Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 06:02

Wojciech Mszyca - pasjonat historii i rowerzysta

2024-06-28

Zabieramy Was dzisiaj w niezwykłą podróż w czasie. W Katowicach działa prywatne muzeum rowerów. Mało kto wie, że przed wojną w samych tylko Katowicach było 8 zakładów wytwarzających jednośladów.

Marcela Grzywacz - rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pszczynie

2024-06-27

Unijny pomysł na przytwierdzenie plastikowych nakrętek do butelek czy kartonowych opakowań nie zniechęca do pomagania. Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego takie nakrętki po prostu odrywają i nadal wrzucają do pojemników, przygotowanych z myślą o wspomaganiu charytatywnych celów. Jedno z takich serc na nakrętki stoi przed budynkiem starostwa powiatowego. Co ciekawe, odwiedzając to miejsce - na przykład przy okazji wyrabiania paszportu czy rejestrowania auta - można przy okazji pozbyć się także innych kłopotliwych rzeczy. A te - trafiając w odpowiednie ręce - są przekazywane na szczytne cele.

Aleksander Wyra - burmistrz Łazisk Górnych

2024-06-26

W Łaziskach Górnych coraz częściej pojawia się temat wygaszania działalności dwóch ważnych dla miasta zakładów - elektrowni i kopalni. Kiedy to może nastąpić? Z czym będzie się wiązać?

Jarosław Krajniewski - z Klubu Gier Historycznych w Katowicach

2024-06-25

To jedna z wyjątkowych propozycji na czas wakacji - gry planszowe, w tym takie, które nie są normalnie dostępne. W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności działa Klub Gier Historycznych. Tam można poznać reguły i zagrać np. w szachy Wikingów czy planszówkę poświęconą III Powstaniu Śląskiemu. Organizatorzy planują też turnieje dla graczy.

Barbara Gruszka-Zych - publicystka, poetka, krytyk literacki

2024-06-24

Krzysztof Zanussi obchodził będzie wkrótce swoje 85 urodziny. Wybitny polski reżyser swoje 27 czerwca pojawi się w auli Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Tu premierę będzie miała najnowsza książka o nim - „Zanussi. Przez przedmioty” Barbary Gruszki-Zych i Grzegorza Lityńskiego

Adrian Lubszczyk - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory

2024-06-21

Koncerty, pokazy, warsztaty, gry i animacje – tak rozpoczną się wakacje w Żorach! Wszystkich chętnych czekają trzy dni świetnej zabawy w Parku Cegielnia, na kąpielisku „Śmieszek” oraz w Pałacu Baranowice. To wszystko w ramach Festiwalu Górnej Odry.

Mariusz Skwarzec - założyciel Tyskiego Ruchu Klasyków

2024-06-20

W Mysłowicach odbędzie się kolejny Klasyk Fest, czyli impreza dla miłośników motoryzacji. Lista atrakcji jest długa, a o szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Michał Słowioczek - kierownik działu artystycznego Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych

2024-06-19

Trwają ostatnie przygotowania do święta Łazisk Górnych. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend, a niedługo po niej zorganizowana zostanie seria wydarzeń z cyklu "Letnia scena MDK".

Mariusz Oleś - burmistrz Orzesza

2024-06-18

Jakie będą losy inwestycji, które wywołała w naszym regionie liczne protesty? O możliwych scenariuszach dla kolei dużych prędkości CPK rozmawiano w Warszawie, na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Przeskalowanych Inwestycji. W spotkaniu brał udział burmistrz Orzesza.

Maria Kamyk - dyrektor operacyjna Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie

2024-06-17

W Mikołowie pojawiło się ogłoszenie o zbiórce, która ma doprowadzić do upiększenia ogrodu, dostępnego dla wszystkich w rejonie rynku. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Leszek Trząski - zastępcą dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

2024-06-14

Śląski Ogród Botaniczny gościł finał 10. edycji konkursu "Zielona Pracownia". Przedstawiciele 70 szkół i samorządów odbierali czeki na stworzenie nowoczesnych klas lekcyjnych do nauki przedmiotów przyrodniczych. Sam ogród botaniczny to też świetne miejsce do zdobywania wiedzy o ekologii i ochronie środowiska. Nic dziwnego, że w weekendy bywa oblegany przez odwiedzających.

Jan Sojka - koordynator wolontariatu w Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie

2024-06-13

Centrum Aktywności w Mikołowie szuka wolontariuszy. To okazja do zdobycia dodatkowego doświadczenia i sprawdzenia, jak różne wydarzenia organizuje się od kuchni. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Marcela Grzywacz - rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pszczynie

2024-06-12

Uwaga kierowcy! W powiecie pszczyńskim można bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Jest to możliwe na jednej z czterech stacji kontroli pojazdów. Akcja dotyczy samochodów osobowych i campingowych, zarejestrowanych na osoby fizyczne.

Sandra Hajduk - z Urzędu Miasta Katowice

2024-06-11

Przyjemne z pożytecznym: jadąc na rowerze szlifujemy formę, dbając o zdrowie i kondycje, a jednocześnie możemy zdobyć nagrody dla siebie i dla miasta. Katowice walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Warunkiem koniecznym dołączenia do rywalizacji - oprócz roweru - jest pobranie na telefon specjalnej aplikacji, zliczającej przejechane kilometry.

Sławomir Buturla - organizator Całodobowego Meczu Piłki Nożnej w Tychach

2024-06-10

Po kilku latach przerwy w Tychach znów odbędzie się Całodobowy Mecz Piłki Nożnej. Impreza rozpocznie się 22 czerwca w samo południe i zakończy się dokładnie 24 godziny później. To okazja do aktywności fizycznej, integracji oraz wsparcia charytatywnej inicjatywy. Komu tym razem będzie można pomóc i jak to zrobić?

Marcin Rudzki - organizator Biegu Dla Słonia w Parku Śląskim

2024-06-07

Dzisiaj wieczorem Chorzów rozbłyśnie tysiącami świateł. Pod bramą numer 4 Stadionu Śląskiego zameldują się uczestnicy tegorocznej edycji Biegu Dla Słonia. To impreza organizowana by upamiętnić jednego z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów - Artura Hajzera. W tym roku biegacze oraz miłośnicy nordic walking wyruszą na 7- kilometrową trasę już po raz dwunasty

Zbigniew Gieleciak - prezes RCGWŚ w Tychach

2024-06-06

Wkrótce wybory do Parlamentu Europejskiego. Jednym z kluczowych tematów, z jakim zmierzą się nowo wybrani europarlamentarzyści, będzie woda. Szczegóły tłumaczy dzisiejszy Gość Radia Express FM. Jest nim Zbigniew Gieleciak, przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej Krajowej Izby Gospodarczej i zarazem prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.

Ireneusz Kapler - z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego

2024-06-05

Dzika i pełna kontrastów Islandia - to temat wystawy zdjęć, jaką wkrótce będzie można oglądać w Tychach. Wykonał je fotograf i podróżnik Ireneusz Kapler. Ekspozycja podsumuje jego cztery wyprawy do nordyckiego kraju.

Sandra Hajduk - rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice

2024-06-04

Sezon hokejowy dobiegł końca, a GKS Katowice zakończył go z tytułem wicemistrza Polski. Nie oznacza to jednak, że nic nie dzieje się na lodowisku, które stanowi część kompleksu Hali Spodek. M.in. trwa rozbudowa trybun, dzięki czemu liczba miejsc siedzących zwiększy się o jedną trzecią.

Mateusz Pindel - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2024-06-03

Odpady na nielegalnych składowiskach w województwie śląskim są pod stałą kontrolą - to jeden z wniosków płynących z obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W Katowicach debatowano o tym, co zrobić z ponad 40 takimi miejscami. Tyle lokalizacji znanych jest służbom, więc prawdopodobnie problem jest większy. Jak go rozwiązać?