
Escapetruck, czyli tajemnicze pomieszczenia na kołach z Holandii
W Piekarach Śląskich oficjalnie zainaugurowano wiosenną edycję cyklu wizyt w województwie śląskim projektu profilaktycznego „Escapetruck". To inicjatywa edukacyjna, która ma ostrzegać i informować o przestępczym procederze, który dotyczy handlu ludźmi.Projekt Escapetruck powstał z inicjatywy holenderskiej Policji i Ambasady Królestwa Niderlandów, przy współpracy z Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi na Uniwersytecie Wrocławskim oraz polską Policją i Strażą Graniczną. Projekt ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi.
Od 9 do 16 maja akcja będzie prowadzona w 8 miastach woj. śląskiego. Dziś zainaugurowano ją w Piekarach Śląskich.
Tajemnicze pokoje na kółkach przyjechały dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich oraz Urzędu Miasta Piekary Śląskie.
Escapertrack - uczniowie musieli rozwiązać zagadki, by wydostać się na wolność
Przedsięwzięcie w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi. W specjalnie przygotowanej naczepie pojazdu ciężarowego znajdowały się pokoje, które uczestnikom udawało się opuścić po rozwiązaniu zagadek.
Do udziału w akcji piekarscy policjanci zaprosili uczniów Akademickiego Zespołu Szkół oraz Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.
Na miejscu piekarski profilaktyk asp. Aleksandra Zydyk wraz ze st. asp. Szymonem Czyszem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przybliżył młodzieży oraz innym uczestnikom, zagadnienie współczesnego handlu żywym towarem.
Mundurowi opowiadali, jak wygląda werbunek do pracy przymusowej, w jakich warunkach przetrzymywani są niewolnicy zarobkowi. Tłumaczyli też, na co zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą takiego przestępczego procederu.
Dla zainteresowanych przygotowane były profilaktyczne broszury ostrzegające przed różnymi rodzaju zagrożeniami.
Specjalnie wyposażona naczepa Escapetruck - pokazuje reali handlu "żywym towarem"
To mobilny pokój zagadek – interaktywna forma edukacji, która poprzez elementy gry typu „escape room” w realistycznej scenografii, przybliża uczestnikom dramatyczną rzeczywistość ofiar handlu ludźmi.
Scenariusze zadań zostały oparte na autentycznych historiach, a całość doświadczenia ma silne przesłanie społeczne. Uczestnicy (od 16 roku życia) muszą wykazać się współpracą, spostrzegawczością i logicznym myśleniem, by „wydostać się” z ciężarówki i jednocześnie dowiedzieć się, jak wygląda mechanizm działania przestępców oraz jakie są metody przeciwdziałania temu zjawisku.
Oprócz gry, na uczestników czekają również policyjne stoiska profilaktyczne prowadzone przez mundurowych, którzy rozmawiają z młodzieżą i mieszkańcami o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Uczestnicy mogą zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, zadawać pytania i dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.
Escapetruck to nie tylko nietypowa lekcja, ale przede wszystkim apel do społeczeństwa – aby nie pozostawać obojętnym i rozpoznawać sygnały świadczące o możliwym procederze handlu ludźmi. Inicjatywa jest wynikiem współpracy międzynarodowej i pokazuje, jak ważna jest edukacja oraz wspólne działanie w walce z tym poważnym przestępstwem.
Kolejne miasta na trasie Escapetrucka:
10 maja – Gliwice
11 maja – Mysłowice
12 maja – Pszczyna
13 maja – Jaworzno
14 maja – Wodzisław Śląski
15 maja – Żory
16 maja – Żywiec