Śląskie gotowe na uderzenie Niżu Genueńskiego? Możliwe lokalne podtopienia!
W Katowicach odbyło się dzisiaj (08.07) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Wojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewski

Śląskie gotowe na uderzenie Niżu Genueńskiego? Możliwe lokalne podtopienia!

W Katowicach odbyło się dzisiaj (08.07) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono przygotowanie służb i instytucji do prognozowanych intensywnych, nawalnych opadów deszczu. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci miast na prawach powiatu oraz starostowie powiatów. Wojewoda Śląski podkreślił, że sytuacja meteorologiczna jest bardzo dynamiczna.

Prognozy meteorologiczne i hydrologiczne

Prognozy, analizowane na bieżąco w związku z niżem genueńskim, wskazują na intensywne opady do 10 lipca. Może to skutkować lokalnymi podtopieniami, powodziami błyskawicznymi oraz nagłym podniesieniem stanów wód w rzekach. Szczególnie zagrożone mogą być zlewnie górskie oraz zlewnia rzeki Przemszy. Cały teren województwa objęty jest ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi.

Działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował, że obecnie stany wód w rzekach na terenie województwa są niskie, zbliżone do minimum, co dotyczy m.in. Odry i części Wisły.

Służby RZGW prowadzą kontrole wałów przeciwpowodziowych, przepustów, zbiorników, jazów i stopni wodnych, aby przygotować infrastrukturę do ewentualnego przyjęcia większej ilości wody.

Służby w pełnej gotowości

Do mieszkańców województwa wysłano alerty RCB ostrzegające przed intensywnymi opadami. Wojewoda podkreślił znaczenie sprawnej komunikacji i dzielenia się informacjami, aby dotarły one jak najszerzej do mieszkańców.

Wojewoda poprosił powiatowe centra zarządzania kryzysowego o bieżące przekazywanie informacji o stanie koryt rzek i obwałowań oraz o pilne sprawdzenie drożności przepustów drogowych i wałowych. Polecono również aktualizację danych dotyczących stanów magazynowych w systemach zarządzania kryzysowego, aby w razie potrzeby można było sprawnie dysponować dostępne zasoby.

 

Czy grozi nam powódź? Ostrzeżenia mówią o silnych burzach i deszczach aż do czwartku!

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach jest w pełnej gotowości operacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostaje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, współpracujący z Policją, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz innymi służbami.

Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach prowadzi monitoring 32 obozów harcerskich, w których przebywa obecnie 1844 harcerzy i posiada przygotowane procedury ewentualnej ewakuacji. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zostały poproszone o monitorowanie sytuacji także w innych obozach i informowanie organizatorów o zagrożeniu.



Zobacz inne wiadomości tego autora: