Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Anna Jefimow-Czerwonka - mediator sądowy

2018-09-21

Dziś rozmawiamy o działalności Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Rybniku. Pokrzywdzeni, świadkowie oraz ich najbliżsi mogą liczyć na różnego rodzaju pomoc - prawną, psychologiczną, psychiatryczną, a nawet finansową.

Bartłomiej Szewczyk - dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

2018-09-20

To już nie tylko muzyka poważna - i nie tylko samego mistrza - ale także jazz, światło, ruch i multimedia. VI Międzynarodowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu wchodzi w decydująca fazę. W najbliższą sobotę w okolicach Szybu Carnall przy Sztolni Królowa Luiza odbędzie się duże muzyczne widowisko.

Alina Rożek - naczelnik Wydziału Rewitalizacji i Analiz Urzędu Miasta Rybnik

2018-09-19

W pasażu przy ulicy Sobieskiego 14 w Rybniku można od niedawna zobaczyć mural, poświęcony kobietom-żywiołom. Zwraca on uwagę na kobiecy wkład w rozwój miasta, a także upamiętnia setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Ponadto wpisuje się w duży projekt: Rybnik reWITA. I o różnych obliczach rewitalizacji rozmawiamy z naszym dzisiejszym Gościem

Rafał Dydak - prezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich województwa śląskiego

2018-09-18

Ogólnopolski kongres kominiarzy w Rybniku zakończony. Spotkanie zorganizowane pod hasłem walki z niską emisją, miało być wstępem do przyłączenia się kominiarskiego cechu do walki ze smogiem. Kominiarze ponoć przynoszą szczęście - czy przyniosą je Śląskowi i Zagłębiu w walce z niską emisją?

Natalia Paleczny - mieszkanka powiatu pszczyńskiego

2018-09-17

23 września na rynku w Pszczynie odbędą się Charytatywny Maraton Zumby oraz Festiwal Rekreacji i Sportu. Tegoroczna edycja imprezy pozwoli wesprzeć 24-letnią mieszkankę powiatu pszczyńskiego. Potrzebne są pieniądze na zakup specjalnej protezy.

Robert Cebula - naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnik

2018-09-14

Od prawie dwóch miesięcy rybniczanie mogą korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich. Wszystko odbywa się jednak na innych zasadach, niż np. w przypadku systemów znanych już z Katowic, Tychów, Gliwic czy Pszczyny. W tym przypadku mówimy bowiem o rowerach czwartej generacji.

Tomasz Rzeżucha - wiceprezes MPGM w Rudzie Śląskiej

2018-09-13

Na razie dwa, potem kolejnych osiem, docelowo nawet sto! Trwa rewitalizacja podwórek w Rudzie Śląskiej: u zbiegu ulic Sienkiewicza, Tuwima i Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego. Planowany koszt dla pierwszych 10 podwórek to prawie 7,5 mln złotych. Ta inwestycja ma też odmienić życie mieszkańców. Jak? O tym rozmawiamy z wiceprezesem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2018-09-12

Rudzki samorząd kończy proces przejęcia Wielkiego Pieca po Hucie Pokój. Miasto nie chce wytapiać stali, tylko przekształcić ten obiekt w turystyczną atrakcję. Jaka będzie przyszłość tego zabytku poprzemysłowego?

Dawid Latocha - organizator Tyskiego Festiwalu Capoeira

2018-09-11

Przed nami 6. edycja Tyskiego Festiwalu Capoeira. Na kilkudniową imprezę składają się warsztaty i pokazy, skierowane do tych, którzy chcą się dowiedzieć, czym jest ta brazylijska sztuka walki.

Kamil Janko - współtwórca filmu na konkurs NASA

2018-09-10

Gościem Radia Express FM jest dziś Kamil Janko z Tychów, który wspólnie z grupą znajomych, stworzył film na konkurs, organizowany m.in. przez amerykańską agencję kosmiczną. Produkcja o 9-miesięcznej wyprawie na Marsa trafiła już do USA. Teraz czekamy na ocenę komisji konkursowej.

Maja Kotala - projektantka z Chorzowa

2018-09-07

Śląska projektantka wróciła właśnie z Afryki. Przez ostatni miesiąc pracowała z mieszkańcami Ugandy, ucząc ich szycia ubrań, czy tworzenia biżuterii. Ważne było też efektywne wykorzystanie dostępnych materiałów. Dlatego wiele rzeczy powstało z recyklingu. Co udało się stworzyć?

Piotr Skubała - profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego

2018-09-06

W grudniu w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ. Na Śląsk przyjadą politycy, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Poprzedzająca ten szczyt konferencja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się bez ekologów. Czy to oznacza, że Polska twardo obstawać będzie przy energetyce węglowej? Czym to może skutkować? Czy jest szansa na ekologiczny kompromis?

Anna Krawczyk - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2018-09-05

Przed nami specjalna edycja tyskiego projektu "Tury Kultury". Do Mediateki przyjadą m.in. aktorka Małgorzata Lewińska oraz Piotr Zawadzki z Teatru Zagłębie. Spotkanie będzie poprzedzone Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Łukasz Tekieli - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego

2018-09-04

Sezon grzewczy za pasem, a rząd szykuje rozporządzenie w sprawie jakości paliw stałych. Brak tam zapisów zakazujących sprzedaży flotów i mułów węglowych, których spalania zabrania obowiązująca od roku w naszym regionie uchwała antysmogowa. Dlatego sejmik wraz z marszałkiem wystosowali apel, w którym zwracają uwagę na ten problem.

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2018-09-03

W gminie Pszczyna ruszyła komunikacja miejska. Na początek to trzy linie autobusowe. W przyszłym roku mają zostać uruchomione kolejne. Jakie to daje możliwości mieszkańcom? Ile to kosztuje gminę? M.in. o tym rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Agnieszka Tetkowska - z kancelarii Urzędu Miasta Ruda Śląska

2018-06-29

60 projektów zostało zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej. Te, które przejdą weryfikację, we wrześniu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Na realizację wybranych projektów miasto przeznaczy 3,72 mln. zł. W rudzkim budżecie obywatelskim na 2019 rok pojawiło się kilka nowości.

Aleksandra Bachta - rzecznik prasowy Runmageddonu

2018-06-28

Na Górny Śląsk wraca ekstremalny bieg z przeszkodami. Runmageddon to impreza zarówno dla doświadczonych biegaczy, jak i zaledwie kilkuletnich dzieci. Najbliższa edycja (30 czerwca - 1lipca) będzie wyjątkowa, bo znajdzie się w niej mnóstwo śląskich akcentów.

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2018-06-27

Aktywna Pszczyna - tak nazywa się duży projekt prowadzony na terenie gminy. To kilkanaście różnych działań, a wśród nich: budowa ścieżek rowerowych, adaptacja zbiorników przeciwpożarowych na cele szkoleń w zakresie nurkowania ratowniczego czy walka z sinicami na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. Całość opiewa na co najmniej 30 mln zł.

Krzysztof Pieczyński - radny Katowic

2018-06-26

Klub MK Górnik Katowice awansował właśnie do okręgówki. Były gratulacje, a teraz jest problem do rozwiązania, bo Stadion przy Boya Żeleńskiego jest za mały na tę klasę rozgrywkową. Gdzie będą po wakacjach grać katowiccy piłkarze?

Adrian Lubszczyk - Biuro Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory

2018-06-25

Niedawno miasto dostało ponad 15,5 mln zł dofinansowania na rewitalizację budynków dworca PKP i byłego młyna. Dzięki innej dotacji sporo zmieni się także w samym urzędzie.