Nowy park w Rybniku: sztuka spotyka historię na dawnym parkinguNatalia SiutaNatalia Siuta

Nowy park w Rybniku: sztuka spotyka historię na dawnym parkingu

Na terenie dawnego parkingu w centrum Rybnika powstanie park rzeźby, który połączy sztukę współczesną z przemysłowym dziedzictwem miasta. Inwestycja, realizowana przez Galerię Sztuki Rzeczna i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, to część ogólnopolskiego programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025".

Historyczna posadzka

Na pierwszy rzut oka – to był zwykły parking. Jednak wystarczyło kilka ruchów koparki, by spod warstwy asfaltu wyłonił się fragment historycznej posadzki po starej fabryce. Odkrycie zmieniło perspektywę – miejsce przestało być tylko punktem na planie inwestycyjnym. Zaczęło być opowieścią.

"I właśnie w tej opowieści powstaje nowy park rzeźb – przestrzeń, która połączy przeszłość, sztukę i miejską zieleń. Umowa na prace z tym związane została już podpisana"
– podał Urząd Miasta w Rybniku.
 

Monumentalna rzeźba w centrum

Serce nowego skweru obok Galerii Sztuki Rzeczna stanowić będzie rzeźba prof. Adolfa Ryszki pt. "Brakujący fragment czasoprzestrzeni". To dzieło nie tylko artystyczne, ale też osobiste – autor pochodził z Rybnika, co dodaje całemu przedsięwzięciu lokalnego charakteru.

Monument zostanie uzupełniony o postument, model 3D, tablice informacyjne i audiodeskrypcję, a także opis w języku łatwym do czytania (tak, by każdy, niezależnie od wieku czy możliwości, mógł zrozumieć przesłanie tej przestrzeni).
 

Zieleń, retencja i przestrzeń dla sztuki

Nowy park rzeźby w Rybniku to nie tylko miejsce ekspozycji dzieł sztuki. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni rekreacyjnej z nawierzchnią wodoprzepuszczalną, rabatami krzewów i bylin, drzewami oraz łąką kwietną. Przewidziano też miejsce dla ekspozycji rzeźb czasowych oraz stałych.

"Szczególną uwagę poświęcono właśnie historycznej posadzce – pamiątce po przemysłowej przeszłości tego terenu. Galeria Rzeczna we współpracy z ekspertami od konserwacji zabytków pracuje nad zabezpieczeniem i kreatywnym wkomponowaniem znaleziska w projekt skweru"
– czytamy na stronie rybnickiego magistratu.

Na realizację inwestycji pozyskano ponad 243 tys. zł z programu rządowego oraz dodatkowe 158 tys. zł z budżetu Zarządu Zieleni Miejskiej.
 

Nowa jakość przestrzeni miejskiej

Powstający skwer będzie nie tylko estetyczną zmianą w krajobrazie centrum miasta, ale też miejscem spotkań i refleksji. Łącząc sztukę, historię i funkcje rekreacyjne, projekt ma poprawić jakość życia mieszkańców Rybnika. Otwarcie przestrzeni będzie połączone z uroczystą prezentacją rzeźby Adolfa Ryszki.

(fot. Mat. ZZM / UM Rybnik)



Zobacz inne wiadomości tego autora: