region

Szok w śląskiej zbrojeniówce! Straty przekroczyły 4 miliony złotych. Byli członkowie zarządu staną przed sądem

today27.06.2026 07:04

Tło
share close

Ponad 4 miliony złotych strat, niekorzystne umowy i sprzedaż majątku poniżej jego wartości. Policjanci z Katowic zakończyli śledztwo dotyczące niegospodarności w jednej ze śląskich spółek zbrojeniowych. Dwaj byli członkowie zarządu usłyszeli zarzuty, a sprawa trafiła już do sądu.

 

 

 

Milionowe straty i kontrowersyjne decyzje

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli wielomiesięczne postępowanie dotyczące działalności jednej ze śląskich spółek zbrojeniowych. Śledczy badali wydarzenia z lat 2018–2019, a efekty ich pracy okazały się bardzo poważne.

Jak ustalono, w przedsiębiorstwie doszło do nieprawidłowości związanych z zarządzaniem majątkiem spółki. Chodziło między innymi o niewłaściwe oszacowanie wartości jednego z wydziałów oraz jego sprzedaż z naruszeniem obowiązujących procedur i wewnętrznych regulacji. Według śledczych działania te doprowadziły do strat przekraczających 4 miliony złotych.

 

 

Byli członkowie zarządu przed sądem

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów dwóm byłym członkom zarządu przedsiębiorstwa w wieku 42 i 49 lat. Śledczy ustalili, że osoby odpowiedzialne za majątek spółki miały nadużyć swoich uprawnień i działać na niekorzyść przedsiębiorstwa.

 

Według ustaleń policjantów oraz prokuratury oskarżeni zawierali niekorzystne umowy i porozumienia. Jednym z zarzutów jest podpisanie umowy poddzierżawy hali wraz z wyposażeniem i terenem za zbyt niski czynsz. Dodatkowo miało dojść do sprzedaży maszyn i urządzeń poniżej ich rzeczywistej wartości, bez wymaganej zgody walnego zgromadzenia.

 

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała już akt oskarżenia do sądu. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Autor: Zdjęcie autora Wojciech Żegolewski
[email protected]

Oceń