Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2020-04-06

Jak wygląda praca w dobie epidemii koronawirusa? Na jakim etapie jest realizacja różnych inwestycji w Tychach? M.in. o tym rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Łukasz Komoniewski - prezydent Będzina

2020-04-03

Koronawirus, a wybory prezydenckie. To temat, który poruszany jest w związku ze względu na wątpliwości dotyczące możliwości przeprowadzania majowego głosowania w sposób bezpieczny. Chodzi zarówno o członków komisji wyborczych, jak i oddających swoje głosy. Samorządowcy z województwa śląskiego zabierają głos i apelują o przesunięcie terminu wyborów. Takie stanowisko zajął m.in. prezydent Będzina.

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2020-04-02

Sprawdzamy co nowego w klubie GKS Tychy. Porozmawiamy m.in. o tegorocznym żarcie primaaprilisowym, który poruszył wielu kibiców, będą też informacje o bieżących działaniach klubu i zawodników w sieci. Nie pominiemy tematu zbliżającego się e-sportowego turnieju.

Stanisław Piechula - burmistrz Mikołowa

2020-04-01

Mikołów rezygnuje w tym roku z organizacji dużych imprez. Dotyczy to przede wszystkim Święta Miasta oraz Mikołowskich Dni Muzyki. Wszystko przez koronawirusa. Jak pandemia wpływa na zaplanowane przez miasto wydarzenia?

Marcin Leśniewski - dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie

2020-03-31

Nasza uwaga zwrócona jest głównie na szpitale zakaźne. Tam toczy się walka o zdrowie i życie osób zakażonych koronawirusem oraz tych pacjentów, u których jest takie podejrzenie. A my sprawdzamy, jakimi przypadkami - w związku z obecną sytuacją - zajmują się inne placówki. I jaki wpływ mają na nie wydarzenia ostatnich dni.

Andrzej Kotala - prezydent Chorzowa

2020-03-30

Czy czeka nas życie w miastach - widmach? Samorządowcy stoją przed ogromnymi wyzwaniami. Czy miasta są w stanie same, bez pomocy z budżetu centralnego i Unii Europejskiej - wyjść na prostą? Jak zmienią się finansowe realia w śląskich samorządach?

Daniel Beger - prezydent Świętochłowic

2020-03-27

Borykający się z problemami finansowymi samorząd Świętochłowic ma teraz jeszcze jeden kłopot - epidemię koronawirusa. Jak miasto sobie z tym radzi? Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy oraz mieszkańcy?

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2020-03-26

Biblioteki zamknięta, ale to nie oznacza, że nikt tam nie pracuje. Co dzieje się w tyskich bibliotekach? W jaki sposób - bez wychodzenia z domu - mieszkańcy mogą korzystać z księgozbiorów?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2020-03-25

Władze Tychów - niezależnie od działań rządu - przygotowały swój pakiet wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Co zawierają te rozwiązania? Kto z nich może skorzystać?

Mirosław Rusecki - rzecznik Zagłębiowskiego Centum Onkologii

2020-03-24

Tak pospolitego ruszenia w regionie nie było już dawno. Wiele osób akcję zostań w domu wykorzystuje bardzo pracowicie i szyje maseczki dla lekarzy i pielęgniarek. Bo takich rzeczy teraz potrzeba. My sprawdzamy, jak radzi sobie jedna z największych placówek medycznych w regionie - Zagłębiowskie Centrum Onkologii i Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Michał Pawlak - rzecznik prasowy Wodnego Parku Tychy

2020-03-23

Jak o higienę dbali egipscy faraonowie? Ile bakterii przenosimy na rękach? Na których przedmiotach codziennego użytku możemy znaleźć najwięcej zarazków? Na te pytania odpowiada Wodna Akademia w Tychach. Takie zajęcia przeniesiono obecnie do sieci, można z nich korzystać przez internet.

Arkadiusz Chęciński - prezydent Sosnowca

2020-03-20

Walka z koronawirusem to nie tylko domena ministerstwa zdrowia, szpitali i ratowników medycznych. To także wyzwanie dla samorządów. Jak pandemia może zmienić funkcjonowanie miast?

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2020-03-19

Rozgrywki ligowe wstrzymane. Jak trenują w czasie tej przymusowej przerwy piłkarze I-ligowego GKS-u Tychy? Jakie warianty biorą pod uwagę władze klubu?

Maciej Stachura - naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

2020-03-18

Mieszkańcy Katowic znów będą mogli zdecydować, na co zostanie wydana część środków z budżetu miasta. Po raz siódmy ruszył tu nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.

Rafał Łysy - rzecznik Urzędu Miasta Sosnowiec

2020-03-17

Kraj walczy z koronawirusem. Rośnie liczba osób chorych i objętych kwarantanną także w woj. śląskim. Przeciwdziałanie epidemii to nie tylko zadanie rządu, ale w głównej mierze samorządów lokalnych. Sprawdzamy jak to działa?

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2020-03-16

Władze Orzesza starają się o nowe dotacje - m.in. na budowę centrum przesiadkowego. Jakie dofinansowanie ostatnio udało się zdobyć? O jakie jeszcze samorząd wystąpił?

Jacek Szymik-Kozaczko - rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego

2020-03-13

Coraz więcej miejsc na mapie województwa śląskiego z napisem "Zamknięte". Z powodu koronawirusa w pierwszej kolejności zamknięto szkoły, żłobki, przedszkola, instytucje kultury ale także uczelnie wyższe. Jak funkcjonuje - mimo zamknięcia - największa uczelnia w regionie, Uniwersytet Śląski?

Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza Pszczyny

2020-03-12

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, czasowo ograniczone zostało funkcjonowanie placówek oświatowych. W przedszkolach czy szkołach nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Co to oznacza w praktyce?

Marcin Stokłosa - z Urzędu Miasta Mikołów

2020-03-11

W kolejną fazę wkracza budowa centrum przesiadkowego w Mikołowie. Teren przy dworcu zostanie wkrótce wygrodzony. Jak dokładnie ma to wyglądać? Na jakim etapie są także inne ważne inwestycje w mieście? O tym w rozmawiamy z naczelnikiem Wydziału Inwestycji, Utrzymania Infrastruktury i Usług Komunalnych UM Mikołów.

dr Łukasz Urbańczyk - miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej

2020-03-10

Modernistyczna architektura międzywojenna - to temat interaktywnego spacerownika, opracowanego w Rudzie Śląskiej. Publikacja zawiera propozycje czterech spacerów w różnych dzielnicach miasta. Podobnie jak w przypadku szlaku katowickiej moderny - tutaj także zwiedzamy największe i najpiękniejsze zabytki modernizmu. Ale za przewodnika służy smartfon. Jak to działa i co możemy zobaczyć?