Tychy

Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie na Paprocanach

today24.06.2026 17:19

Tło
share close

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany w Tychach odbyła się wojewódzka inauguracja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. Organizatorzy zapewnili też liczne atrakcje, przygotowane zarówno przez służby mundurowe, jak i partnerów przedsięwzięcia.
 

Uczestnicy wydarzenia, w szczególności dzieci wypoczywające na terenie ośrodka, mogli skorzystać z licznych stoisk profilaktycznych i edukacyjnych przygotowanych przez Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną, Państwową Inspekcję Sanitarną, Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Na tyskiej inauguracji nie mogło zabraknąć również uwielbianej policyjnej maskotki – Sznupka, który aktywnie włączał się w działania edukacyjne i chętnie pozował do zdjęć z najmłodszymi uczestnikami wydarzenia.

 

Bezpieczeństwo najmłodszych – szczególnie ważne latem

Podczas wydarzenia na Paprocanach odbyły się widowiskowe pokazy ratownictwa wodnego. Pokazano też specjalistyczny sprzęt, wykorzystywanego przez służby mundurowe. Były łodzie ratunkowe, quady, motocykle i nowoczesne radiowozu. Do tego pokazy psów i koni służbowych. Organizatorzy przygotowali prelekcje dotyczące bezpiecznego wypoczynku, oraz warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Głównym celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” jest zwiększanie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dlatego zorganizowaną ją jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. Organizatorzy promują odpowiedzialne zachowania zarówno nad wodą, jak i na drodze czy w miejscach publicznych. Do tego przypominają o zagrożeniach zdrowotnych, komunikacyjnych i społecznych.

Dzisiejsze spotkanie było jednocześnie początkiem działań realizowanych przez śląskich policjantów w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2026”. Przez ten czas funkcjonariusze będą prowadzić spotkania profilaktyczne oraz kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, autokarów przewożących uczestników kolonii i obozów.  Będą także prowadzić działania w rejonach akwenów, kąpielisk i miejsc odwiedzanych przez turystów.

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” został ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. „LETNI przeWODNIK”, którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, uprawiających różne formy rekreacji w górach oraz podczas wypraw rowerowych i pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa tych osób korzystających z różnych aktywnych form wypoczynku podczas sezonu letniego.
Więcej informacji na temat: Konkurs plastyczno – filmowy pn. „LETNI przeWODNIK”

Inauguracja akcji w Tychach była ważnym przypomnieniem, że bezpieczeństwo jest wspólną odpowiedzialnością – zarówno służb, jak i całego społeczeństwa. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i partnerów młodzi mieszkańcy województwa śląskiego otrzymali solidną dawkę wiedzy. To pomoże im spędzić tegoroczne wakacje spokojnie, świadomie i bezpiecznie.

Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie – imponująca inauguracja w Tychach

Organizatorem wydarzenia była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach we współpracy z Komendą Miejską Policji w Tychach oraz Miastem Tychy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców regionu. M.in. I Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach.
Obecni byli również przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia, w tym Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Zbigniew Dyka, Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Kurek, Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Dariusz Winiarczyk, Prezes Oddziału Śląskiego WOPR Jarosław Zwierzyna, Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach oraz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach dr Grzegorz Gołdynia.

Wśród gospodarzy i zaproszonych gości znaleźli się również Zastępca Prezydenta Miasta Tychy, Komendant Miejski Policji w Tychach wraz z zastępcami, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach, Komendant Straży Miejskiej w Tychach, Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Tychach oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

Autor: Zdjęcie autora Piotr Filas
[email protected]

Oceń