Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Łukasz Sołowiej - obrońca piłkarskiej drużyny GKS Tychy

2020-02-27

Od domowego spotkania z Sandecją Nowy Sącz zawodnicy GKS-u Tychy rozpoczną piłkarską wiosnę w pierwszej lidze. Jakie są największe atuty Trójkolorowych? Czy czują presję, związaną z walką o awans do Ekstraklasy? I czy myślą już o półfinale Pucharu Polski, w którym zmierzą się z Cracovią?

Ewa Liszka - zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie

2020-02-26

Trwa składanie zeznań podatkowych za miniony rok. Dziś porozmawiamy m.in. o tym, na kogo czeka gotowy e-PIT? Jak taką deklarację należy złożyć? Z jakich ulg można skorzystać?

Mirosława Gamba - naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społcznych UM Ruda Śląska

2020-02-25

Najpierw samorządy walczyły o to, by ludzie rozliczali podatki, tam gdzie mieszkają. Teraz ruszają kampania promujące przekazywania jednego procenta na te organizacje pożytku publicznego, które działają na terenie naszego miasta. Tylko w Rudzie Śląskiej działają 32 takie organizacje, 11 terenowych jednostek ogólnopolskich OPP oraz 1 organizacja spoza miasta działająca na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej.

Stanisław Piechula - burmistrz Mikołowa

2020-02-24

W naszym regionie planowana jest budowa aż 100 km nowych linii kolejowych. To część inwestycji związanych z tworzeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jedna z takich linii ma przecinać Mikołów. W mieście ten pomysł spotkał się z dużym sprzeciwem. Co budzi największe kontrowersje? Jakie działania są podejmowane?

Aleksandra Majowska - z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej

2020-02-21

Rusza nowy projekt realizowany przez rudzki MOP. Przez 12 miesięcy wybrane osoby i rodziny - które zgłoszą się do projektu - znajdą się pod nadzorem wykwalifikowanych trenerów, którzy będą uczyli nowych umiejętności osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i długotrwałym bezrobociem. Jak projekt będzie wyglądał w praktyce?

Krzysztof Majkowski - trener hokeistów GKS Tychy

2020-02-20

W piątek, 21 lutego, rusza najważniejsza dla hokeistów część sezonu, czyli faza play-off. Dziś będziemy rozmawiać o przygotowaniach do rozgrywek i atmosferze panującej w drużynie Mistrzów Polski.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-02-19

Od przyszłego tygodnia będą kolejne utrudnienia w związku z robotami drogowymi na drodze krajowej nr 86 w Katowicach. Mało tego - jak tylko ta część prac się zakończy, to w innym miejscu pojawią się kolejne zawężenia. Kierowcy muszą się uzbroić w dużo cierpliwości, bo korki mogą być naprawdę długie. Szczególnie dotyczy to kierowców, pokonujących trasę na odcinku Tychy-Katowice.

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-02-18

Ponad 2 mln zł kosztować będzie modernizacja podwórek w Rudzie Śląskiej. Kolejne trzy place już są przygotowywane pod kompletną metamorfozę. Miasto chce też w rewitalizację wciągnąć samych mieszkańców.

Wojciech Szwiec - z Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie

2020-02-17

W tym roku obchodzimy 30-lecie samorządu terytorialnego. Z tej okazji w Mikołowie szykuje się ciekawa wystawa, do której każdy mieszkanie może dołożyć coś od siebie.

Eugeniusz Malinowski - z Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa UM Ruda Śląska

2020-02-14

Rudzki samorząd wdraża pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu. Chodzi o takie zjawiska jak nawałnice, ekstremalne temperatury czy zaburzenia cyrkulacji powietrza potęgujące zjawisko smogu. Miasto stworzyło program, który obliczony jest na cała następną dekadę.

Arkadiusz Placha - twórca internetowej platformy smog.pszczyna.pl

2020-02-13

W Pszczynie działa nowa platforma internetowa. Ma pomóc w walce o lepszą jakość powietrza. To o tyle istotne, że miasto jest w czołówce tych, w których smog bardzo często daje się mieszkańcom we znaki. Jakie możliwości daje to nowe rozwiązanie?

Szymon Witczak - opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa

2020-02-12

Młodzieżowa Rada Miejska w Mikołowie wreszcie może realnie działać. Wybrano prezydium. Wkrótce czas na kolejne spotkania i sesje.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-02-11

To była ostatnia próba wygospodarowania pieniędzy na rudzki sport w takim kształcie - tak władze Rudy Śląskiej komentują wynik głosowania radnych nad uchwałą ws. zwiększenia opłaty śmieciowej. To pozwoliłoby przesunąć pieniądze z budżetu miasta na sport. Czy miasto ma jeszcze jakieś pomysły na dofinansowanie lokalnych klubów?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2020-02-10

W Tychach trwa 7. edycja Budżetu Obywatelskiego. Do wydania ponownie jest 5 mln złotych. Trwa przyjmowanie wniosków, będących propozycjami mieszkańców na rozdysponowanie tych pieniędzy.

Katarzyną Czajką - Kominiarczuk - historyk i socjolog, zajmująca się kinem

2020-02-07

Przed nami kolejne filmowe emocje i kolejna szansa na polskiego Oscara. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, to wydarzenie, którym żyje cały świat. Czy "Boże Ciało" Jana Komasy ma szansę na statuetkę i który film zostanie najlepszym filmem minionego roku, docenionym przez Akademii?

Krzysztof Lewicki - podróżnik z Mikołowa

2020-02-06

Dziś druga część rozmowy z Krzysztofem Lewickim. Podróżnik wrócił niedawno z samotnej wyprawy za koło podbiegunowe. To były trzy tygodnie wymagającej wędrówki.

Krzysztof Lewicki - podróżnik z Mikołowa

2020-02-05

Tym razem nasze zaproszenie przyjął podróżnik, Krzysztof Lewicki. Mikołowianin wrócił niedawno z samotnej wyprawy. Nam opowiedział o niej po raz pierwszy.

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2020-02-04

Miliony złotych na pro-ekologiczne inwestycje. Dotacja pozwoli na termomodernizację budynków mieszkalnych, szkół a nawet jednego z budynków siemianowickiego magistratu.

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2020-02-03

Na osiedlu Homera w Bieruniu powstała hala wspinaczkowa i centrum sportów walki. Obiekt jest niemal gotowy - na miejscu trwają ostatnie prace. Znana jest już data jego otwarcia.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-01-31

Rusza 13. edycja programu "Mieszkanie za Remont". Do wyboru jest 40 mieszkań: od małych do bardzo dużych, dla singli i dla rodzin, w różnych częściach miasta, także w centrum. Co zrobić, aby zamieszkać w Katowicach?