
W Chorzowie powstanie Skarbiec. Zbudują go w Skansenie!
Chorzowski skansen, czyli Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie to miejsce, gdzie kryje się wiele skarbów. Od drewnianej architektury śląskiej wsi sprzed setek lat po przedmioty, które - z braku miejsca - są często gdzieś schowane bez odpowiedniej ekspozycji. Problem ma rozwiązać Skarbiec Dziedzictwa, jaki na terenie Skansenu powstanie.Projekt będzie realizowany w części na terenach zdegradowanych, które zostaną poddane rewitalizacji. Idzie za tym budowa nowoczesnego magazynu studyjnego dla kilku tysięcy eksponatów, sal edukacyjnych, otwartej pracowni konserwatorskiej oraz przestrzeni dla mistrzów rzemiosła z całego regionu. Jednym z zadań jest również modernizacja zabytkowego kompleksu młyńskiego z systemem wodnym, co pozwoli go uruchomić w celach pokazowych.
– Województwo Śląskie to region niezwykle różnorodny – kulturowo, historycznie, językowo. Miejsce, w którym spotykają się tradycje śląskie, zagłębiowskie i góralskie. I właśnie dlatego powstanie Skarbca Dziedzictwa ma dla nas szczególne znaczenie. To nie będzie tylko kolejny budynek, ale przestrzeń, która stanie się wspólnym domem dla tej różnorodności. Miejscem, gdzie każdy mieszkaniec regionu – niezależnie od swojego pochodzenia – odnajdzie coś znajomego, bliskiego, a przy tym pozna historie sąsiadów, ich zwyczaje i wartości – mówi Joanna Bojczuk, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.
– Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe najlepiej rozumie się wtedy, gdy można go dotknąć, przeżyć czy współtworzyć Skarbiec Dziedzictwa będzie właśnie takim miejscem – otwartym, żywym, inspirującym – dodaje.
Skarbiec Dziedzictwa - będzie pełnił w skansenie funkcje wystawiennicze ale i edukacyjne
Inwestycja o łącznej wartości ponad 42 mln złotych uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Głównym elementem przedsięwzięcia będzie budynek wielofunkcyjny mieszczący sale i pracownie edukacyjne, magazyny studyjne i pracownie konserwatorskie, w których, w otoczeniu autentycznych obiektów, realizowane będą warsztaty, zajęcia edukacyjne, spotkania przybliżające dawne rzemiosło, promujące ideę hand made. Jednocześnie moduł ten stanie się kolejną bramą do Muzeum z niezależnym wjazdem od ul. Parkowej, przez którą zwiedzający wkroczą w przestrzeń górnośląskiej i zagłębiowskiej wsi. Kompleks zostanie posadowiony na terenie obecnie zdegradowanej bazy technicznej Parku Śląskiego. Na przestrzeni ponad 10 ha znajdują się obiekty do wyburzenia, w bardzo złym stanie technicznym, zbudowane z niebezpiecznych dla środowiska materiałów.
– Warto zaznaczyć, że projekt odpowiada na pilne potrzeby muzeum – brak odpowiednich warunków do przechowywania i udostępniania prawie 6000 artefaktów, właściwego zaplecza zapewniającego ich utrzymanie i konserwację, ograniczenia powierzchni magazynowych, co hamuje istotnie rozwój muzealnej kolekcji oraz brak przestrzeni do prowadzenia działalności edukacyjnej dla różnych odbiorców. Muzeum w magazynie studyjnym będzie w stanie prawidłowo zabezpieczyć przechowywane eksponaty, zapewniając im warunki wymagane ustawowymi przepisami. Jednocześnie przestrzeń ta będzie miejscem różnych aktywności skierowanych do zwiedzających – pokazów wybranych grup eksponatów, spacerów etnograficznych, prezentacji pracy konserwatorek w „żywej pracowni”, warsztatów i lekcji muzealnych. Ważną funkcją tego miejsca będzie również gromadzenie depozytariuszy materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Chcemy w ten sposób zapewnić przestrzeń do przekazywania dawnych tradycji, rzemiosła, często wymagającego fachu, który ginie z powodu braku kontynuatorów – mówi Paulina Cius-Górska – dyrektor MGPE w Chorzowie.
Pierwsze przetargi dotyczące Skarbca Dziedzictwa ruszą jeszcze w tym roku.