Na razie KWK Ruda nie powstanie. Połącznie kopalni odłożone
Fot. Polska Grupa Górnicza
Wojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewski

Na razie KWK Ruda nie powstanie. Połącznie kopalni odłożone

Od dzisiaj kopalnie Halemba i Bielszowice w Rudzie Śląskiej miały zacząć fedrować pod wspólnym szyldem - Kopalnia Ruda. Tak się jednak nie stanie. Wciąż nie ma nowelizacji ustawy o górnictwie węgla kamiennego i Polska Grupa Górnicza, do której należą rudzkie zakłady - postanowiła z połączeniem dwóch kopalni w jeden ruch wydobywczy się wstrzymać.

Szczegółowy harmonogram łączenia rudzkich ruchów wydobywczych zarząd PGG S.A. przedstawił jesienią 2024 roku. Konieczność połączenia zakładów górniczych wynika z umowy społecznej dla górnictwa z 2021 r. Miało to nastąpić już w 2023 roku, lecz po napaści Rosji na Ukrainę, w celu czasowego zwiększenia produkcji węgla, funkcjonowanie samodzielnego ruchu Bielszowice przedłużono o dwa lata.

KWK RUDA miała formalnie zacząć działać 1 lipca. Połączenie KWK Bielszowice i Halemba odłożone

-Plan przewidywał, że na początek, 1 lipca 2025 roku, nastąpi wydzielenie z ruchu Bielszowice i przekazanie do likwidacji tzw. "oznaczonej części zakładu górniczego" – dwóch peryferyjnych szybów w rejonie Pawłów Górny. Likwidacja tego rejonu kopalni pozwoliłaby skorzystać z instrumentów pomocowych na transformację górnictwa i zastosować m.in. Program Dobrowolnych Odejść (z wypłatą jednorazowych odpraw lub przechodzeniem na urlopy górnicze i przeróbkarskie). W lipcu 2026 roku rozpocząłby się II etap przekształceń - z kopalni Ruda planuje się wtedy wydzielić i przekazać formalnie do likwidacji Partię Centralną ruchu Bielszowice. Podobnie jak wcześniej pozwoliłoby to uruchomić drugą edycję pakietu osłon socjalnych. Planowo, tylko w pierwszym etapie zmian (do końca 2025 roku) stan zatrudnienia w kopalni Ruda miał się zmniejszyć z ponad 5000 do ok. 4400 osób. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy spółka będzie musiała te założenia zweryfikować. O szczegółach będą informowani pracownicy kopalni i strona społeczna - wyliczają poszczególne etapy powstawania KWK Ruda przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.

Z przeprowadzonej w grudniu 2024 roku wśród pracowników całej spółki ankiety wynika, że ponad trzecia część zatrudnionych w Polskiej Grupie Górniczej gotowa była odejść pod warunkiem uzyskania atrakcyjnych odpraw lub urlopów górniczych i przeróbkarskich. Postulaty dotyczące nowego kształtu pakietu socjalnego w ustawie górniczej skierowały do Ministerstw Przemysłu spółki korzystające z dotacji na redukcję wydobycia (PGG, PKW i Węglokoks Kraj) w trakcie konsultowania nowelizacji ustawy górniczej. W reakcji na te uwagi w opublikowanej ostatnio kolejnej wersji projektu m.in. zwiększono wartość jednorazowych odpraw ze 120 tys. zł do 170 tys. zł (w toku ostatnich uzgodnień zaproponowano, aby kwoty jednorazowych odpraw zwolnić od podatku dochodowego).

Polska Grupa Górnicza czeka na nowelizację ustawy o górnictwie

Warunkiem rozpoczęcia realizacji planu połączenia ruchów Bielszowice i Halemba jest przeprowadzenie nowelizacji ustawy górniczej, ponieważ w myśl obecnych przepisów operatorem likwidacji zakładu górniczego jest wyłącznie SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń). Projekt nowelizacji procedowany jest przez Ministerstwo Przemysłu od początku 2025 roku. Aktualnie trafił on do Stałego Komitetu Rady Ministrów.



Zobacz inne wiadomości tego autora: