Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Anna Kura - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2021-09-23

Mamy dla Was propozycję na sobotnie przedpołudnie. W Tychach szykuje się kolejna wędrówka po miejskich zakamarkach - będzie okazją do poznania ciekawostek, związanych z kilkoma osiedlami, a także do zagłębienia się w świat czarno-białej fotografii.

Piotr Solik - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tychy

2021-09-22

Został już tylko nieco ponad tydzień do końca Narodowego Spisu Powszechnego. Urzędnicy przypominają: udział w nim jest obowiązkowy, dotyczy wszystkich osób, mieszkających w Polsce - także obcokrajowców. W Tychach nie brakuje akcji, pomagających się spisać mieszkańcom. Co ciekawe, zapadła nawet decyzja, by rachmistrzowie byli dostępni dla tyszan od rana, do nocy.

Dawid Wowra - rzecznik Urzędu Miasta w Zabrzu

2021-09-21

Zabrzański samorząd rozpoczął dwa ważne programy. Jeden ma pomóc w walce z niską emisją, przez dotacje do wymiany starego pieca węglowego. Drugi kierowany jest do osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, które będą mogły korzystać z darmowego transportu. Ile wyniesie dofinansowania do likwidacji starego kopciucha? Na jakich zasadach można skorzystać z bezpłatnego transportu w Zabrzu?

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-09-20

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach wróciły stałe cykle spotkań. Po przerwie znów można korzystać też z czytelni multimedialnych. O tym, a także o nowych rzeczach do wypożyczenia do domu (bo nie są to wyłącznie książki), rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Katarzyna Furmaniuk - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej

2021-09-17

Ruda Śląska będzie mieć własny teatr. Na bazie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty powstanie Teatr Impresaryjny. Jak zakłada się pierwszy w mieście teatr? Co będzie wystawiane na jego deskach?

Piotr Wajda - koordynator biegu "Kryptonim Szare Szeregi"

2021-09-16

Mikołów - jako jedyne miasto z woj. śląskiego - będzie częścią dużej imprezy, z patriotycznym przesłaniem. Chodzi o projekt pod nazwą "Kryptonim Szare Szeregi", czyli bieg pamięci Młodych Bohaterów. Impreza jednocześnie będzie się odbywać w ośmiu lokalizacjach w Polsce - w tym właśnie w Mikołowie. Zapisy już trwają.

Anna Kura - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2021-09-15

W mieście szykuje się kolejny fotograficzny spacer, który pozwoli porównać, jak kilka osiedli wyglądało kiedyś, a jak wyglądają dziś. Do zaglądania w zakamarki miejskich uliczek i porównywania ich z dawnymi kadrami, zachęca dzisiejszy Gość Radia Express FM.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-09-14

Miasto czeka na inwestorów. Tereny wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej są już niemal na wyczerpaniu, ale na zagospodarowanie czeka blisko 100 hektarów nieopodal autostrady A4. To tereny po kopalni Polska - Wirek. Czy są już pierwsi zainteresowani? Kto pomoże Rudzie Śląskiej szukać inwestorów?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2021-09-13

Ruszyło głosowanie na projekty, złożone w ramach 8. edycji Budżetu Obywatelskiego w Tychach. Każdy mieszkaniec może wybrać dwa zadania: jedno dotyczące całego miasta oraz jedno dotyczące określonego rejonu.

Mateusz Handel - zastępca burmistrza Mikołowa

2021-09-10

W Mikołowie już niedługo powinna się rozpocząć przebudowa wiaduktu w rejonie centrum przesiadkowego. To miejsce ma przejść dużą metamorfozę - zanim tak się jednak stanie, trzeba się przygotować na utrudnienia. Kiedy należy się ich spodziewać?

Michał Łyczak - rzecznik Urzędu Miasta Katowice

2021-09-09

W sobotę, 11 września, odbędzie się w Katowicach koncert z okazji rocznicy powstania miasta oraz 50-lecia Spodka. Z dzisiejszym gościem porozmawiamy o występie i innych urodzinowych atrakcjach.

Michał Miziura - ze Stowarzyszenia "Śląskie Klimaty"

2021-09-08

Brodacze z woj. śląskiego połączyli siły i organizują imprezę, promującą szeroko pojęte bezpieczeństwo. Będzie okazja do skorzystania z symulatorów dachowania i zderzeń, chętni dowiedzą się jak prawidłowo przewozić dziecko w foteliku. Do dyspozycji będą policjanci, strażacy i ratownicy górscy.

Agnieszka Tetkowska - z kancelarii Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej

2021-09-07

Ubiegły rok był rekordowy - ale wszyscy mają nadzieję, że tegoroczna edycja przyćmi poprzednią. W Rudzie Śląskiej ruszyło głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru jest 37 pomysłów, a przepustką do ich realizacji są głosy mieszkańców. W zeszłym roku było ich ponad 8 tysięcy. Ile może być teraz? W jaki sposób i do kiedy można głosować? Czy w tej edycji zgłaszający projekty czymś zaskoczyli?

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-09-06

Każdy, kto przemieszcza się po Tychach, gołym okiem może zauważyć liczne, drogowe remonty i przebudowy. Prace są prowadzone równocześnie w wielu częściach miasta. Niektóre są związane z wdrażaniem Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem, inne polegają na przykład na wymianie nawierzchni. Jakie dokładnie prace są prowadzone? I czy wszystkie rzeczywiście muszą się odbywać w tym samym czasie?

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-06-25

Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej został wybrany jako jedno z najbardziej filmowych miejsc w regionie i bierze udział w plebiscycie "Śląska Lokacja Filmowa 2021". Walory rudzkiego zabytku doceniła już komisja konkursowa, która wybrała go do finałowej piątki spośród 50 obiektów i lokalizacji zgłoszonych z 24 miast. Teraz zwycięzca zostanie wybrany w głosowaniu internetowym. Jak głosować? Co może post-industrialnemu zabytkowi dać wygrana w konkursie?

Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach

2021-06-24

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na nową wystawę prezentowaną w Starym Magistracie. To prezentacja twórczości 12 współczesnych artystek, które na zaproszenie kuratorów ekspozycji podjęły dialog z historią. Swoimi pracami złożyły hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku.

Mariusz Skwarzec - założyciel Tyskiego Ruchu Klasyków

2021-06-23

W Tychach trwają przygotowania do 4. edycji najgłośniejszego wydarzenia motoryzacyjnego w tym mieście, czyli Klasyk Fest. Będzie okazja do podziwiania motoryzacyjnych perełek, przypomnienia sobie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Anna Krzysteczko - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-06-22

Ruda Śląska to kolejne miasto w naszym regionie, które wprowadziło nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Co skłoniło radnych do przegłosowania takiej decyzji. W jakich punktach sprzedaży obowiązuje zakaz? W jakich godzinach nie kupimy w mieście alkoholu?

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2021-06-21

Z dzisiejszym Gościem Radia Express FM będziemy rozmawiać o ważnej inwestycji komunikacyjnej - prowadzona będzie w samym centrum Orzesza, przy ul. Dworcowej, w pobliżu stacji kolejowej.

Michał Kasperczyk - tyski Oficer Rowerowy

2021-06-18

Trwa rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W akcji aktywnie uczestniczą 53 miasta - w tym m.in. Tychy. Liczy się dosłownie każdy kilometr. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.