Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 06:02

Dawid Wowra - rzecznik Urzedu Miasta Zabrze

2023-09-29

Barwny korowód, konkursy, zabawy, wieczór koncertów, podczas którego wystąpią m.in. z Margaret i Stachursky, do tego stoiska edukacyjne, strefa dla maluchów i mnóstwo dobrej zabawy. Już w sobotę w Zabrzu ruszają "Skarbnikowe Gody" , czyli Urodziny Miasta.

Ewelina Lasota - z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach

2023-09-28

Przez ponad 3 miesiące można będzie można w Tychach nową wystawę. Zgromadzono na niej czarno-białe fotografie, przedstawiające przemysłową odsłonę Śląska z przełomu lat 70. i 80. Wśród wielu wydarzeń towarzyszących, nie brakuje tych dla dzieci i młodzieży.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2023-09-27

Na półki tyskich bibliotek trafiają nowe książki. Część już została zakupiona, kolejne będą zamawiane w najbliższych tygodniach. Łącznie będzie to ok. 2 tysiące egzemplarzy. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Paweł Mirowski - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2023-09-26

Program Czyste Powietrze na półmetku - wielka wymiana starych kopciuchów ma trwać jeszcze do 2029 roku, ale już teraz widać pierwsze efekty największego w Europie programu ekologicznego. Co prawda z ponad stu miliardów złotych wydana została na razie co piąta złotówka - ale najwięcej z tych środków spożytkowanych został w woj. śląskim, które jest liderem programu. Z kolei gmina Miedźna miejscem - gdzie jego założenia wprowadzono najszybciej.

Katarzyna Syryjczyk-Słomska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Mikołowie

2023-09-25

Na kilka godzin mikołowski rynek zamieni się w profilaktyczno-zdrowotne miasteczko. Będzie okazja m.in. do bezpłatnych badań, konsultacji, stref dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym, a także do udziału w wydarzeniach sportowych. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Adrian Merta - z urzędu miasta Siemianowice Śląskie

2023-09-22

Ruszyło głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Siemianowic Śląskich. Mieszkańcy zgłosili 18 projektów - do głównego etapu przeszło 14 z nich. Jakie zmiany wprowadzono w tegorocznej odsłonie budżetu? Jak oddać głos?

Aneta Stelmach - inicjatorka akcji Mikołowski Bazarek

2023-09-21

Mieszkańcy Mikołowa i okolic znów łączą siły i wirtualnej sieci. W ten sposób zbierają pieniądze na leczenie chorej mikołowianki. Powstał internetowy bazarek charytatywny. Jego kolejna edycja już wystartowała.

Kinga Pławecka-Bratek - naczelnik Wydziału Promocji Starostwa w Pszczynie

2023-09-20

Zaczęło się w wakacje i trwa do teraz. W różnych miejscach powiatu pszczyńskiego mieszkańcy mogą oglądać nietypową wystawę. To kilka ekspozycji, złożonych z obrazów, które zostały wydrukowane na tkaninach i powieszone na sznurach. To pomysł, który narodził się we Włoszech, a w Pszczynie i w okolicach ma swoją lokalną odsłonę.

Szymon Twardoń - doradca energetyczny w WFOŚiGW w Katowicach

2023-09-19

Inwestujesz? Rób to z głową! To dotyczy także osób, które chcą ocieplać domy czy wymieniać źródło ogrzewania. Możecie trafić na firmę, która zbiera zlecenia, pobiera zaliczki i znikaja. Zdarzają się też naciągacze, którzy wciskają niskiej jakości sprzęt jako ten z najwyższej półki. Przed jednymi i drugimi ostrzega doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2023-09-18

Po wakacyjnej przerwie do Tychów wróciło wiele bibliotecznych wydarzeń. W planach na najbliższe tygodnie są zarówno spotkania czy warsztaty, ale także Tyskie Dni Literatury.

Jacek Wąsiński - twórca Leśnego Pogotowia w Mikołowie

2023-09-15

Leśne Pogotowie to ośrodek rehabilitacyjny i schronisko dla dzikich zwierząt. Tej niezwykłej placówce grozi zamknięcie w związku z planami budowy linii kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sieci zbierane są podpisy w obronie Leśnego Pogotowia, a protest w tej sprawie odbył się nawet w Katowicach. Jaka jest obecna sytuacja? Czy zwierzęta czeka przeprowadzka?

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2023-09-14

"Z Klasą na Zimowym" - tak nazywa się akcja, która po raz drugi wystartowała w Tychach. To działania, zachęcające dzieci i młodzież do kibicowania hokeistom GKS-u Tychy z trybun Stadionu Zimowego.

Kamil Hajduk - z Tyskiej Galerii Sportu

2023-09-13

Aleja Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu powiększyła się o kolejne nazwiska. Zarówno o tym, jak i o najbliższych spotkaniach, adresowanych do miłośników różnych dyscyplin sportowych, rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Tomasz Bednarek - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2023-09-12

Program "Czyste Powietrze", rozpisany na 10 lat, jesienią będzie na półmetku. Pozwala na dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę, pompy ciepła czy ocieplanie budynków. Co udało się zrobić w tym roku? Ile już wniosków wpłynęło? Czy woj. śląskie jest wciąż jest liderem Czystego Powietrza w skali kraju?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2023-09-11

Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do 10. edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem każdy mieszkaniec może wybrać aż cztery różne zadania. Do wyboru jest ich 145.

Sandra Hajduk - z Urzędu Miasta Katowice

2023-09-08

To będzie najgłośniejsze "Sto lat!" w regionie: urodziny miasta Katowice wchodzą w decydujący moment. W tym roku stolica województwa świętuje 158. rocznicę nadania praw miejskich. Kulminacja imprez już w ten weekend.

Karol Gruszka - z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego

2023-09-07

W Tychach odbędzie się fotograficzna wystawa, poświęcona współczesnym Słowianom. Będzie okazją do poznania rodzimej kultury i obrzędowości jednej z największych w Polsce słowiańskich grup religijnych. Zdjęcia, które trafią na ekspozycję, przedstawiają autentyczne wydarzenia - nie ma tu więc mowy o rekonstrukcjach czy inscenizacji.

Ewelina Lasota - z działu fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach

2023-09-06

W Starym Magistracie w Tychach trwają prace nad nową wystawą. Znajdą się na niej fotografie, ukazujące przemysłową odsłonę wielu śląskich miejscowości. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Sandra Hajduk - z Urzędu Miasta Katowice

2023-09-05

Rusza 21. odsłona miejskiego programu "Mieszkanie Za Remont". Miasto sporządza listą lokali rozsianych po całych Katowicach, w których potrzebny jest remont - czasem nawet kapitalny. W zamian - niski czynsz i zwolnienie z jego płacenia w czasie prac. W poprzednich edycjach chętnych nie brakowało. Jak będzie teraz?

Jerzy Ciechanowski - strażak OSP Ruda Kozielska

2023-09-04

Mija 31 lat od największego pożaru lasów w Europie. W trakcie dwutygodniowej akcji w rejonie Kuźni Raciborskiej zginęło dwóch strażaków. Ogień wypalił ponad 9 tysięcy hektarów. Jedną z pierwszych jednostek, jakie przybyły na miejsce, była Ochotnicza Straż Pożarna z Rudy Kozielskiej.