Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-11-29

14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania oraz 1480 ton soli drogowej i 1900 ton piasku - tak w skrócie możemy podsumować przygotowania do Akcji Zima w Tychach. W jakiej kolejności drogi będą odśnieżane? Gdzie zgłaszać problemy z tym związane?

Adam Szaja - bloger książkowy ze Świętochłowic

2021-11-26

Gdzie bije czytelnicze serce Polski? Jeśli chodzi o wydawanie książek to bez wątpienia w Warszawie. Jeśli o ich promowanie - to Świętochłowice konkurencji nie mają. Mieszka tu Adam Szaja, książkowy bloger prowadzący serwis internetowy Smak Książki PL, który odebrał nagrodę Laurowy Pik. Jak się promuje czytelnictwo w XXI wieku? Jak pandemia wpłynęła na nasze czytanie i czy Katowice mają szanse przeskoczyć Kraków i Warszawę na targowej mapie Polski?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2021-11-25

Tychy aplikują o organizację EURO 2025 w piłce nożnej kobiet. Stadion Miejski gościł już międzynarodowe mecze w ramach dużych imprez organizowanych przez Polskę. Chętnych jest jednak więcej. Do UEFA wpłynęło pięć kandydatur: z Polski, Francji, Szwajcarii, Ukrainy oraz łączona kandydatura krajów skandynawskich - Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-11-24

Po dłuższej przerwie ponownie otwarte dla kierowców skrzyżowanie ulic Grota Roweckiego i Edukacji. Oprócz tego, rozpoczęły się pierwsze testy rozwiązań, wchodzących w skład Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem.

Aleksandra Kruszewska - naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta UM Ruda Śląska

2021-11-23

140 mln zł na realizację ponad 60 projektów rewitalizacyjnych - to bilans trzech ostatnich lat funkcjonowania w Rudzie Śląskiej Gminnego Programu Rewitalizacji. W tym czasie w mieście wyraźnie zmniejszyła się liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej, poprawiło się bezpieczeństwo, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Spadła natomiast liczba mieszkańców, a znaczącym problemem miasta jest m.in. zła jakość powietrza.

Paulina Niemczyk - artystka, autorka projektu "Lacus"

2021-11-22

Już za chwilę zajrzymy do Tychów. Zbliża się bowiem finał projektu "Lacus", czyli edukacyjnej propozycji tyszanki, Pauliny Niemczyk, współpracującej z Muzeum Miejskim. Szykuje się wystawa oraz kilka dodatkowych warsztatów.

Anna Stemplewska - naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych UM Ruda Śląska

2021-11-19

W Rudzie Śląskiej powstaną kolejne mieszkania - tym razem ponad 40 lokali przy ul. Tomanka. Miasto planuje inwestycję wspólnie z regionalnym TBS-em, przy finansowym wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Zyska i budżet miasta mniej ucierpi, i przyszli lokatorzy, którzy zapłacą mniejszy wkład.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-11-18

Kurierzy dostarczają do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach ostatnie nowości, zakupione z ministerialnej dotacji. Jednocześnie trwa opracowywanie poszczególnych egzemplarzy. Wszystkie trafią na półki jeszcze w tym miesiącu. M.in. o tym będziemy rozmawiać w dzisiejszej audycji

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2021-11-17

Z dzisiejszym Gościem Radia Express FM będziemy rozmawiać o realizowanych w Bieruniu inwestycjach - nie tylko tych drogowych.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-11-16

Tzw. "zakręt mistrzów" na Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej, będzie miał swojego strażnika. Stanie tam fotoradar - miasto go sfinansuje i przekaże Inspekcji Transportu Drogowego. Wszyscy mają nadzieję, że fotoradar zahamuje zapędy kierowców ze zbyt ciężką nogą, dzięki czemu będzie tam mniej wypadków i kolizji.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-11-15

Z dzisiejszym Gościem Radia Express FM porozmawiamy o listopadowych propozycjach dla małych i dużych czytelników. Spotkań, warsztatów i innego typu aktywności w najbliższych dniach szykuje się wyjątkowo dużo.

Kamil Nowak - rzecznik Urzędu Miasta Chorzów

2021-11-12

Najbardziej klimatyczna impreza tego roku, stworzona z miłości do muzyki i sztuki, odbędzie się za kilka dni w Chorzowie. Vinyl Festival łączy gatunki muzyczne i pokolenia. W programie m.in. koncert długo wyczekiwanej Ewy Bem, ale także giełda płyt, warsztaty DJ-skie i mnóstwo innych atrakcji.

Mariusz Kałamaga - uczestnik Legendarnego Kosmicznego Meczu

2021-11-10

15 stycznia odbędzie się kolejna odsłona Legendarnego Kosmicznego Meczu. Impreza narodziła się 12 lat temu w Rybniku, zdążyła już odwiedzić Jastrzębie Zdrój, a teraz trafi do Katowic. W "Spodku" pojawi się duża grupa aktorów, sportowców, muzyków, kabareciarzy, którzy zagrają w siatkówkę i koszykówkę. Na parkiecie zmierzą się też prezydenci Katowic i Sosnowca. A wszystko po to, aby wesprzeć podopiecznych stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów.

Dawid Wowra - rzecznik Urzędu Miasta w Zabrzu

2021-11-09

Zabrze ma nową turystyczną atrakcję - tym razem nie związaną z górnictwem i przemysłem. Na terenie Kąpieliska Leśnego powstał Park Miliona Świateł. Co można zobaczyć w miejscu, gdzie kilometry kabli dostarczają energię do ponad miliona ledów?

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2021-11-08

Z dzisiejszym Gościem Radia Express FM będziemy rozmawiać m.in. o tym, jakie pomysły mieszkańców zostaną zrealizowane w mieście, a także o nowym narzędziu do wskazywania usterek.

Kamila Rożnowska - rzeczniczka Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii

2021-11-05

Autorzy prac dyplomowych, dotyczącą rozwoju miast, metropolii czy ochrony środowiska albo zrównoważonego rozwoju - mają szansę na nagrodę w konkursie ogłoszonym przez GZM. Udział mogą brać studenci z obszaru metropolii, a zgłaszać można prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Jak to zrobić? Jakie są warunki udziału w konkursie?

Andrzej Trzciński - naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej UM w Rudzie Śląskiej

2021-11-04

Na sportowo - tak Ruda Śląska, od niemal 30 lat, świętuje 11 listopada. Tradycją w tym mieście są Biegi Niepodległości: dla zawodowców, dla amatorów, a nawet dla dzieci. Jak to będzie wyglądało w tym roku?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2021-11-03

Tychy po raz szósty przyłączyły się do międzynarodowej kampanii pod nazwą "19 dni". To akcja społeczna, w ramach której odbywa się wiele warsztatów, wykładów oraz różnego typu działań profilaktycznych. Szczegóły w rozmowie z naszym dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Adam Nowak - rzecznik Urzedu Miasta w Rudzie Śląskiej

2021-11-02

Organizacje pożytku publicznego działające na trenie miasta mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. W przyszłym roku w puli będzie w sumie 15 milionów złotych. Samorządowcy uznali działalność organizacji pozarządowych za tak istostną, że postanowili na nich nie oszczędzać. Kto, i na jakie cele, będzie mógł dostać wsparcie?

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich

2021-10-29

W Siemianowicach Śląskich skróci się kolejka oczekujących na mieszkanie od miasta. Dzięki programowi "Sorsal" i unijnemu dofinansowaniu samorząd remontuje pustostany. W tym roku to prawie 40 lokali.