Bytom

Absolutorium i wotum zaufania na tak. Prezydent Bytomia zwycięsko wyszedł z głosowania

today23.06.2026 22:32

Tło
share close

Podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wraz ze współpracownikami zaprezentował Raport o stanie miasta za 2025 rok. Ubiegły rok upłynął w Bytomiu pod znakiem inwestycji związanych z modernizacją placówek oświatowych, budową infrastruktury sportowej oraz przebudową i remontami dróg w mieście. Ubiegły rok był również rekordowy pod względem pozyskanych środków unijnych – tylko w 2025 r. pozyskaliśmy ponad 158 mln zł unijnych dofinansowań. Podczas sesji radni udzielili prezydentowi wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. 

 

 

 

Raport o stanie miasta to dokument, w którym podsumowane zostały wszystkie działania związane z realizacją kluczowych dla Bytomia strategii, polityk i programów – zawiera informacje o zrealizowanych inwestycjach, działaniach z zakresu rewitalizacji, gospodarki komunalnej, mieszkaniowej, polityki społecznej, edukacji, kultury i sportu oraz bezpieczeństwa. 

 

– Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta wynikającej z krzywdzących dla Bytomia przepisów o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, zrealizowaliśmy wiele ważnych dla Bytomian inwestycji. Wśród nich m.in. modernizację budynków przy ul. Musialika 1 i 3, termomodernizację Przedszkola Miejskiego nr 9, budowę obiektu treningowego Polonii Bytom – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

– Rozpoczęliśmy ważne inwestycje w placówkach wychowawczych i edukacyjnych – budowę przedszkola i nowego żłobka w Śródmieściu i nowego żłobka na os. Ziętka. Drogowcy rozpoczęli przebudowę ul. Nickla, budowę ul. Wiejskiej oraz przebudowę ul. Cyryla i Metodego. W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 rozpoczęła się modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Na realizację inwestycji w ubiegłym roku przeznaczyliśmy niemal 90 mln zł wylicza prezydent Bytomia.

 

 

Głosowanie w Bytomiu: Prezydent Wołosz uzyskał wotum zaufania i absolutorium

W minionych dwunastu miesiącach w Bytomiu przeprowadzonych zostało wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. Zakończona została przebudowa ulicy Tysiąclecia w Stroszku, modernizacja i rozbudowa zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem sanitarnym przy ul. Piłkarskiej, a także modernizacja dwóch zabytkowych budynków przy ul. Musialika 1 i 3 w Rozbarku. Ponadto w mieście realizowane były ważne inwestycje drogowe dla mieszkańców: przebudowa ul. Nickla w Miechowicach, Cyryla i Metodego w Łagiewnikach oraz budowa drogi ul. Wiejskiej w Suchej Górze.

Warto wspomnieć, że w 2025 roku zakończono również przebudowę dwóch ważnych skrzyżowań drogowo-tramwajowych w Stroszku i Śródmieściu oraz trwało projektowanie aż dziewięciu dróg w rejonie domków fińskich w Miechowicach, których przebudowa ruszyła wiosną 2026 roku.

 

 

Wielomilionowe inwestycje w odnawialne źródła energii

Jedną z największych inwestycji, która rozpoczęła się w 2025 roku była budowa instalacji OZE opartej o biogaz na oczyszczalni ścieków „Centralna” w Bytomiu, której koszt wynosi prawie 40 mln zł, z czego aż 31,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie. Dodatkowo w mieście realizowane były dwa, warte ponad 65 mln zł, projekty unijne związane z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki nim mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej w naszym mieście mogli zainstalować panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, magazyny energii elektrycznej oraz systemy zarządzania energią.

 

 

Ponad 158 mln zł pozyskanych środków z Unii Europejskiej

– W ubiegłym roku pozyskaliśmy ponad 158 mln zł z funduszy Unii Europejskiej – w tym środki na budowę aż trzech centrów przesiadkowych w Bytomiu, które powstaną w Śródmieściu, Karbiu oraz Stroszku, a ich celem jest zintegrowanie komunikacji tramwajowej, autobusowej oraz kolejowej – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

W 2025 roku miasto pozyskało środki unijne na 24 projekty w łącznej kwocie 158 mln 389 tys. zł. Wśród największych inwestycji, na które pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej są inwestycje związane z: zagospodarowaniem terenów i nadaniem nowych funkcji obiektom po byłej Oczyszczalni Ścieków „Śródmieście” w Bytomiu, budową centrów przesiadkowych w Śródmieściu, Stroszku i Karbiu, a także remontem i poprawą stanu technicznego budynku Bytomskiego Centrum Kultury oraz modernizacją Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1.

Ważnymi inwestycjami, na które pozyskaliśmy środki unijne w ubiegłym roku są także modernizacje energetyczne budynków Szkoły Podstawowej nr 6 w Rozbarku oraz przy ul. Smolenia 20 w Śródmieściu, gdzie powstają nowy żłobek i przedszkole. 

Środki unijne miasto pozyskało również na budowę regionalnych tras rowerowych w Bytomiu, dzięki czemu w naszym mieście powstaną kolejne ścieżki rowerowe. 

– Bytom dzięki dobremu skomunikowaniu jest dostrzegalny również przez inwestorów. Trwają inwestycje na terenie KSSE w Bytomiu, gdzie powstają nowe zakłady m.in. firmy Grembox Sp. z o.o. oraz Domgos 2 Sp. z.o.o, zaś na obszarze dawnej kopalni „Centrum”, dzięki zawartej w 2025 roku umowy między miastem a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, powstanie akcelerator biznesowy KSSENON – dodał wiceprezydent Michał Bieda.

 

 

Przebudowy dróg, modernizacje obiektów użyteczności publicznej i rozbudowa obiektu Polonii Bytom

– 2025 to rok ważnych inwestycji realizowanych w naszym mieście. Były to inwestycje drogowe związane z przebudową dróg przy ul. Nickla w Miechowicach, ul. Tysiąclecia w Stroszku, ul. Cyryla i Metodego w Łagiewnikach oraz ulicy Wiejskiej – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – W 2025 roku realizowaliśmy także dwa duże projekty unijne w ramach odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim mieszkańcy domów jednorodzinnych zyskali refinansowanie nawet do 85% kosztów instalacji – podkreślał wiceprezydent Michał Bieda.

Wśród najważniejszych realizowanych inwestycji drogowych najwięcej kosztowała przebudowa ulicy Nickla wraz ze skrzyżowaniem z ul. Daleką – ponad 14,3 mln zł. Z kolei przebudowa ulicy Cyryla i Metodego w Łagiewnikach to koszt prawie 10,7 mln zł, zaś budowa ulicy Wiejskiej będzie kosztowała 10,4 mln zł. Warto wspomnieć, że w 2026 roku rozpoczęła się ważna inwestycja dla mieszkańców domków fińskich, którzy w 2025 roku brali udział w konsultacjach społecznych związanych z projektem budowy i odwodnienia 9 dróg. Koszt tej inwestycji to prawie 13,3 mln zł.

W 2025 roku zakończył się także kolejny etap modernizacji i rozbudowy zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem socjalnym przy ul. Piłkarskiej. Dzięki inwestycji wartej ponad 27 mln zł obiekt przy ul. Piłkarskiej ma już ponad 2300 miejsc siedzących, nowoczesne zaplecze szatniowe i szkoleniowe dla Akademii oraz część administracyjną i techniczną niezbędną dla rozgrywek piłkarskiej Betclic 1. Lidze.

 

 

Wśród inwestycji były także zadania realizowane w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

– W ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego w 2025 roku wykonaliśmy m.in.: skatepark w Miechowicach przy Szkole Podstawowej nr 33, miejsca naukowo – sensoryczne na terenie Przedszkoli Miejskich 20 i 59, a także boisko sportowe z bieżniami lekkoatletycznymi przy Szkole Podstawowej nr 51 – mówił Mirosław Luks, sekretarz Bytomia.

Podczas omawiania raportu o stanie miasta, przedstawione zostały również kwestie dotyczące m.in. gospodarki mieszkaniowej, pomocy społecznej, zdrowia, kultury i sportu, a także sytuacji na rynku pracy.

2025 roku to kolejny rok, w którym realizowane były inwestycje w placówkach oświatowych, zdrowia, a także mieszkalnictwie. W mieście rozpoczęły się roboty związane z przystosowaniem budynków na potrzeby nowych żłobków i przedszkola miejskiego, które realizowane są w budynku Przedszkola Miejskiego nr 63 na osiedlu gen. Ziętka, a także w Śródmieściu, gdzie trwają prace związane z modernizacją budynku dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Smolenia 20 na potrzeby żłobka i przedszkola.

 

– Modernizacje i przebudowy budynków na potrzeby placówek oświatowych to najważniejsze inwestycje związane z edukacją w 2025 roku. Ważną inwestycją jest również warta 17 mln zł modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1, która realizowana jest dzięki pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki tej inwestycji zwiększy się liczba łóżek z 64 do 114, a także poprawią warunki opieki dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej – mówiła Magdalena Górak, zastępczyni prezydenta Bytomia.

 

Sesja poświęcona raportowi o stanie miasta była również okazją do omówienia najważniejszych kwestii związanych z ubiegłorocznym budżetem miasta, które przedstawiła skarbnik miasta Ewa Tomczak. Z kolei sekretarz miasta Mirosław Luks omówił sprawy związane z kulturą i sportem w mieście, a także działaniami w ramach trzeciego sektora.

 

 

Czym jest Raport o stanie miasta?

Na podstawie przepisów ustaw o samorządzie powiatowym i gminnym, prezydent miasta jest zobowiązany do przedstawienia raportu o stanie miasta za poprzedni rok. Raport stanowi podsumowanie działań, jakie podejmowane są w mieście, programów i realizowanych strategii miejskich. Dokument, z którym każdy mieszkaniec miasta może się zapoznać, publikowany jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu, na stronie Miasta Bytom oraz przekazywany radnym. Podczas sesji Rady Miejskiej odbywa się debata nad raportem. 

Autor: Zdjęcie autora Wojciech Żegolewski
[email protected]

Oceń