Eko Express

Eko Express to audycja, w której przekazujemy wiedzę związaną z ochroną środowiska, uczymy odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw natury i utrwalamy dobrze przyzwyczajenia. Słuchaj w niedzielę, o 7:30 w Express FM.

WFOS Logo

Eko Express odc. 48

2024-02-25

Ich losy mogły potoczyć się różnie. Bronili ich samorządowcy ale i zwykli mieszkańcy, a społeczniczki - niczym w "Krzyżakach" Danuśka Zbyszka, zaślubiły buki w Lesie Murckowskim, aby uchronić je przed toporem. Ale z takimi środkami już koniec. Miasto Katowice i Nadleśnictwo Katowice połączyły siły i stworzyły pakiet ochronnych działań, dzięki którym kompleks prawie 300 sędziwych buków w Murckach będzie chroniony między innymi przed wycinką. O szczegółach w tym odcinku programu Eko Express.

Eko Express odc. 47

2024-02-18

Ruszyła druga odsłona Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W dzisiejszym Eko Expressie między innymi o tym na jak duże środki mogą liczyć gminy naszego regionu i na co będą je mogły wydać. Wybierzemy się także do Rybnika, który wybija się na czoło peletonu gmin skutecznie walczących ze smogiem. Sprawdzimy również, gdzie zaparkowały smogowe płuca i co centrum przesiadkowe może mieć wspólnego z ekologią.

Eko Express odc. 46

2024-02-11

Wybierzemy się do Zabrza, gdzie tamtejszy Ogród Botaniczny ma zostać unowocześniony. Będzie też o ekologicznej nowoczesności w budownictwie - Katowice dostały grube miliony na budowę w pełni ekologicznego osiedla. W 46-ym odcinku Eko Expressu powiemy także o tym, ile pieniędzy kosztuje opieka nad bezdomnymi zwierzętami na przykładzie Rudy Śląskiej

Eko Express odc. 45

2024-02-04

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej w województwie śląskim. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby wziąć udział w programie - o tym w 45 odcinku Eko Expressu, w którym sprawdzimy także gdzie powstaną zielone, kwitnące i pachnące przystanki.

Eko Express odc. 44

2024-01-28

W największym w Europie programie ekologicznym szykują się zmiany - a w zasadzie jedna, za to konkretna zmiana. W programie Czyste Powietrze od kwietnia czeka nas korekta dotycząca parametrów technicznych pomp ciepła. Na czym tam zmiana będzie polegała? O tym w 44. odcinku Eko Expressu, w którym sprawdzimy także, jak poszczególne miasta radzą sobie z poświątecznym problemem tysięcy wyrzucanych choinek.

Eko Express odc. 43

2024-01-21

W kolejnym odcinku EkoExpressu między innymi o technice w służbie ekologii. W Orzeszu specjalną kamerę zaprzęgnięto do poszukiwań miejsc, którymi ucieka cenne ciepło. W Katowicach też chwycili za obiektyw - tu jednak będą śledzić tych, którzy wyrzucają śmieci tam, gdzie nie wolno. W Radlinie z kolei wzięli się za uszczelnianie systemu przyjmowania odpadów. Z dużym gabarytem poradzi sobie mała karta.

Eko Express odc. 42

2024-01-14

Za oknem biało - w naszym programie zielono! W Eko Expressie otworzymy kolejną Zieloną Pracownię, dofinansowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Spore środki z Funduszu popłyną też do Zabrza - aby mogła w przyszłości popłynąć tu zielona energia - prosto z byłego wysypiska śmieci. Sprawdzimy także, jak częste i skuteczne kontrole palenisk pomagają w Pszczynie ograniczyć zjawisko smogu.

Eko Express odc. 41

2024-01-07

W pierwszym w 2024 roku Eko Expressie dowód na to, że nawet zima może być dobrym okresem na zielone inwestycje, które pozwalają nie tylko lepiej oddychać w miastach Metropolii - ale i lepiej mieszkać. Sprawdzimy także, jak idzie tworzenie kolejnego w regionie klastra zielonej energii - tym razem w Rudzie Śląskiej. Będzie też podpowiedź co zrobić z choinką po świętach. Rzecz jasna - co zrobić ekologicznie!

Eko Express odc. 40

2023-12-17

W tym wydaniu Eko Expressu wybierzemy się do Bielszowic. W tej dzielnicy Rudy Śląskiej zazieleniło się na koniec jesieni - a to za sprawą programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "Zielona Pracownia". Podsumujemy też ekologicznie 2023 rok, tym bardziej, że padło w nim kilka bardzo obiecujących rekordów.

Eko Express odc. 39

2023-12-10

W Eko Expressie czeka nas wizyta na 22. gali EkoLaurów - jednej z najważniejszych ekologicznych nagród w kraju, które tradycyjnie wręczono w Katowicach. Przejedziemy się też szlakiem Mobilnych Płuc - Polski Alarm Smogowy rusza znowu w region z ogromnymi płucami, które pokazują, co tak naprawdę składa się na powietrze, którym oddychamy. W Bielsku Białej sprawdzimy natomiast, jaka innowacyjna ekologiczna inwestycja ma tu powstać w najbliższym czasie.

Eko Express odc. 38

2023-12-03

W Eko Expressie wszystko o smogu. Ruszamy z serią naszych podsumowań - a zaczynamy właśnie od niskiej emisji i wysokich wyników w zwalczaniu tego, co wdychane z powietrzem truje i zabija. Naszym gościem jest człowiek, który o smogu wie wszystko - Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj.śląskim.

Eko Express odc. 37

2023-11-26

Port Lotniczy w Pyrzowicach stale się rozbudowuje - ale teraz także się zazieleni. Wkrótce przed terminalami pasażerskimi wyrośnie zieleń. A wszystko w ramach projektu Life Archi Clima. W dzisiejszym Eko Expressie wybierzemy się również do Zabrza, gdzie powstał dość niecodzienny skwer. Bo jak na zieleniec - to jest wyjątkowo szary. O pierwszej inwestycji w ramach nowego programu, powołanego do życia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - więcej w najnowszym wydaniu naszego programu

Eko Express odc. 36

2023-11-19

Powietrze w województwie śląskim poprawia się systematycznie i widać to nawet teraz, w okresie grzewczym. Bo trujących kopciuchów jest z każdym miesiącem mniej. Spora w tym zasługa programu Czyste Powietrze, w którym województwo śląskie jest liderem, a w tym roku wydana może tu zostać rekordowa kwota na eko-dotacje. Po rozum do głowy poszły też wreszcie samorządy i coraz więcej budynków podpinanych jest do sieci ciepłowniczej. Czemu jeszcze zawdzięczamy taki - coraz lepszy - stan rzeczy? O tym w Eko Expressie

Eko Express odc. 35

2023-11-12

Jego ryk w naturze budzi grozę - ale nie na Śląsku. Tu ryk lwa przywitano z radością. Cztery małe lwy angolskie przyszły na świat w śląskim zoo - w programie o tym, jak ważne to narodziny w kontekście ratowania zagrożonego gatunku. Będzie też o konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Tak dla czystego powietrza" to propozycja dla małych artystów, którym ekologia gra w duszy. Wybierzemy się też do Rudy Śląskiej, która chce jeszcze bardziej zazielenić swoje zieleńce.

Eko Express odc. 34

2023-11-06

W ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował panel, na którym szeroko omawiano wprowadzane właśnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. W Eko Expressie obszerna relacja z tego wydarzenia. Wybierzemy się też do Pszczyny, gdzie powstaje park kieszonkowy. Powiemy też o akcji, która ma uzmysłowić wszystkim czym są rezerwaty i czego w nich robić nie wolno.

Eko Express odc. 33

2023-10-29

W tym wydaniu Eko Expressu odwiedzimy Orzesze, gdzie do życia - krok po kroku - powoływany jest klaster zielonej energii. Gmina powołać go chce razem z Gierałtowicami, a dzięki klastrowi zielona energia ma w gminie być nie novum - a rzeczą powszechną. Wybierzemy się także do Mikołowa, gdzie zbiórka podpisów pod petycją w sprawie ocalenia Leśnego Pogotowia, przeszła oczekiwania organizatorów.

Eko Express odc. 32

2023-10-22

W tym wydaniu Eko Expressu będziemy lać wodę - ale w szczytnym celu. Bo ogłoszono specjalny, wodny konkurs dla dzieci. Wybierzemy się też na katowickie Trutowisko w Murckach, gdzie podpisano ważną dla śląskiego pszczelarstwa umowę. Sprawdzimy także, co znalazło się w Zielonej Pracowni, którą otwarto uroczyście w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie.

Eko Express odc. 31

2023-10-15

W Eko Expressie wybieramy się na wycieczkę do Czerwionki-Leszczyn. Tu oddano jedną ze 100 nowych Zielonych Pracowni. Ten projekt to znak rozpoznawczy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W samych Katowicach policzymy natomiast projekty, jakie w tym roku przebiły się do realizacji w rekordowym wydaniu Zielonego Budżetu. Powiemy też o pewnej akcji, która niczym za sprawą magii - zamienia śmieci w kwiaty.

Eko Express odc. 30

2023-10-08

Quady, drony, kamery termowizyjne, łodzie motorowe, specjalistyczne przyczepy czy agregaty - to tylko część sprzętu, jaki trafił dzięki finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do strażaków ochotników z całego regionu. To efekt programu Bezpieczny Strażak. Programu, którego druga edycja właśnie ruszyła. O szczegółach usłyszycie w tym wydaniu Eko Expressu.

Eko Express odc. 29

2023-10-01

Kiedy rozpoczynał działalność - nie wszyscy wierzyli, że się powiedzie. Wszak zamiłowanie w naszym narodzie do palenia czym popadnie i w czym popadnie - od dekad było niezmienne. Niezmienny był też smog, który nas dusił. Ale po pięciu latach działania programu Czyste Powietrze widać i czuć efekty. Na ekologiczne inwestycje wydano na razie 18 miliardów złotych, podpisując 700 tysięcy umów na wymianę kopciuchów, fotowoltaikę, pompy ciepła czy termomodernizację. Pięciolatkę Czystego Powietrza podsumowano w Gminie Miedźna - gdzie efekty wprowadzanych zmian widać najwydatniej. Nie zabrakło tam mikrofonu Eko Expressu.