
Patryk Oczko - z działu sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach
Jeszcze tylko przez kilka dni będzie można oglądać wystawę Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty.W dorobku tego architekta są m.in. obiekty realizowane w Tychach. A samej ekspozycji towarzyszy od niedawna nowa publikacja.
posłuchaj
 


8.09.2017 
Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach
Ci, którzy jeżdżą po Tychach, z pewnością zauważyli, że na drogach trwa sporo remontów.
Gdzie trzeba się liczyć z utrudnieniami?  A gdzie wkrótce pojawią się nowe udogodnienia?
posłuchaj

 

7.09.2017 
Jakub Kabus - organizator i pomysłodawca festiwalu Andromedon
Trzecia edycja Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych: Andromedon rozpocznie się piątek, 8 września. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci, całe rodziny, jak i wyłącznie dorośli widzowie.
posłuchaj

 

6.09.2017 
Michał Pierończyk - wiceprzydent Rudy Śląskiej
Przy ulicy Czarnoleśnej powstał nowy obiekt sportowy - nowoczesny stadion lekkoatletyczny. Uroczyste otwarcie zaplanowano w poniedziałek, 11 września. Jak wygląda ta arena? Co przygotowano na inaugurację?
posłuchaj5.09.2017 
Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego
We wrześniu w życie weszła uchwała antysmogowa. A to oznacza koniec palenia czym popadnie. Na liście paliw zabronionych są floty, muły, mokre drewno i węgiel brunatny. Stare piece - do wymiany. A wszystko po to, abyśmy  żyli zdrowiej i dłużej.
posłuchaj

 

4.09.2017 
Bartek Studnik - fan komputerów z Orzesza
Jest cichy i dużo bardziej wydajny, ale czasem trzeba go odpowietrzać niczym kaloryfer. To komputer chłodzony cieczą. W domowym zaciszu, w ciągu kilku miesięcy, taki sprzęt skontruował 19-letni mieszkaniec Orzesza.
posłuchajczerwiec 2017

 

30.06.2017 
Andrzej Dziuba - prezydent  Miasta Tychy
Prezydent Tychów to ostatni - przed wakacyjną przerwą - Gość Radia Express FM.  Podsumujemy piłkarskie Mistrzostwa Europy do lat 21, a także porozmawiamy m.in. o wzbudzających kontrowersje zawężeniach jezdni do jednego pasa ruchu oraz o obecnych i przyszłych inwestycjach w mieście.
posłuchaj


29.06.2017 
Grzegorz Bednarski
- prezes spółki Tyski Sport
Jak UEFA zaopiniowała piłkarskie Mistrzostwa Europy do lat 21 w Tychach? Jak zmienia się skład piłkarskiego GKS-u Tychy przed kolejnym sezonem? I jak do swoich rozgrywek przygotowują się hokeiści?
posłuchaj


28.06.2017 
Piotr Janik - naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska
Wielka ulga  - i urzędników i kierowców. Bo bez pozyskanych właśnie unijnych środków, budowana wciąż trasa N-S mogłaby się okazać drogą do nikąd. Miastu udało się pozyskać dofinansowanie na ostatni i najdłuższy zarazem odcinek drogi łączącej DTŚkę z autostradą A4. I to nie jedyne dobre informacje, jakie przekaże dzisiejszy gość Radia Express FM...
posłuchaj

 

27.06.2017 
Ewa Wyciślik - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska
Zakładu utylizacji odpadów niebezpiecznych w Rudzie Śląskiej Halembie najprawdopodobniej  nie będzie. Protesty mieszkańców zrobiły chyba na urzędnikach wrażenie, bo decyzja środowiskowa będzie odmowna.  Dlaczego?
posłuchaj
 

26.06.2017 
Michał Wawrzaszek - rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie
Wakacje oficjalnie rozpoczęte - wielu mieszkańców regionu być może planuje już jakieś wycieczki.
Koleje Śląskie przygotowały dla pasażerów specjalną, wakacyjną ofertę.

posłuchaj
 

23.06.2017 
Andrzej Depowski - prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Tychach
Odpowiadają za kolor wód Morza Czerwonego, są na lodowcach, w sierści niedźwiedzi polarnych i... czasami - niestety -  także w Jeziorze Paprocany.
Sinice, bo o tych organizmach mowa  potrafią sprawić, że na kąpielisku obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Miasto poprosiło o pomoc naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Efektem tego jest program naprawczy.
posłuchaj


22.06.2017 
dr Urszula Dudzińska - kierownik oddziału anestezologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej
Cyber - Oko, to niezwykłe urządzenie, które pozwala na porozumiewanie się z pacjentami, którzy np. są w śpiączce. Technologie mogli testować lekarze w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej
posłuchaj
 

21.06.2017 
Konrad Dziuba - dyrektor programowy Stowarzyszenia Na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma"
W Mikołowie, Rybniku, Gliwicach czy w Katowicach. Między innymi w tych miastach można skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Kto może to zrobić? I jak się do takiej wizyty przygotować?
posłuchaj
 

20.06.2017 
Eugeniusz Malinowski - zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa UM Ruda Śl.
Ponad milion złotych unijnego dofinansowania pozyskały właśnie władze Rudy Śląskiej na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii. W mieście ma być bardziej eko, a mieszkańcy moga liczyć na dofinansowanie tej inwestycje.
posłuchaj

 

19.06.2017 
Jan Fiałkowski  -  rybnicki Oficer Rowerowy
"Rowerowy Maj" - to kampania, w której wzięło udział wiele szkół i przedszkoli w całej Polsce. Każde miasto wprowadzało ją jednak w innym wymiarze. W Rybniku akcji przyświecało hasło: "Do szkoły ciś na kole". Wzięli w niej udział uczniowie klas 4, 5 i 6 z 21 szkół podstawowych.
posłuchaj

 

16.06.2017 
Jakub Cofała  -  zastępca dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
Mikołów zaprasza na Dni Otwarte Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. To dwudniowa impreza, łącząca tradycję i nowoczesność. Co znalazło się w programie tego wydarzenia?
posłuchaj

 

14.06.2017 
Paweł Drzewiecki  dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Zbliża się kolejne edycja Dni Miasta. Tym razem w Parku pod Żyrafą zobaczymy gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz laureatów przeglądu "Dla Tych Zagrają - nowa fala tyskich brzmień".
posłuchaj

 

13.06.2017 
Romuald Pasternok  z Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska
Miasto dostało 58 mln zł na usuwanie szkód górniczych. Dzięki temu będzie można m.in. prostowac budynki odchylone od pionu
posłuchaj

 

12.06.2017 
Ewa Biskupska  rzecznik Urzędu Miasta Katowice
Czekają nas kolejne zmiany w zasadach wycinki drzew na gruntach stanowiących własność osób prywatnych. Istotny będzie teraz obwód pnia. Chęć wcinki drzewa będzie trzeba zgłaszać do urzędu.
posłuchaj

 

9.06.2017 
Ewa Grudniok  rzecznik Urzędu Miasta Tychy
Powoli zapominamy o tym, co działo się jeszcze kilka miesięcy temu: kopcące kominy i alarmy smogowe. Samorządy cały czas starają się wprowadzać rozwiązania, poprawiające jakość powietrza
posłuchaj

 

8.06.2017 
aspirant Sebastian Imiołczyk  z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie
Zdecydowana interwencja policji podczas ostatniego meczu Ruchu Chorzów w ekstraklasie. Funkcjonariusze zatrzymali na razie 10 osób. Ustalają tożsamość kolejnych uczestników zajścia i jeszcze muszą się tłumaczyć - bo część nieumundurowanych policjantów miała na sobie kamizelki z napisem FOTO.
posłuchaj

 

7.06.2017 
Mirosław Blaski burmistrz Orzesza
Ta impreza będzie mieć naprawdę mocny, muzyczny akcent -  23 czerwca, podczas Orzeskiego Powitania Lata, wystąpi m.in. Zenek Martyniuk z zespołem Akcent
posłuchaj

 

6.06.2017 
Piotr Luczyk muzyk zespołu Kat, organizator Cover Festival
Filmowy inżynier Mamoń z "Rejsu" mówił, że ma umysł ścisły, i że podobają mu się piosenki, które już raz slyszał. Jeśli ktoś, ma tak samo, to 9 czerwca w Rudzie Śląskiej będzie zachwycony. W ramach Dni Miasta odbędzie się niezwykła impreza, podczas której będzie można posłuchać wielu klasycznych rockowych hitów
posłuchaj

 

5.06.2017 
Teresa Buczak dyrektor prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie 
Dzięki dotacji hospicjum rozszerza swoją działalność. Wkrótce możliwa tu będzie domowa opieka nad osobami niesamodzielnymi.
posłuchaj2.06.2017 
Wojciech Jakubiec dyrektor artystyczny Festiwalu "Teatralna Maszyna Pszczyna"
Pszczyna zaprasza 4-dniową imprezę dla miłośników teatru i sztuki. Którzy artyści odwiedzą miasto? Co znalazło się w repertuarze 6. edycja festiwalu?
posłuchaj


1.06.2017 
Leszek Jodliński dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
 
"Inwazja u bram" - to nowa wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie. Można tu podziwiać kilkaset gatunków roślin i zwierząt, które coraz lepiej czują się w naszym środowisku, a których być tu nie nie powinno. Bo co robią piranie w Rybniku, czy jenoty pod Gliwicami?
posłuchaj


maj 2017


31.05.2017 
Anna Krawczyk dyrektor Mieskiej Biblioteki Publicznej w Tychach
Była Noc Muzeów, teraz czas na Noc Bibliotek. Wieczorową porą będzie można odwiedzić m.in. tyską Mediatekę. Co znalazło się w programie tej imprezy?
posłuchaj
 

30.05.2017 
Wiesław Ciężkowski wiceprezydent Chorzowa
Miasto musi pilnie stworzyć nowe miejsca w przedszkolach. To dlatego, że tym razem wielu rodziców nie posłało 6-ciolatków do szkół. Nowej placówki do września zbudować się nie da. Jak zatem samorząd ma zamiar sobie z problemem poradzić?
posłuchaj
 

29.05.2017 
Przemysław Major naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bieruń.
Coraz mniej czasu zostało na złożenie wniosków do 3. edycji bieruńskiego budżetu partycypacyjnego. Pula pieniędzy przeznaczonych na realiację pomysłów mieszkańcow wzrosła.  Swoje pomysły mogą też połączyć mieszkańcy różnych okręgów.
posłuchaj
 

26.05.2017 
Zbigniew Gieleciak prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.
Z zewnątrz wygląda na niemal gotowy. W środku praca wre. Mowa o Wodnym Parku Tychy. Na jakim etapie jest realizacja tej inwestycji?
posłuchaj

 

25.05.2017 
Izabela Jaron  komendant Straży Miejskiej w Chorzowie
Kolejne miasto i kolejny sposób na walkę z psimi odchodami.  Zamiast karać, Straż Miejska w Chorzowie chce rozśmieszać. Rozstrzygnięto specjalny konkurs na hasło, które ma dać do myślenia tym, którzy po swoich czworonogach nie sprzątają.
posłuchaj

 

24.05.2017 
Daniel Kiełpiński konsultant ds. naukowych w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
Noc Muzeów za nami? Nie w Łaziskach Górnych! W tamtejszym Muzeum Energetyki szykują się bowiem nocne atrakcje dla miłośników fizyki. Wszystko łatwo można połączyć z Dniem Matki.
posłuchaj
 

23.05.2017 
Ewa Wyciślik  -  naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska
Władze miasta wydały decyzję środowiskową dla Ekologicznego Centrum Odzysku Energii, którego budowę planuje jedna z prywatnych firm. Nowoczesna elektrociepłownia wykorzystująca odpady ma dać miejskiemu budżetowi niezłe wpływy, a mieszkańcom pracę. I ma być w 100 % bezpieczna dla środowiska. Czy taki zakład rzeczywiście powstanie?

posłuchaj


22.05.2017 
Irena Przeliorz instruktor ds projektów w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach
Fascynującą podróż do świata nauki i techniki zapewni uczestnikom żorski festiwal, składający się z licznych zajęć, pokazów i wykładów

posłuchaj
 

19.05.2017 
Dariusz Skrobol -  bumistrz Pszczyny
Urząd Miejski ogłosił przetarg na realizację kolejnego etapu remontu pszczyńskiej starówki. Tym razem odbudowane zostaną mocno dziś zniszczone chodniki. Jaki będzie zakres prac?
posłuchaj
 

18.05.2017 
Wojciech Kuczok -  pisarz
Szturmem wdarł się na literacki top - zdobył m.in. nagrodę Nike. Znany jest nie tylko ze swoich powieści, scenariuszy, wierszy i opowiadań, ale też ze swojego zamiłowania do speleologii i piłki nożnej. Jak na chorzowianina przystało jest wiernym fanem Ruchu.  Czy wierzy jeszcze w utrzymanie "Niebieskich" w Ekstraklasie? Jak pisze się książki na podstawie prokuratorskich dokumentów?
posłuchaj

 

17.05.2017 
Aleksander Widera -  orgaznizator imprezy charytatywnej
W Łaziskach Górnych odbędzie się 6. edycja biegu charytatywnego dla Jasia Szopy. To 6-latek z Bełku, który jest ciążko chory i wymaga ciągłej rehabilitacji.
posłuchaj

 

16.05.2017 
Jacek Pytel -  rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach
Miasto kontra właściciele psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. W Katowicach uruchomiono specjalną skrzynkę kontaktową. Cały czas trwa też akcja "Zbierzmy się do kupy?"
posłuchaj

 

15.05.2017 
Ewa Grudniok -  rzecznik Urzędu Miasta Tychy
Tyski budżet partcypacyjny wkroczył w kolejny etap. Urzędnicy spotykają się z autorami i omawiają zgłoszane pomysły. Jakie projekty zostały ocenione pozytywnie, a jakie zostały odrzucone?
posłuchaj
 
 

12.05.2017 
Aleksandra Matuszczyk -  dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach
Tyska placówka organizueje debatę poświęcona sztuce powojennej oraz kontekstom jej funkcjonowania w różnych miastach Polski. O dziedzictwie powojennej sztuki i wizjach jej modernizacji rozmawiać będą historycy sztuki, socjologowie i artyści.
posłuchaj

 

11.05.2017 
Eliza Kruczkowska -  z Polskiego Funduszu Rozwoju 
W czasieEuropejskiego Kongresu Gospodarczego organizopwana jest impreza towarzysząca o nazwie Start Up Days. Czyli wielkie święto innowacyjnych, małych firm. Ile w startupach jest biznesu, a ile mody na bycie trendy?
posłuchaj
 
 

10.05.2017 
Dariusz Kozielski greenkeeper czyli specjalista od murawy, współpracujęcy z GKS Tychy 
Jeszcze niedawno po murawie na Stadionie Miejskim w Tychach biegali piłkarze, teraz jeżdżą tam ciężarówki, traktory i koparki i uwija się kilkanaście osób. W dzień i w nocy. A wszystko po to, by rosła tu trawa spełniająca wszystkie standardy UEFA
posłuchaj
 
 

9.05.2017 
Michał Pierończyk  wiceprezydent Rudy Śląskiej 
Miasto szykuje korektę  jednego z najważniejszych miejskich dokumentów. Do przeglądu - zarówno w poszczaególnych wydziałach urzędu jak i wśród mieszkańców - trafia uchwalona kilka lat temu dstrategia rozwoju. O aktualizacji dokumentu  mają zdecydować nie tylko radni ale i sami mieszkańcy.
posłuchaj

 

8.05.2017 
Ewa Liszka  kierownik działu obsługi bezpośredniej z Urzędu Skarbowego w Pszczynie
Akcja PIT- przynajmniej dla większości podatników - zakończona. :) Urzędnicy wprowadzają do systemu ostatnie dane, czekają na spóźnialskich i wzywają do korygowania błędów. Kiedy można się spodziewać zwrotu podatku? I z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć ci, którzy zeznania podatkowego nie złożyli na czas?
posłuchaj
 

5.05.2017 
Krzysztof Trzosek  rzecznik spółki Tyski Sport
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej drużyn do lat 21 coraz bliżej. Na Stadionie Miejskim w Tychach rozegrane zostaną w czerwcu 4 spotkania. Przed Euro U-21 wymiona zostanie murawa.
Będziemy rozmawiać nie tylko o przygotowaniach do tej imprezy, ale też o kadrowym trzęsieniu ziemi w hokejowej drużynie GKS Tychy.
posłuchaj
 

4.05.2017 
Paweł Silbert  prezydent Jaworzna
Jak skutecznie promować ekologiczne, elektryczne samochody? Po aglomeracji ma krążyć ponad 100 elektrycznych taksówek - a w kilku miastach mają pojawić się stacje do ich doładowania. Jako pierwsze specjalną umowę podpisało Jaworzno.
posłuchaj

 

2.05.2017 
Aleksandra Krawucka  z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej
To propozycja dla młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego -  program stażowy o nazwie "Masz Powera - idź po Staż". Kto ma szansę na zatrudnienie i jakie trzeba spełnić warunki?
posłuchaj

 

kwiecień 2017

28.04.2017 
Anna Krawczyk  dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach
Po raz 14. tyska biblioteka weźmie udział w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. We wszystkich placówkach w mieście znajdzie się coś i dla dzieci, i dla dorosłych.
posłuchaj

 

27.04.2017 
Adam Szaja  z portalu smakksiazki.pl
Jedni mówią, że to ostatnie koło ratunkowe dla małych wydawnictw i małych księgarń, które nie wytrzymują konkurencji z sieciówkami. Inni - że to ostateczny krach i tak tragicznego w statystykach czytelnictwa w Polsce. Jakie mogą być skutki wprowadzenia jednolitej ceny książki? Czy skończą się przeceny, promocje i książki dodawane np. do gazet?
posłuchaj

 

26.04.2017 
Agnieszka Kijas  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach
W mieście ruszyły remonty dróg i chodników. Naprawy prowadzone są obecnie na al. Piłsudskiego oraz na ul. Edukacji. Wkróce ekipy remontowe będzie można spotkać także na ul. Wyszyńskiego. Trzeba się liczyć z lokalnymi utrudnieniami.
posłuchaj

 

25.04.2017 
Roman Dymek  naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska
Drugi rok z rzędu miasto wyłoży pieniądze na dodatkowe patrole policyjne.  Są też pieniądze na nowe radiowozy
posłuchaj

 

24.04.2017 
Dominika Bzymek  pszczynianka zaangażowana w akcję charytatywną
4-letnia Gabrysia Kowalska walczy ze złośliwym guzem mózgu. Miesiąc temu przeszła operację, ale guza nie udało się usunąć w całości. Potrzebne są pieniądze na dalsze leczenie dziewczynki. W pomoc angażują się ludzie z całej Polski. O szczegółach rozmawiamy z ciocią dziewczynki
posłuchaj

 

21.04.2017 
Jan Fiałkowski rybnicki Oficer Rowerowy
Urzędnicy zachęcają mieszkańców, by zamiast samochodem jeździli po Rybniku rowerem. Niedawno powstał tam pierwszy w śródmieściu kontrapas. Teraz czas na kolejne inwestycje. Jakie?
posłuchaj

 

20.04.2017 
Andrzej Michnik elektronik i wynalazca z Rybnika
Jak samemu zmierzyć poziom w powietrzu na naszym osiedlu czy przy naszym balkonie? Mieszkaniec Rybnika skonstruowczujnik smogu - detektor  mierzy poziomy pyłów zawieszonych w powietrzu. Do tego jest strona www, która wskazuje, czy warto teraz iść na spacer lub pobiegać, czy może lepiej zostać w domu i nawet nie otwierać okien.
posłuchaj


19.04.2017 
ks. Michał Macherzyński proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach Wilkowyjach
Zbliża się kolejny Wilkowyjski Zlot Motocyklowy. Do Tychów przyjadą setki motocyklistów. Impreza ma charakter charytywny. Co znalazło się w jej programie?
AKTUALIZACJA:
Ze względu na załamanie pogody impreza odbędzie się w innym terminie: w sobotę 6 maja

posłuchaj

 

18.04.2017 
Krzysztof Mejer wiceprezydent Rudy Śląskiej
 W kilkudziesięciu miastach  ruszyły konsultacje społeczne. Ich wynik wiążący dla władz nie jest, ale jest papierkiem lakmusowym nastrojów odnośnie tworzenia Metropolii. Jak przebiegają konsultacje w  Rudzie Śląskiej?
posłuchaj
 

14.04.2017 
Bożena Dąbrowska Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żory
Od wielu miesięcy samorządy przygotowują sie do reformy oświaty. Od września uczniów oraz nauczycieli czeka sporo zmian. Co wyszło z analiz, przeprowadzonych w Żorach? Jak rozkłada się nowa siatka szkół? I w co trzeba włożyć najwięcej wysiłku i pieniędzy?
posłuchaj

 

13.04.2017 
Karolina Skórka Urząd Miasta w Chorzowie
Będzi i kij, i marchewka. W Chorzowie rusza kolejna edycja akcji "Nie Rób Gańby - Sprzątaj Po Swoim Psie". Co w tym roku zaplanowali organizatorzy?
posłuchaj

 

12.04.2017 
Zdzisław Rabenda tyski podróżnik
Ty też moższe oddać głos i pomóc w zdobyciu nagrody Traveler podróżnikom z Tychów.  Zdzisław Rabenda, wspólnie z Moniką Stefanek (również  mieszkankąTychów) zostali nominowany przez redakcję czasopisma "National Geographic" do prestiżowej nagrody Traveler, w kategorii Podróż Roku. Za jaki wyczyn doceniono śląskich podróżników?
posłuchaj

 

11.04.2017 
Grzegorz Chmielewski  szef śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.
Święto szlaku zabytków techniki - czyli Industriada -  jużw czerwcu. Stare fabryki i zakłady ściągają tysiące turystów. Jak ten potencjał wykorzystać? O tym dyskutowano w Zabrzu na międzynarodowej konferencji, poświęconej turystyce poprzemysłowej. I o tym rozmawiamy dzisiejszym gościem
posłuchaj

 

10.04.2017 
Dorota Pociask-Frącek  dyrektor Teatru Małego w Tychach
Zbliża się TOP OFF FESTIVAL, czyli ogólnopolski festiwal teatrów off'owych. Do Tychów przyjedzie kilka grup z różnych części naszego kraju, ale na scenie zobaczymy także m.in. lokalnych aktorów. Co znalazło się w programie tej imprezy?
posłuchaj
 
 

7.04.2017 
Bartosz Mazur  doradca prezydenta Rybnika ds. transportu zintegrowanego
Minęło kilka tygodni od wprowadzenia zmian w polityce transportowej Rybnika. Obniżono ceny biletów autobusowych, jednocześnie podnosząc koszty postoju w strefie płatnego parkowania. Czy takie rozwiązania się sprawdzają?
posłuchaj

 

6.04.2017 
Andrzej Pilot prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
7 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego może przyjąć  bardzo ważny dla całego regionu dokument - tzw. uchwałę antysmogową. Zakaz używania w domowych kotłowniach paliwa złej jakości może wejść w życie jeszcze w tym roku. W ciągu 10 lat ma nastąpić wymiana starych pieców węglowych na nowoczesne.
posłuchaj

 
 

5.04.2017 
Anna Ujma doradca prezydenta Żor
Czy w Żorach jest za dużo reklam? Czy ich zamieszczanie powinno zostać uregulowane? W tej sprawie mogą zabrać głos mieszkańcy. Urzędnicy przygotowali specjalne ankiety. Równolegle powstaje ostateczna wersja tzw. kodeksu reklamowego.
posłuchaj

 

4.04.2017 
Jacek Szymik-Kozaczko rzecznik Uniwersytetu Śląskiego
Jeśli nad swoimi głowami zobaczycie balon z logo Uniwersytetu Śląskiego, to nie będzie złudzenie. Uczelnia będzie wykorzystywać go do działalności naukowej i edukacyjnej - chodzi o badanie powietrza. To część projektu o nazwie ULKA.
posłuchaj


 

3.04.2017 
Ewa Dziekońska prezes tyskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego
To będzie już 13. edycja Eko-kiermaszu dla Zdrowia. Celem imprezy jest promowanie zdrowego stylu życia. Co znalazło się w programie tego wydarzenia?
posłuchaj

 

marzec 2017
 

31.03.2017 
Wacław Czerkawski wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce
1 kwietnia Katowicki Holding Węglowy zniknie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Co oznacza proces łączenia kopalń? Czy było to konieczne?
posłuchaj

 

30.03.2017 
Ilona Słomian prezes Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach
Tyskie hospicjum wywalczyło kontrakt NFZ-u na świadczenia w zakresie hospicjum stacjonarnego. Jeśli placówka z Żor, z którą Tychy konkurowały, nie złoży od tej decyzji odwołania, to kontrakt obejmie 16 z 32 tyskich łóżek.
posłuchaj


29.03.2017
aspirant Barbara Kołodziejczyk rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Tychach
Policjanci zorganizowali plebiscyt na najaktywniejszego dzielnicowego. Tyszanie mogą głosować na wybranych mundurowych, przy okazji zapoznając się z działającym od niedawna programem "Dzielnicowy bliżej nas".
posłuchaj

 

28.03.2017
Michał Pierończyk  
wiceprezydent Rudy Śląskiej
Już nie słowami, a projektami miasto opowiada mieszkańcom, co zrobione zostanie na hałdzie pocynkowej przy  ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej. Jak będzie wyglądać to miejsce po rekultywacji?- Michał Pierończyk Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej ds. gospodarki komunalnej.
posłuchaj
 

27.03.2017
brygadier Szczepan Komorowski  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach
Co roku wiosną powtarza się ten sam scenariusz: strażacy otrzymują mnóstwo zgłoszeń o wypalaniu traw. Tylko w tym roku, tyska PSP z tego powodu interweniowała już niemal 50 razy.
posłuchaj


24.03.2017
Piotr Łapa 
rzecznik prasowy Urząd Miasta Pszczyna
Ruszają przygotowania do startu w Biegu Pszczyńskim o Puchar Burmistrza. W treningach, pod okiem profesjonalnych trenerów, mogą wziąć udział wszyscy chętni - zarówno biegacze z dużym doświadczeniem, jak i ci, którzy do tej pory nie przebiegli nawet kilometra.
posłuchaj
 

23.03.2017
Michał Wawrzaszek  rzecznik spółki Koleje Śląskie
Nasz  regionalny przewoźnik zmienia swój tabor. Pod koniec roku na śląskie tory trafią nowe składy  PESA, a juz teraz, na linię obsługującą między innymi Bytom i Tarnowskie góry, trafił pociąg, który po remoncie ciężko będzie rozpoznać. Zmodernizowany został pierwszy ze składów typu 14 WE.
posłuchaj
 

22.03.2017
Elżbieta Muszyńska  dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Mikołowie.
Coraz więcej wiadomo o zmianach, związanych z reformą oświaty w Mikołowie. Rada Miasta podjęła już uchwałę w sprawie nowej sieci szkół. Co się zmieni?
posłuchaj

 

21.03.2017
Zuzanna Kurczek  dyrektor Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów
Segregujecie śmieci? Super!  Będzie płacić mniej. Surowce wtórne: plastik, szkło i metal wyrzucacie razem z obierkami po ziemniakach i resztkami obiadu? Niedobrze! Szykujcie się na słoną podwyżkę.
posłuchaj


20.03.2017
Anna Krawczyk  dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach
Tyska Mediateka przechodzi metamorfozę. Poza widocznymi na pierwszy rzut oka nowymi meblami, wdrażany jest nowoczesny system, który ma zrewolucjonizować korzystanie ze zbiorów tej biblioteki. Będzie można m.in. oddać książkę o każdej porze dnia i nocy.
posłuchaj
 

17.03.2017
Patryk Oczko  Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach
"Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty"  to tytuł nowej wystawy przygotowywanej w Tychach. W dorobku tego architekta jest są m.in. pawilon Klubu Górniczego oraz hala lodowiska. Wystawie będą towarzyszyć liczne wydarzenia oraz dwie publikacje.
posłuchaj
 

16.03.2017
Stefan Janta  wicedyrektor Planetarium Śląskiego
Z samego serca Parku Śląskiego możemy polecieć na orbitę Księżyca. Co ma z tym wspólnego misja Apollo 11 i armata?
posłuchaj

 

15.03.2017
Agnieszka Kijas  -  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach
Rozpoczęły się pozimowe naprawy dróg i chodników. W porównaniu do ubiegłego roku, ekipy remontowe mają dużo więcej pracy. Gdzie jużsa lub będą utrudnienia w ruchu? Co decyduje o kolejności, w jakiej naprawy są prowadzone?
posłuchaj

 

14.03.2017
Katarzyna Skrynkowicz  zastępca naczelnika Urzędu Stanu Cywilnego w Rudzie Śląskiej
Wybór imienia dziecka, to wybór na całe życie. Podejmują go za nas rodzice. Jedni sięgają do tradycji, inni szukają imion oryginalnych.
posłuchaj

 

13.03.2017
Dariusz Skrobol  burmistrz Pszczyny
Radni mają wkrótce zdecydować, czy od wszystkich mieszkańców gminy Pszczyna cyklicznie odbierane będą odpady zielone. Jeśli tak się stanie, ceny za wywóz mogą znacznie wzrosnąć. Kolejna rewolucja śmieciowa, wynika z rozporządzenia Ministra Środowiska
posłuchaj

 

10.03.2017
Adam Myszor  naczelnik kancelarii prezydenta Świętochłowic
Ruszyło głosowanie na projekty, złożone w ramach budżetu partcypacyjnego. Mieszkańcy mają teraz 2 tygodnie na wybór najlepszych pomysłów.
posłuchaj

 

9.03.2017
Magdalena Iwańska  biuro prasowe spółki Koleje Śląskie
W niedzielę, 12 marca, w życie wejdzie korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich. Warto zapoznać się ze zmianami, bo tych sporo czeka pasażerów, jeżdżących z Tychów do Katowic, z Gliwic do Częstochowy, czy z Orzesza do Katowic . Gdzie zmian będzie najwięcej i do kiedy one potrwają?
posłuchaj

 

8.03.2017
Agnieszka Kijas  -   tyska autorka
Powstaje książka, podsumowująca 15 lat Kobiórskiego Teatru Kulturalnego. Tworzą go zarówno doświadczeni aktorzy, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie. Premiera publikacji zbiegnie się z premierą teatralną - będzie to kolejne przedstawienie po śląsku.
posłuchaj

 

7.03.2017
Wacław Czerkawski  wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce
Cisza w sprawie deputatów węglowych dla emerytów górniczych. Rok temu do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Na tym się skończyło. Emeryci mają dość czekania.
posłuchaj

 

6.03.2017
Krystian Grzesica  burmistrz Bierunia
Bieruńscy radni przyjęłi pierwszą z dwóch uchwał, niezbędnych do realizacji reformy oświaty. Jakie zmiany szykująsięod nowego roku szkolnego?
posłuchaj

 

3.03.2017
Anita Grobelczyk  kierownik działu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi MOPS Ruda Śląska
Ruda Śląska to rozległe miasto i czasem trudno dostać z jednej dzielnicy do drugiej -  szczególnie osobom niepełnosprawnym. Im właśnie miasto przyszło z pomocą, kupując specjalne pojazdy.
posłuchaj

 

2.03.2017
Bogusław Ziętek   przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80
Porozumienie między związkami zawodowymi, a stroną rządową i zarządami spółek podpisane. Połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej staje się faktem.
posłuchaj

 

1.03.2017
Marzena Darul  fotograf z Tychów
Siłę kobiet, przedstawioną na kilkudziesięciu zdjęciach, będzie można oglądać na wystawie w Tychach. Przy okazji wernisażu, będzie okazja do poznania historii pań, które znalazły się na fotografiach.
posłuchaj

luty 2017

28.02.2017
Andrzej Dziuba  prezydent Tychów
Samorządowiec w gronie najlepszych menadżerów? Prezydent Tychów został uhonorowany przez Śląskie Stowarzyszenie Menadżerów w konkursie „Sukces na Śląsku”
posłuchaj

 

27.02.2017
Tymoteusz Wallus  ze Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Ruszyły zgłoszenia do Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych Żubrowisko 2017. W tym roku w festiwalu mogą wziąć udział kapele nie tylko ze Śląska, ale i z całego kraju.
posłuchaj

 

24.02.2017
Ewa Grudniok  rzecznik  Urzędu Miasta Tychy
Coraz mniej czasu do rozpoczęcia rewolucji w systemie oświaty. W Tychach radni przegłosowali nową sieć szkół - zmiany będą obowiązywać od 1 września.
posłuchaj

 

23.02.2017
Ewa Wyciślik  naczelnik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Ruda Śląska
Ruda Śląska będzie miała pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu. Miasto bierze udział w ministerialnym projekcie, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce.
posłuchaj

 

22.02.2017
Aleksandra Matuszczyk  dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach
W Tychach będzie można wkrótce obejrzeć nową wystawę. To zbiór zdjęć Zofii Rydet. A sama ekspozycja to: "Zapis socjologiczny 1978-1990. Wyimki: Śląsk i Podhale". Co znajdziemy na fotografiach? W jakich powstawały? Kim była ich autorka?
posłuchaj

 

21.02.2017
Zygmunt Łukaszczyk  były wojewoda śląski i były prezes KHW
Kolejne spotkanie poświęcone ekologii i poprawie jakości powietrza zorganizował Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zaprezentowano m.in. podręcznik, który pomoże organizować w szkołach lekcje ekologii. Ale prawdziwą lekcją ochrony środowiska będzie wdrożenie uchwały antysmogowej.
posłuchaj

 

20.02.2017
Adam Myszor   naczelnik kancelarii prezydenta Świętochłowic
W Świętochłowicach trwa 4. edycja budżetu obywatelskiego. Jego formuła różni się jednak od tej, którą znamy z wielu innych miast naszego regionu. Od rozpoczęcia składania wniosków do wyników głosowania minie bowiem zaledwie około 6 tygodni.
posłuchaj

 

17.02.2017
Łukasz Urbańczyk   miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej
Chociaż niewielu to miasto z zabytkami kojarzy, to jest ich tu  sporo. Ruda Śląska rozpoczyna kolejny etap renowacji obiektów zabytkowych. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 1,6 mln zł.
posłuchaj

 

16.02.2017
Jacek Chołuj   Wydział Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji, Urząd Miasta Rybnik
Dziś do północy kierowcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacji miejskiej liniami KZK GOP. Powodem jest fatalna jakość powietrza w regionie.
O walce ze smogiem i pomysłami, które można wdrożyć, rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

posłuchaj

 

15.02.2017
Adam Nowak   rzecznik Urzedu Miasta Ruda Śląska
Opłata za posiadanie psa, za wynajem od miasta garażu czy za wywóz śmieci - wszystko przez internet. Wniosek do załatwienia jakiejś sprawy? Bez wizyty w urzędzie, a kliknięciem myszki w komputerze czy palca na smartfonie. Tak już w przyszłym roku może wyglądać załatwianie spraw w rudzkim magistracie
posłuchaj

 

14.02.2017
Bartosz Lewicki   przedstawiciel inwestora
Konsultacje społeczne zakończone, teraz inwestor rozpoczyna starania o pozwolenie na budowę. W Rudzie Śląskiej ma powstać spalarnia odpadów. O tym dzisiejszy gość Radia Express FM - Bartosz Lewicki z firmy Eneris, jednego z głównych inwestorów
posłuchaj

 

13.02.2017
prof. Adam Ostrzeński   lekarz ginekolog
Światowej sławy naukowiec był gościem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach. W Zakładzie Patomorfologii przeprowadzał badania nad nową metodą chirurgicznego leczenia dolegliwości, na którą cierpi wiele kobiet
posłuchaj

 

10.02.2017
Piotr Kumor   z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
Nowy projekt: "Dla Tych Zagrają - Nowa Fala Tyskich Brzmień" ma wyłonić zespoły, które zaprezentują się na scenie podczas Święta Miasta. W przeglądzie tyskich zespołów muzycznych weźmie udział 14 grup.
posłuchaj

 

9.02.2017
Jadwiga Jagiełło-Stiborska   rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach
Koniec zimy  to czas ostatnich przygotowań do planowanych remontów nawierzchni i prac drogowych. W Gliwicach będą to mniej uczeszczane, lokalne drogi i ulice. Ale dużych  inwestcji w tym roku też będzie sporo.
posłuchaj

 

8.02.2017
Michał Wawrzaszek   rzecznik spółki Koleje Śląskie
Regionalny przewoźnik podsumował pierwsze dni, kiedy kierowcy,w czasie alarmów smogowych, mogli jeździć pociągami spółki za darmo.
posłuchaj

 

7.02.2017
nadkomisarz Marek Słomski   rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach
Nowy sprzęt dostali funkcjonariusze gliwickiej drogówki. Będzie nim można sprawdzać czy kierowcy nie znajdują siępod wpływem narkotyków lub podobnie działających substancji. A mogą to być nawet... leki!
posłuchaj

 

6.02.2017
Marcin Gołka   muzyk zespołu Paganda, organizator koncertów charytatywnych
W sobotę odbyła się druga edycja "Wielkiej Muzycznej Pomocy" w Tychach. Pieniądze były zbierane na rzecz 14-letniej Zuzi, która miusi przejść operacjęw Niemczech. A w planach już  trzecia odsłona imprezy.
posłuchaj

 

3.02.2017
Elżbieta Wolny-Luks  kierownik Biura Kultury Urzędu Miasta Rybnik
W Rybniku szuka najlepszej polskojęzycznej książki, wydanej w 2016 roku. Po raz drugi przyznana zostanie Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz".
posłuchaj

 

2.02.2017
Michał Pierończyk  wiceprezydent Rudy Śląskiej
Miasto coraz śmielej poczyna sobie w dziedzinie nowoczesnych, ekologicznych technologii. Energię słoneczną wykorzystują trzy miejskie obiekty: dwa baseny i hala sportowa.
posłuchaj

 

1.02.2017
Adrian Lubszczyk  Urząd Miasta Żory
Szkolna rewolucja coraz bliżej. Lokalne władze szukają różnych rozwiązań, w związku ze zbliżającą się reformą edukacji. Jak to będzie wyglądało w Żorach?
posłuchaj

 

styczeń 2017

31.01.2017
Monika Szczepańczyk  rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej
MOPS w  Rudzie Śląskiej chce zaktywizować swoich bezrobotnych podopiecznych. Jak będzie w tym roku funkcjonował program prac społecznie użytecznych?
posłuchaj

 

30.01.2017
Piotr Wojaczek  prezes KSSE
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została niedawno powiększona o nowe tereny. Co to oznacza w praktyce?
posłuchaj

 

27.01.2017
Stanisław Piechula  burmistrz Mikołowa
Styczeń to zwykle miesiąc podsumowań, ale i planów. Co zatem, w najbliższym czasie, będzie się działo w Mikołowie?
posłuchaj

 

26.01.2017
Bożena Frej 
Straż Miejska w Gliwicach
Jeśli zaparkujecie w Gliwicach nieprzepisowo - możecie nie tylko dostać mandat, ale i najeść się wstydu. Zdjęcia źle zaparkowanych samochodów trafiają do internetowej "Mistrzów Parkowania".
posłuchaj

 

25.01.2017
Dominika Jarczok 
artystka rzeźbiąca w lodzie
W Kanadzie 26 stycznia rusza Międzynarodowy Konkurs Rzeźby Lodowej. Weźmie w nim udział mieszkanka Jankowic koło Pszczyny. To jedyna Polka, która rzeźbi w lodzie.
posłuchaj

 

24.01.2017
Adam Hajduga 
kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim
To ma być przełomowy rok dla Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach ma szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
posłuchaj

 

23.01.2017
Bogusława Dudek  
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie
Ferie mineły półmetek. Policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży m.in. kontrolując autokary. Kto i w jaki sposób może o taką kontrolę poprosić? Jak samodzielnie można sprawdzić, czy autokar jest dopuszczony do ruchu? I wreszcie jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas ferii?
posłuchaj

 

20.01.2017
Dariusz Skrobol  
burmistrz Pszczyny
Kilkunastoosobowa komisja dyskutowała nad tym, jak w praktyce ma wyglądać reforma edukacji w gminie Pszczyna. Powstało kilka wariantów. Jakie zmiany czekają szkoły i przedszkola?
posłuchaj

 

19.01.2017
Marcin Tomkiewicz  
współorganizator II Konwentu Fantastyki „Ruda Mithrilu: w kopalniach Morii"
Prawie 100 godzin atrakcji w pięciu salach. A co dokładnie zpalanowano w czasie imprezy, która odbędzie się w dniach 27-29 stycznia?
posłuchaj

 

18.01.2017
Zbigniew Gieleciak 
prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach
Najdłuższy w Polsce rurociąg biogazu będzie zasilić w energię Wodny Park Tychy. Na jakim etapie jest ta inwestycja?
posłuchaj

 

17.01.2017
Małgorzata Kuś 
rzeczniczka firmy Tauron Ciepło
Tajemniczy namiot stanął na samym środku katowickiego rynku. W ostanich dniach najczęściej świeci na czerwono. W ten sposób ostrzega mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza. Czemu jeszcze ma słuzyć ta akcja? Malgorzata Kuś z firmy Tauron#
posłuchaj

 

16.01.2017
Małgorzata Jędrzejczyk 
rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach 
Za nami 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa liczenie pieniędzy, trwają też liczne aukcje. Sprzęt, zakupiony przez WOŚP to wielkie wsparcie dla szpitali. Tak jest m.in. w WSS Megrez w Tychach.
posłuchaj

 

13.01.2017
Stanisław Piechula 
burmistrz Mikołowa
Odkąd rząd zapowiedział reformę edukacji, samorządowcy zastanawiają się, jak zmiany mają wyglądać w praktyce. Jak wpłynie to na uczniów i nauczycieli?
posłuchaj

 

12.01.2017
Grzegorz Franki 
prezes Związku Górnośląskiego
Osiągnięto cenny kompromis. Działacze śląskich organizacji i stowarzyszeń doszli do porozumienia w kwestii wspólnego i jednolitego modelu nauczania o regionie. Ma się on opierać na czterech filarach. Nauczyciele prowadzący zajęcia będą się dokształcać na Uniwersystecie Śląskim.
posłuchaj

 

11.01.2017
Ewa Grudniok  
rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy 
Ruszyła 4. edycja budżetu partycypacyjnego. Na realizacjępomysłów zgłoszonych i wybranych przez tyszan jest 5 mln zło. Zmieniają się jednak m.in. terminy w harmonogramie tego przedsięwzięcia oraz wysokość kwot przeznaczonych na poszczególne dzielnice.
posłuchaj

 

10.01.2017
Krzysztof Mejer 
wiceprezydent Rudy Śląskiej
W mieściej ma powstać nowoczesna spalarnia. Takie inwestycje wzbudzają kontrowersje wśród mieszkańców. Obiekt ma być nowoczesny, bezpieczny i ekologiczny, a do tego rozwiąże problem z odpadami
posłuchaj

 

9.01.2017
Aleksandra Matuszczyk 
dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach
Styczeń to miesiąc wielu wydarzeń, organizowanych w Muzeum Miejskim w Tychach. Dziś będziemy rozmawiać o kilku fotograficznych projektach, a także ofercie przygotowanej  na zimowe ferie
posłuchaj

 

5.01.2017
Michał Pierończyk 
wiceprezydent Rudy Śląskiej
Ruda Śląska szykuje się do rewitalizacji kolejnego zaniedbanego miejsca. Chodzi o założone w latach 20. XX wieku Planty w dzielnicy Godula
posłuchaj

 

4.01.2017
Stanisław Piechula 
burmistrz Mikołowa
Minęła połowa kadencji. Jak burmistrz Mikołowa ocenia swoje dotychczasowe działania? Co udało się zrobić?
posłuchaj

 

3.01.2017
Mirosław Blaski
burmistrz Orzesza
W innych krajach to już rzecz normalna, a u nas byłaby to pewna rewolucja. Plastikowe butelki typu PET z kaucją, zwracana przez automaty - to popozycja władz Orzesza. Chodzi przede wszystkim o lepsze zagospodarowanie odpadów, ochronę środowiska i zdrowia.
posłuchaj
 

2.01.2017
Paweł Mitura-Zielonka
spacermistrz i prezes Rybnickiego Klubu Nordic Walking
Marsz z kijkami - dla jednych to tylko rekreacja, dla innych już sport. Od niemal roku w Rybniku działa Klub Nordic Walking. Są już pierwsze sukcesy i ambitne plany na przyszłość.
posłuchaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda Tychy z serwisu

Sonda

Czy chodzicie do lasu na grzyby?

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług oraz lepszego dostosowania strony do preferencji użytkowników.

Nie zbieramy i nie przechowujemy w plikach cookies żadnych danych osobowych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na korzystanie z plików cookies - proszę określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij