Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Katarzyna Palka - z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych

2020-10-28

Dobiega końca sezon na inhalacje przy tężni solankowej w Tychach. Namiastka uzdrowiska wróci znów na wiosnę. Już teraz zmienia się jednak teren wokół samej tężni, dzięki czemu można się wygodnie rozsiąść albo i położyć. Zmienia się także inny punkt miasta - Park Niedźwiadków.

Jacek Szymik-Kozaczko - rzecznik Uniwersytetu Śląskiego

2020-10-27

Do czerwonej strefy i związanych z nią obostrzeń muszą dostosowywać się nie tylko samorządy i firmy, ale także instytucje. Władze Uniwersytetu Śląskiego już wcześniej opracowały zasady tzw. pomarańczowego poziomu zabezpieczeń, które wprowadzono na terenie największej uczelni w woj. śląskim. Co to oznacza dla studentów i wykładowców?

Sebastian Krosny - ze Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego BIEGATON Mikołów

2020-10-26

Niezwykła propozycja dla osób aktywnych: na Stadionie Miejskim AKS Mikołów odbędą się specjalne testy wydolnościowe. Zainteresowani mogą z nich skorzystać bezpłatnie. Na czym to polega? Dlaczego warto z tego skorzystać?

mł. asp. Ewa Sikora - z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie

2020-10-23

"Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" - tak nazywa się ogólnopolska kampania, która ma zwrócić uwagę kierowców na stan oświetlenia pojazdów. Bezpłatne kontrole będą się odbywać na wybranych stacjach diagnostycznych.

Arkadiusz Chęciński - prezydent Sosnowca

2020-10-22

Samorządy biją na alarm! O ile wiosenny lockdown jakoś udało się przetrwać - to ten jesienny, wprowadzany przez rząd małymi kroczkami, bez wyraźnej strategii, może mieć fatalne skutki dla lokalnego biznesu, służby zdrowia i edukacji. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, już w lipcu - razem z grupą innych samorządowców - apelował aby szkoły przeszły w tryb hybrydowy od 1 września. Reakcji nie było, a teraz miasto muszą zmierzyć się z problemem. Jak samorządy przygotowują się na lockdown? Jak długo wytrzyma jeszcze miejska służba zdrowia?

Ewelina Czarnecka - z Jankowic koło Pszczyny

2020-10-21

Głośno ostatnio o 2,5-letnim Maciusiu z Jankowic. Chłopczyk walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni. Szansą na zahamowanie postępów choroby jest terapia genowa. Jej koszt jest ogromny - to ponad 9,5 mln złotych. W zbiórce pomóc może każdy - także symbolicznie. Więcej nas ten temat w rozmowie z Eweliną Czernecką z mama chłopczyka

Michał Wawrzaszek - rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego

2020-10-20

ZTM wprowadza zmiany w sposobie kursowania miejskiej komunikacji w Metropolii. Spowodowane są nowymi obostrzeniami, dotyczącymi ochrony przed koronawirusem. Wraca częstsza dezynfekcja, zwiększanie taborów na najbardziej obleganych liniach i ograniczona liczba pasażerów. Ale są też nowości - jak na przykład "Godziny dla Seniorów".

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2020-10-19

Z naszym dzisiejszym Gościem Radia Express FM porozmawiamy o inwestycjach drogowych w Bieruniu. Jakie roboty drogowe są prowadzone na terenie miasta? Jakie prace są planowane?

Michał Zastrzeżyński - zastępca prezydenta Sosnowca

2020-10-16

Co z uchwała antysmogową? Marszałek województwa śląskiego rozpoczął kampanię ankietową i pyta samorządy, czy chcą jej zaostrzenia czy złagodzenia, i czy wyznaczone terminy są możliwe do utrzymania. Czasu zostało coraz mniej, a starych "kopciuchów" wciąż można liczyć w tysiącach. Sporo miast optuje za zaostrzeniem zapisów dokumentu. Wśród nich jest Sosnowiec.

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2020-10-15

Kibice, którzy planują przyjść na piątkowy mecz tyskich zawodników, muszą pamiętać o nowych zasadach. Są one spowodowane obostrzeniami, wynikającymi z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Co trzeba wiedzieć? I jak wypadła organizacja meczu Ligi Narodów?

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-10-14

Jak Katowice chcą zabezpieczyć się przed zalewaniem ulic i podtopieniami? Jakie pomysły ma samorząd na to, by wykorzystać deszczówkę?

Aneta Gołębiowska - oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej

2020-10-13

Ruszył sezon grzewczy, a z nim wzrośnie liczba zaczadzeń i pożarów wywołanych np. zapłonem sadzy. Śląska straż pożarna po raz kolejny rusza z akcją "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa". Strażacy będą przypominać, że przegląd kominiarski to podstawa naszego bezpieczeństwa, a czujka czadu to wydatek, który może uratować życie.

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2020-10-12

79 projektów - w tym 5 ogólnomiejskich - wybrali mieszkańcy Tychów w głosowaniu do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Na jakie zadania miasto wyda 5 mln złotych?

Grzegorz Hudzik - szef śląskiego Sanepidu

2020-10-09

Od 10 października cała Polska - z wyjątkiem powiatów objętych strefą czerwoną - staje się strefą żółtą. A to oznacza konieczność noszenia maseczek na twarzach w przestrzeni publicznej, większy dystans i nowe wytyczne dotyczące imprez okolicznościowych, kulturalnych i masowych. Czy obowiązkowe maseczki zatrzymają koronawirusa? Skąd tak nagła erupcja nowych zakażeń i na jakiej liczbie zatrzyma się szybujący w górę licznik zachorowań?

Krzysztof Majkowski - trener hokeistów GKS Tychy

2020-10-08

Rośnie liczba zakażeń na Covid-19. Zachorowania i konieczność kwarantanny ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Także na sport. Z naszym gościem rozmawiamy m.in. o różnych scenariuszach branych pod uwagę w związku z obecną sytuacją epidemiczną oraz o dobiegającej końca pierwszej rundzie sezonu Polskiej Hokej Ligi.

Mariusz Skwarzec - założyciel Tyskiego Ruchu Klasyków

2020-10-07

Trwają ostatnie przygotowania do urodzinowego zlotu klasyków motoryzacji. Będzie można zobaczyć oldtimery i kultowe modele samochodów. Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

Marcin Lis - z Urzędu Miasta Ruda Śląska

2020-10-06

Stare i nieefektywne zniknie, pojawi się nowe, bardziej wydajne i oszczędne. Ruda Śląska planuje dużą oświetleniową inwestycję. Na pierwszy ogień pójdzie rudzki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej oraz trasa NS, łącząca DTŚ z autostradą A4. Gdzie jeszcze będzie w mieście jaśniej i od kiedy?

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2020-10-05

Tematem dzisiejszej rozmowy będzie budowana w mieście nowa oczyszczalni ścieków i różne technologie, które są tu możliwe do zastosowania.

Mariusz Wołosz - prezydent Bytomia

2020-10-02

Czy śląskie miasta dadzą sobie finansowo radę bez kopalń? Dlaczego żadnego samorządowca nie zaproszono do Katowic, gdzie związkowcy negocjowali z rządem treść porozumienia, wyznaczającego harmonogram wygaszania wydobycia? Jakie pomysły na przyszłość mają takie górnicze gminy jak Bytom?

Mateusz Pawlik - z GKS Tychy

2020-10-01

Dzisiejszym Gościem Radia Express FM jest wyjątkowy sportowiec. Reprezentuje on GKS Tychy w rozgrywkach Polskiej Hokej e-Ligi. Porozmawiamy o hokeju - zarówno tym wirtualnym - na ekranie, jak i realnym - na lodowej tafli.