Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2021-01-15

Kolejni restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, zamkniętych w wyniku koronawirusowych obostrzeń, zapowiadają otwieranie swoich biznesów i przyjmowanie klientów mimo zakazów. Jest wiele gmin, nie tylko w górach, gdzie lockdown i brak turystów, dają się mocno we znaki Tak jest np. w Pszczynie, gdzie wielu przedsiębiorców potrzebuje pilnego wsparcia. Czy na taką pomoc są jeszcze szanse?

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-01-14

Intensywne opady śniegu i niskie temperatury mają wpływ na Akcję Zima w Tychach. Te działania są prowadzone teraz w systemie ciągłym. Na miasto wyjechał cały sprzęt, a do odśnieżania chodników i ulic zostały zaangażowane wszystkie brygady ręczne.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-01-13

Działy dziecięce tyskich bibliotek, które przed pandemią przeżywały prawdziwe oblężenie, teraz są rzadziej odwiedzane. Ci, którzy razem z rodzicami zdecydują się jednak zajrzeć do placówek na terenie miasta, mogą liczyć na książkowe nowości, a niektórzy - także na książkową wyprawkę.

Joanna Michalska-Mol - kierownik USC w Rudzie Śląskiej

2021-01-12

Samorządy w całym regionie robią podsumowania minionego roku. Robi to także Ruda Śląska. Niestety, w statystykach wyraźnie widać, jakie są negatywne skutki pandemii koronawirusa.

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2021-01-11

Już prawie rok musimy mierzyć się z licznymi zmianami, jakie przyniosła pandemia koronawirusa. Nowa sytuacja wymusiał na nas m.in. korzystanie z wielu rzeczy zdalnie. Z naszym dzisiejszym gościem będziemy rozmawiać o e-usługach. Jakie sprawy urzędowe można załatwić bez wychodzenia z domu?

Adam Szaja - z portalu Smak Książki

2021-01-08

Nic nie jest takie, jak rok temu. Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany także w czytelnictwie. Biblioteki raz zamknięte, raz otwarte, odwołane spotkania z pisarzami, skasowane targi książki. Jak branża wychodzi z tej pandemicznej sytuacji? Czy rok 2020 był dla księgarni, wydawnictw i autorów całkowicie stracony?

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-01-07

Rok 2021 jest jubileuszowy dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Ta najdłużej działająca instytucja kultury w mieście obchodzi 65-lecie. Co jest planowane w ramach wielkiego świętowania? I z czego - już teraz, w czasie ferii - mogą korzystać szczególnie najmłodsi czytelnicy?

Mirosława Gamba - naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM Ruda Śląska

2021-01-05

Ponad 11 mln zł z miejskiej kasy mają otrzymać w na ten rok rudzkie organizacje pozarządowe. Radni przyjęli program współpracy w tej sprawie. Jednogłośnie przyjęto również Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 r.

Barbara Bandoła - starosta pszczyński

2021-01-04

Jakie były najważniejsze zadania, zrealizowane ostatnio w powiecie pszczyńskim? Z jakimi planami władze samorządowe wchodzą w 2021 rok? O tym w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Barbara Bandoła - starosta pszczyński

2020-12-31

W mijającym roku wszystkie plany i działania weryfikowała pandemia koronawirusa. Mimo to, powiat pszczyński wydał na inwestycje kilka milionów złotych więcej, niż pierwotnie zaplanowano. Co zostało zrobione?

Anna Kura - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2020-12-30

Muzealnicy proszą o kontakt mieszkańców Osiedla A, czyli najstarszego osiedla tzw. Nowych Tychów. Zbierają opowieści związane z tym terenem. Szczegóły w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-12-29

W Katowicach powstanie nowoczesny, sportowy kompleks. W jego skład wejdą: obiekt piłkarski, hala sportowa oraz zaplecze treningowe.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-12-28

W przyszłym roku słupki nie będą tak imponujące jak w latach poprzednich. Ruda Śląska pokazała projekt swojego budżetu na rok 2021. Niestety, trzeba było ciąć, gdzie tylko się dało, a i tak na wszystko nie starczy. Mniej na inwestycje, niewiele na sport. Można powiedzieć, że to budżet kryzysowy, a zdaniem ekonomistów może być jeszcze gorzej. Jak wyglądają samorządowe finanse w dobie pandemii?

Michał Łyczak - z Urzędu Miasta Katowice

2020-12-23

Katowice ogłosiły przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów. Miasto liczy na to, że ten teren - choć na razie zaniedbany - stanie się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Co dokładnie się zmieni?

Piotr Kochanek - wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce

2020-12-22

Sklep socjalny przy ul. Tysiąclecia w Katowicach, to był trafiony pomysł. Wszystko wskazuje na to, że kolejne powstaną w innych miastach, m.in. w Tychach, Chorzowie, Mysłowicach czy Siemianowicach Śląskich. W niedawno otwartej placówce w Katowicach jest coraz więcej klientów. Zgłaszają się też sponsorzy.

Agnieszka Szymula - dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu (w organizacji)

2020-12-21

W wielu domach trwają ostatnie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Tematem przewodnim audycji będą tradycje, charakterystyczne dla tego świątecznego okresu w roku, kultywowane na obszarze historycznej Ziemi Pszczyńskiej.

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-12-18

Cztery kolejne inwestycje w ramach rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2020 rok zrealizowane. Rozbudowane zostały strefy aktywności w dzielnicach Bykowina i Halemba, wymieniono nawierzchnię boiska w Goduli, a w Rudzie powstała siłownia plenerowa. Niestety, miasto musiało odstąpić od umowy z wykonawcą ścieżki aktywizacyjnej w dzielnicy Bielszowice. A kiedy ruszy realizacja projektów, na które głosowano w tym roku?

Agnieszka Lyszczok - dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych

2020-12-17

Z naszym dzisiejszym gościem ruszymy na wirtualny spacer po Tychach i sprawdzimy, jakie prace są prowadzone m.in. w miejskich parkach.

Joanna Lorenc - dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury

2020-12-16

W tym roku nie będzie zbyt wiele okazji do wspólnego kolędowania. Jednak w tym przypadku z pomocą przychodzi m.in. technologia. Szczegóły już za chwilę w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Kamil Nowak - rzecznik Urzędu Miasta Chorzów

2020-12-15

Chorzów podsumował rok 2020 pod kątem imion, jakie swoim nowonarodzonym dzieciom nadawali rodzice. Z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że nie przemija moda na klasyczne imiona. Jakie najczęściej nadawano maluchom w Chorzowie?