Eko Express

Eko Express to audycja, w której przekazujemy wiedzę związaną z ochroną środowiska, uczymy odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw natury i utrwalamy dobrze przyzwyczajenia. Słuchaj w niedzielę, o 7:30 w Express FM.

WFOS Logo

Eko Express odc. 65

2024-06-30

Te nagrody w województwie śląskim przyznawane są od 30 lat i od trzech dekad są synonimem trendów w ochronie środowiska. Nie inaczej jest i w tym roku. W Kinoteatrze Rialto w Katowicach rozdano Zielone Czeki - nagrody za działalność ekologiczną, przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Komu przypadły w 2024 roku - o tym w najnowszym wydaniu Eko Expressu, w którym także wybierzemy się do Rudy Śląskiej, która ma nowy pomysł na rewitalizację pokopalnianych terenów po KWK Pokój.

Eko Express odc. 64

2024-06-23

Lato daje nam popalić już w sumie od końcówki wiosny. Nic więc dziwnego, że wszyscy szukają ochłody. W Katowicach taka ochłoda ma ekologiczny wymiar.Jaki? O tym w najnowszym EkoExpressie, w którym również o inauguracji akcji Fundacji Ekologicznej ARKA. Jak co roku aktywiści ruszyli z promowaniem drugiego życia książek - czyli projektem Żyjące Książki.

Eko Express odc. 63

2024-06-16

Od dziesięciu lat są znakiem rozpoznawczym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pomagają uczniom przyswoić wiedzę z biologii czy chemii, a przy okazji uczą ekologii w nowoczesny sposób. Powstało ich już ponad 600. Zielone Pracownie - bo o nich mowa - każdego roku pojawiają się w śląskich szkołach. Bo co roku rozstrzygany jest przez katowicki fundusz konkurs na tworzenie nowych pracowni. W tym roku w Mikołowie na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego wręczono 70 symbolicznych czeków na nowe Zielone Pracownie. Byliśmy tam z mikrofonem Eko Expressu.

Eko Express odc. 62

2024-06-09

Zdaniem wielu - to jedyna opcja na połączenie naszej potrzeby mobilności z dbaniem o jak najmniejsze oddziaływanie na zmiany klimatu. Elektromobilność - bo o niej mowa - stała się pretekstem do spotkania wielu specjalistów z dziedziny tej ekologicznej odmiany motoryzacji w Katowicach. Nie zabrakło na nim także mikrofonu EkoExpressu, z którym badaliśmy także bulwersującą sprawę pomalowanych jeży w Świętochłowicach. Wybraliśmy się także do Katowic, gdzie trawę w tym roku strzygą żywe kosiarki.

Eko Express odc. 61

2024-06-02

Ostatnie chwile dzielą nas od ogłoszenia listy tegorocznych laureatów nagrody Zielone Czeki, przyznawanej od 1994 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym wydaniu Eko Expressu uchylimy nieco rąbka tajemnicy w tej kwestii. Powiemy także, jak WFOŚiGW może pomóc w rozwiązaniu problemu z nielegalnymi składowiskami odpadów w regionie. W specjalnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wziął udział Mateusz Pindel, prezes katowickiego funduszu. Będzie także o coraz bardziej widocznym - i wyczuwalnym nawet nosami - sukcesie programu Czyste Powietrze.

Eko Express odc. 60

2024-05-26

Większość z rzeczy, które wyrzucamy - nadaje się do powtórnego przetworzenia. I o tym właśnie będzie w 60. odcinku Eko Expressu. Powiemy o tym, co działo się w czasie Dnia Recyklingu w Gliwicach. A działo się sporo - od pokazów, przez wykłady po zwiedzanie Instytutu Metali Nieżelaznych, gdzie na recyklingu znają się wyśmienicie. Wybierzemy się też nad zbiorniki wodne w naszym regionie, gdzie nieco za dużo zrobiło się kormoranów.

Eko Express odc. 59

2024-05-19

Kapituła Zielonych Czeków - nagrody rok rocznie przyznawanej w kilku kategoriach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - czeka na zgłoszenia kandydatów. Jakie instytucje i osoby mają szansę na jedną z najbardziej prestiżowych eko-nagród w Polsce? O tym w najnowszym wydaniu Eko Expressu, w którym wybierzemy się także do Tychów, aby podpatrzeć zakładanie ogrodu deszczowego, sprawdzimy jak idzie wdrażanie programu Ciepłe Mieszkanie w Rudzie Śląskiej oraz przeliczymy procenty drogowych korków na ekologiczne korzyści, czyli powiemy o sukcesie Inteligentnego Systemu Transportowego.

Eko Express odc. 58

2024-05-12

Niektórym wydaje się, że to było wczoraj - a tymczasem nasze członkostwo w Unii Europejskiej to już 20 lat! Z tej okazji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zorganizował Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Można było dowiedzieć się sporo nie tylko o historii, ale i o przyszłości - czyli na jakie ekologiczne przedsięwzięcia będzie można wkrótce uzyskać wsparcie. Policzymy także wnioski, jakie wpłynęły do Zielonego Budżetu miasta Katowice - a była ich rekordowa liczba. Razem z prezesem WFOŚiGW w Katowicach, Mateuszem Pindelem podsumujemy kolejną edycję programu Zielona Pracownia.

Eko Express odc. 57

2024-05-05

W tym odcinku Eko Expressu - zgodnie z zapowiedzią wybieramy się do Rybnika. To właśnie miasto wygrało w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Działacze Alarmu podliczyli, ile i które gminy złożyły wniosków w programie Czyste Powietrze. I okazało się, że Rybnik pokonał konkurencję nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Do tego miasto ma pomysł na podkręcenie jeszcze tempa walki ze smogiem.

Eko Express odc. 56

2024-04-28

W Eko Expressie będzie jazda - ale nie będzie to jazda bez trzymanki. Obiecywaliśmy większy materiał o elektromobilności i słowa dotrzymujemy. Mamy dla was eko-pomysł na majówkę. Wybierając się do Parku Leśnego w Katowicach, między Muchowcem a Doliną Trzech Stawów możecie przejechać się w pełni ekologicznym i zero emisyjnym autobusem. Blees BB-1 trafił do Katowic na testy z Gliwic, a jednym z pierwszych pasażerów był gospodarz Eko Expressu - Wojtek Żegolewski.

Eko Express odc. 55

2024-04-21

Eko Express w wydaniu mocno podróżniczym. W Łaziskach Górnych sprawdzimy, jak idzie wiosenne i społeczne sprzątanie gminy ze śmieci i jak do ekologicznej akcji można dołączyć. W Rudzie Śląskiej wybierzemy się na rynek, który ma zostać odbetonowany. O zieleni pomyśleli też w Katowicach, gdzie powstaje nowy skwer przy ulicy Katowickiej. W Zabrzu zaczaimy się na ptaki. Gdzie? W czatowni, jaka powstała przy ulicy Żywieckiej.

Eko Express odc. 54

2024-04-14

Miasta w naszej aglomeracji zielenieją - ale nie tylko za sprawą kwitnącej wiosny. Rybnik - stolica Rybnickiego Okręgu Węglowego chce być stolicą Rybnickiego Okręgu Wodorowego. Tychy w tyle nie zamierzają zostać i ogłaszają inaugurację Tyskiego Zielonego HUBu, czyli miejsca, gdzie wspierany będzie rozwój eko-technologii.

Eko Express odc. 53

2024-04-07

W tym odcinku Eko Expressu między innymi o tym, kto w tym roku ma szansę na Zielone Pracownie, czyli jak rozwija się program, który jest wizytówką Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Powiemy także o rosnącej modzie na zbieranie deszczówki, czyli sukces programu Moja Woda. W Czerwionce-Leszczynach odpady zamieniają się za to w sadzonki roślin. Jak? O tym w dzisiejszym programie!

Eko Express odc. 52

2024-03-24

O klimat trzeba już nie tylko dbać - zdaniem wielu ekologów i naukowców - trzeba o niego wręcz walczyć. Do walki o klimat staje więc województwo śląskie. Ze zmianami klimatu ma walczyć Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu. O jego szczegółach szeroko mówimy w najnowszym odcinku Eko Expressu.

Eko Express odc. 51

2024-03-17

W 51. odcinku Eko Expressu wybierzemy się dzisiaj na Konwent Marszałków RP, gdzie debatowano nad zmianami klimatu i nad sposobami skutecznej walki z niską emisją. Walki, której efekty w województwie śląskim widać już niemal z każdym miesiącem. Będzie też o akcji, która pokazuje rok rocznie, jak wielkie serca mają pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Eko Express odc. 50

2024-03-10

To już 50-ty odcinek Eko Expressu! W programie pierwsze podsumowania akcji Mobilne Płuca, rok rocznie organizowanej także w województwie śląskim przez Polski Alarm Smogowy. Wybierzemy się też do Zabrza, gdzie najbardziej eko-punktem na mapie miasta ma być zrewitalizowany Miejski Ogród Botaniczny. Powiemy też o koszulkowej akcji schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bytomiu i zachęcimy Was do udziału w konkursie na "śmieciarkową" grafikę w Rudzie Śląskiej.

Eko Express odc. 49

2024-03-03

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ruszają konsultacje, w których każdy może funduszowi podpowiedzieć, czym warto się zająć już w przyszłym roku. Wkrótce ruszy też nabór wniosków do programu przydomowych oczyszczalni ścieków - programu, który w poprzedniej edycji cieszył się ogromnym powodzeniem. Na brak chętnych nie narzekają też w Żorach, gdzie gmina dofinansowuje nie tylko pozbycie się starego kopciucha - ale i podpięcie do sieci centralnego ogrzewania! O tym wszystkim w kolejnym odcinku Eko Expressu.

Eko Express odc. 48

2024-02-25

Ich losy mogły potoczyć się różnie. Bronili ich samorządowcy ale i zwykli mieszkańcy, a społeczniczki - niczym w "Krzyżakach" Danuśka Zbyszka, zaślubiły buki w Lesie Murckowskim, aby uchronić je przed toporem. Ale z takimi środkami już koniec. Miasto Katowice i Nadleśnictwo Katowice połączyły siły i stworzyły pakiet ochronnych działań, dzięki którym kompleks prawie 300 sędziwych buków w Murckach będzie chroniony między innymi przed wycinką. O szczegółach w tym odcinku programu Eko Express.

Eko Express odc. 47

2024-02-18

Ruszyła druga odsłona Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W dzisiejszym Eko Expressie między innymi o tym na jak duże środki mogą liczyć gminy naszego regionu i na co będą je mogły wydać. Wybierzemy się także do Rybnika, który wybija się na czoło peletonu gmin skutecznie walczących ze smogiem. Sprawdzimy również, gdzie zaparkowały smogowe płuca i co centrum przesiadkowe może mieć wspólnego z ekologią.

Eko Express odc. 46

2024-02-11

Wybierzemy się do Zabrza, gdzie tamtejszy Ogród Botaniczny ma zostać unowocześniony. Będzie też o ekologicznej nowoczesności w budownictwie - Katowice dostały grube miliony na budowę w pełni ekologicznego osiedla. W 46-ym odcinku Eko Expressu powiemy także o tym, ile pieniędzy kosztuje opieka nad bezdomnymi zwierzętami na przykładzie Rudy Śląskiej