Eko Express

Eko Express to audycja, w której przekazujemy wiedzę związaną z ochroną środowiska, uczymy odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw natury i utrwalamy dobrze przyzwyczajenia. Słuchaj w niedzielę, o 7:30 w Express FM.

WFOS Logo

Eko Express odc. 12

2023-03-26

W kolejnym wydaniu Eko Expressu będzie wiosennie - zabieramy Was na inaugurację akcji Kwiaty Zamiast Śmieci - czyli co zrobić, żeby worek ze śmieciami zamienić w worek nasion. W programie również o wielkich pieniądzach - tych, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na projekty, które mają nie tylko dbać o środowisko, ale i uczyć nas energooszczędności.

Eko Express odc. 11

2023-03-19

30 lat jest już z nami i chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to dba o środowisko w którym żyjemy. Żeby do życia się nadawało. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodzi 30-to lecie swojej działalności. Naznaczone tysiącami ekologicznych inwestycji i miliardami złotych wpompowanymi w śląską ekologię. Wojtek Żegolewski wybrał się na uroczystą galę, jaką fundusz zorganizował w Katowicach.

Eko Express odc. 10

2023-03-12

Sztuczna inteligencja w służbie ekologii? W Rudzie Śląskiej jutro stało się teraźniejszością. Podsłuchamy, jak specjalna aplikacja pomoże miastu w zagospodarowaniu pokopalnianych terenów. Może zrobić z nich rezerwat? O tym, że na byłej hałdzie potrafią wyrosnąć nawet storczyki - prosto z okolic Tarnowskich Gór i Bytomia, gdzie przepiękny rezerwat Segiet został właśnie powiększony i to 3-krotnie!

Eko Express odc. 9

2023-03-05

Tydzień temu mówiliśmy o tym, że nic tak dobrze nie walczy ze smogiem jak pieniądze. Okazuje się, że mają one jeszcze jedną właściwość - pomagają gasić pożary. Ile uda się zgasić dzięki 17-tu milionom, jakie w formie różnego rodzaju pomocy trafi do śląskich i zagłębiowskich OSP z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach? Odpowiedź w najnowszym wydaniu audycji Eko Express.

EKO Express odc. 8

2023-02-26

W kolejnym Eko Expressie prosto z dachu siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiemy o rozpoczynającym się właśnie naborze do najbardziej prestiżowych nagród ekologicznych w regionie - czyli Zielonych Czeków. Wybierzemy się też do Bytomia, gdzie ze smogiem, dzięki dopłatom do wymiany pieca, mogą teraz walczyć nie tylko właściciele domów jednorodzinnych - ale i mieszkań. Czyli słów kilka o programie Ciepłe Mieszkanie.

EKO Express odc. 7

2023-02-18

W tym odcinku Eko Expressu odpowiemy na dość niecodzienne pytanie - Czy można zobaczyć jak smog niszczy nasze płuca bez wizyty u lekarza? Na prosty acz sprytny pomysł wpadli aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy mieszkańcom naszego regionu pokazują, czym codziennie w sezonie grzewczym oddychają. Wybierzemy się więc do Mysłowic na prezentację mobilnych płuc. Odwiedzimy także Katowice - bo miasto oficjalnie przyznało - pierwszą bitwę ze smogiem wygraliśmy!

Eko Express odc. 6

2023-02-12

W Eko Expressie opowiemy o nowej, rekordowej odsłonie programu Mały Strażak. Bo chociaż w nazwie jest "mały" - to mowa o ogromnym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dla strażaków ochotników z naszego regionu.

EKO Express odc. 5

2023-02-04

Zielono mi - szmaragdowo - śpiewał przed laty nieodżałowany Andrzej Zaucha. Ciekawe, co śpiewałby dzisiaj. Trwa wyścig z czasem. Co będzie pierwsze - skutki zmian klimatu, czy działania człowieka, które mają im zapobiec? W walkę o to, by Ziemia za 2 czy 3 dekady nie przypominała pustyni włączają się miasta z województwa śląskiego. Z jakimi projektami i pomysłami - o tym w piątym odcinku Eko Expressu.

EKO Express odc. 4

2023-01-29

W kolejnym wydaniu Eko Expressu między innymi o nowościach w programie Czyste Powietrze. Po kolejnych ulepszeniach w największym w Europie programie ekologicznym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach spływa coraz więcej wniosków na eko-inwestycje. A można teraz dostać na nie nawet 135 tysięcy złotych. W Eko Expressie także o edukacji, która ma zapobiegać głębszym zmianom w naszym klimacie.

EKO Express odc. 3

2023-01-22

Zielony to kolor nadziei. To też kolor wszystkich ekologów i ekologię wspierających, ale to również kolor nowoczesnych sal lekcyjnych, jakie dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - powstają jedna po drugiej w całym regionie. Do jednej z Zielonych Pracowni zabierzemy Was w kolejnym wydaniu programu Eko Express.

Eko Express odc. 2

2023-01-15

Czas na Eko Express czyli nasze cotygodniowe spotkanie z ochroną środowiska i najróżniejszymi odmianami ekologii. Nie od dzisiaj wiadomo, że środowisko naturalne najlepiej chronią umiejętnie wydawane pieniądze, więc dziś o nich. Dzięki zmianom w realizowanym w województwie śląskim przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programie Czyste Powietrze - na ekologiczne inwestycje pieniędzy będzie więcej.

EKO Express odc. 1

2023-01-08

Przed Wami premiera - po raz pierwszy na 92,3 FM EkoExpress, czyli ekologiczne kompendium wiedzy, które w każdą niedzielę znajdziecie na naszej antenie. Ekologiczne programy wspierające ochronę środowiska, wyjątkowe wydarzenia czy ciekawostki -to wszystko co tydzień w Eko Expressie