Eko Express

Eko Express to audycja, w której przekazujemy wiedzę związaną z ochroną środowiska, uczymy odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw natury i utrwalamy dobrze przyzwyczajenia. Słuchaj w niedzielę, o 7:30 w Express FM.

WFOS Logo

Eko Express odc. 28

2023-09-24

W najnowszym Eko Expressie wybierzemy się do Katowic, które przystąpiły właśnie do programu Ciepłe Mieszkanie. Ciepło i ekologicznie ma być także w Goczałkowicach-Zdroju. Gmina podpisała umowę, dzięki której termomodernizacji zostanie poddany budynek szkoły podstawowej. Na koniec przejedziemy się najbardziej ekologicznym środkiem transportu miejskiego - czyli tramwajem. W stolicy województwa pojedzie on wreszcie w wyczekiwanym kierunku - czyli na południe.

Eko Express odc. 27

2023-09-17

Różne koleje losu przechodziła ta inwestycja, ale najważniejszy jest szczęśliwy finał. W Świętochłowicach zakończył się ponad 3-letni proces remediacji i rewitalizacji skażonego przez przemysł stawu Kalina. To była jedna z największych bomb ekologicznych w Polsce, którą udało się nie tylko rozbroić, ale i zamienić w miejsce jak z pocztówki! W dzisiejszym Eko Expressie nie tylko wizyta na stawie Kalina ale i w Katowicach, gdzie zainaugurowano akcję, zamieniającą książki w drzewa.

Eko Express odc. 26

2023-09-10

Po raz kolejny w Katowicach zorganizowano Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza Dla Błękitnego Nieba. Pod siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przygotowano event, w czasie którego można było dowiedzieć się wszystkiego o programie Czyste Powietrze, porozmawiać z doradcami energetycznymi, a nawet zgarnąć nagrody w specjalnym quizie. Byliśmy tam z mikrofonem Eko Expressu. Odwiedziliśmy też Rudy Raciborskie, gdzie odbył się ekologiczny leśny piknik.

Eko Express odc. 25

2023-09-03

W pierwszym po wakacyjnej przerwie Eko Expressie nie odetchniemy pełną piersią - bo chociaż nadal mamy kalendarzowe lato i w piecu nikt nie pali - to do pieca dokłada raz po raz smog. Skąd tego lata wziął się na Śląsku - o tym nasz specjalny gość. Powiemy też o sukcesie już na starcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyjmuje wnioski w ramach 3. edycji programu Moja Woda. I już na samym początku okazało się, że chcących w ten sposób oszczędzać wodę i pieniądze, są w regionie tysiące.

Eko Express odc. 24

2023-06-25

Co najlepiej gasi płonący las? Pieniądze! Bo dzięki nim helikoptery czy Dromadery z powietrza mogą efektywnie walczyć z pożarami lasów. Dzisiaj w Eko Expressie o umowie, jaką z Lasami Państwowymi podpisały aż cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - opolski, katowicki, krakowski i wrocławski. Fundusze połączyły swoje finansowe siły i wyasygnowały 800 tysięcy złotych na loty patrolowo - gaśnicze nad lasami czterech województw. Dzięki temu ma być w nich po prostu bezpieczniej.

Eko Express odc. 23

2023-06-18

Z mikrofonem Eko Expressu odwiedziliśmy tym razem miejsce, które jeszcze niedawno było placem budowy - w Zabrzu powstało jedno z najnowocześniejszych schronisk dla bezdomnych zwierząt nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Wybierzemy się do Katowic, gdzie mieszkańcy masowo w tym roku zgłaszali swoje pomysły na ekologię w najbliższym otoczeniu.

Eko Express odc. 22

2023-06-11

Czasy mamy takie, że uczniów trzeba zdobyć sposobem - a na pewno ich uwagę. O wiele ciekawiej zdobywa się wiedzę za pomocą interaktywnej tablicy dotykowej, niż takiej z kredą. Dlatego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach co roku funduje kilkadziesiąt zielonych pracowni - nowoczesnych, naszpikowanych multimediami klas lekcyjnych, gdzie biologia, chemia i ekologia same niemal wchodzą do głowy. Za nami kolejny finał konkursu Zielone Pracownie. Ze względu na urodziny funduszu - rekordowy.

Eko Express odc. 21

2023-06-04

Ruszamy tropem Zielonych Czeków! W kolejnych wydaniach Eko Expressu będziemy bliżej poznawać gminy, instytucje i osoby, które w tym roku zostały uhonorowane najbardziej prestiżową nagrodą ekologiczną przyznawaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na początek wybieramy się do Pyrzowic, bo zarządzające Katowice Airport Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze to jeden z tegorocznych laureatów Zielonych Czeków.

Eko Express odc. 20

2023-05-28

W Eko Expressie zabierzemy Was na Stadion Śląski. Tym razem jednak Kocioł Czarownic nie był areną lekkoatletycznych czy piłkarskich zmagań. Odbyła się tu jubileuszowa gala Zielonych Czeków - nagrody rok rocznie przyznawanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Eko Express odc. 19

2023-05-21

W 19. odsłonie Eko Expressu - zagramy w piłkę z owcami. Bo ich dość egzotyczny gatunek został zatrudniony na boisku w Gliwicach w charakterze kosiarki ekologicznej. Wybierzemy się też na najbardziej ekologiczny przystanek na Śląsku i sprawdzimy, na co mieszkańcy chcą wydać 3 miliony złotych w Zielonym Budżecie.

Eko Express odc. 18

2023-05-14

W 18. wydaniu Eko Expressu będzie dowód na to, że jak działa się razem - to widać tego efekty... i czuć. Wiele razy mówiliśmy o tym, że województwo śląskie jest liderem realizowanego w naszym regionie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu "Czyste powietrze". Teraz mamy tego kolejne potwierdzenie. Gminy z naszego regionu pną się w górę wymagającego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Gdzie oddycha się u nas najlepiej? O tym w kolejnym wydaniu programu Eko Express.

Eko Express odc. 17

2023-05-07

W 17. odcinku Eko Expressu mamy dowód na to, że naprawdę im dalej w las, tym więcej drzew. Wybierzemy się z naszym mikrofonem na jedną z największych w regionie akcji sadzenia drzew. Posłuchamy także co w katowickich ulach bzyczy i gdzie wkrótce powstaną 4 nowe parki.

Eko Express odc. 16

2023-04-30

Program Mój Prąd wchodzi w piątą odsłonę. Zdaniem wielu - najlepszą z dotychczasowych. Bo Mój Prąd 5.0 daje beneficjentom możliwość starania się o środki na wyczekiwane długo pompy ciepła. Powiemy także dlaczego na Śląsku zamknięto duży rezerwat i co ma do tego ptasia grypa.

Eko Express odc. 15

2023-04-23

W 15. odcinku Eko Expressu zabierzemy Was na spacer po Dolinie Kochłówki - miejscu, którego jeszcze kilka lat temu mogło nie być, bo groziła mu likwidacja, a które zostało właśnie ekologiczną enklawą. A może lepiej pojechać tam na rowerze i wesprzeć ekologiczną akcję, która kilometry zamienia w dobro?

Eko Express odc. 14

2023-04-16

W tym odcinku Eko Expressu będziemy sadzili i ścinali. Sadzić będziemy tysiące drzew, bo kwiecień to czas, kiedy akcji sadzenia lasów jest w naszym regionie najwięcej. A my już za chwilę jedną z największych zapowiemy. Powiemy także o ścinaniu - bo im mniej tym lepiej, o czym pamiętają w Katowicach.

Eko Express odc. 13

2023-04-02

W 13. odcinku Eko Expressu o dużych pieniądzach, jakie mają trafić na Śląsk. Na co Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 2 miliardy do funduszu w Katowicach? O tym w programie, w którym udowodnimy także, że w ekologii niemożliwe nie istnieje - czyli posadzimy drzewa na ulicy, która jeszcze kilka dni temu była prawdziwym symbolem betonozy.

Eko Express odc. 12

2023-03-26

W kolejnym wydaniu Eko Expressu będzie wiosennie - zabieramy Was na inaugurację akcji Kwiaty Zamiast Śmieci - czyli co zrobić, żeby worek ze śmieciami zamienić w worek nasion. W programie również o wielkich pieniądzach - tych, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na projekty, które mają nie tylko dbać o środowisko, ale i uczyć nas energooszczędności.

Eko Express odc. 11

2023-03-19

30 lat jest już z nami i chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to dba o środowisko w którym żyjemy. Żeby do życia się nadawało. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodzi 30-to lecie swojej działalności. Naznaczone tysiącami ekologicznych inwestycji i miliardami złotych wpompowanymi w śląską ekologię. Wojtek Żegolewski wybrał się na uroczystą galę, jaką fundusz zorganizował w Katowicach.

Eko Express odc. 10

2023-03-12

Sztuczna inteligencja w służbie ekologii? W Rudzie Śląskiej jutro stało się teraźniejszością. Podsłuchamy, jak specjalna aplikacja pomoże miastu w zagospodarowaniu pokopalnianych terenów. Może zrobić z nich rezerwat? O tym, że na byłej hałdzie potrafią wyrosnąć nawet storczyki - prosto z okolic Tarnowskich Gór i Bytomia, gdzie przepiękny rezerwat Segiet został właśnie powiększony i to 3-krotnie!

Eko Express odc. 9

2023-03-05

Tydzień temu mówiliśmy o tym, że nic tak dobrze nie walczy ze smogiem jak pieniądze. Okazuje się, że mają one jeszcze jedną właściwość - pomagają gasić pożary. Ile uda się zgasić dzięki 17-tu milionom, jakie w formie różnego rodzaju pomocy trafi do śląskich i zagłębiowskich OSP z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach? Odpowiedź w najnowszym wydaniu audycji Eko Express.