Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Michał Łyczak - rzecznik Urzędu Miasta Katowice

2021-04-21

W tym roku w Katowicach ma powstać ponad 13 kilometrów nowych tras rowerowych. To element wspierania przez miasto transportu zrównoważonego. Na nową infrastrukturę rowerową przeznaczonych zostanie około 13 mln złotych.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-04-20

Ruda Śląska rozstrzygnęła pierwszy taki przetarg w historii miasta. Oferenci, którzy chcą budować kolejny odcinek trasy N-S, łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4, najpierw musieli złożyć tradycyjne oferty. Potem swoje wyceny weryfikowali w tak zwanej odwróconej aukcji, gdzie wygrywa ten, kto w niej zaoferuje mniej. Czy teraz tak będą wyglądały miejskie przetargi? Ile można w ten sposób zaoszczędzić?

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2021-04-19

Po kilkutygodniowej przerwie, wszystkie placówki biblioteczne w Tychach ponownie zostały otwarte. Książki można wypożyczać na miejscu. A na tych, którzy wolą unikać bezpośredniego kontaktu, czekają wrzutnia i książkomat. W tym ostatnim przypadku liczba skrytek ostatnio się nawet powiększyła.

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2021-04-16

Miasta w całym regionie przygotowują Punkty Szczepień Masowych. W wielu przypadkach - to ogromne, sportowe obiekty, jak np. Stadion miejski w Tychach, czy lodowisko Tafla w Gliwicach. W Siemianowicach Śląskich dodatkowy punkt szczepień jest przygotowywany w hali sportowej kompleksu Michał - w dzielnicy Michałkowice. Skąd taki wybór? Od kiedy i ile osób będzie tu szczepionych każdego dnia?

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2021-04-15

GKS Tychy szykuje się do 50-tych urodzin. Mimo obostrzeń, na kulminację obchodów klub przygotował szereg akcji. Jakich? Odpowiedź w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Iwona Spychała-Długosz - zastępca burmistrza Mikołowa

2021-04-14

W przyszłym roku odbędą się obchody 800-lecia Mikołowa. Swoje propozycje wydarzeń, które z tej okazji można zorganizować, składają m.in. mieszkańcy. O tym, ale też o innych akcjach prowadzonych w mieście, rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Tomasz Bednarek - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2021-04-13

Strażacy też mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w województwie śląskim. Mogą ocieplić swoje remizy i pozbyć się starych pieców węglowych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył sporą kwotę na dofinansowanie takich inwestycji. Ile pieniędzy i w jaki sposób można pozyskać?

Piotr Tarach - główny inżynier ruchu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-04-12

W Tychach powstał raport, analizujący miniony rok pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Urzędnicy - wspólnie z policją - prześledzili szczegóły zdarzeń drogowych, do których doszło na tyskich ulicach. Wszystko po to, by sprawdzić, co ma wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu, a następnie zdecydować, jakie kolejne kroki należy podjąć, by je poprawić.

Piotr Janik - naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska

2021-04-09

Koniec wieńczy dzieło. Ruda Śląska dopięła realizację inwestycji z Budżetu Obywatelskiego, przewidzianych na 2020 rok. Co prawda zostały ostatnie szlify w jednej z nich - ale miasto ogłasza, że projekty mieszkańców są gotowe. Co więcej - ruszyła już realizacja jednego z pomysłów z poprzedniego budżetu. Z naszym gościem będziemy rozmawiać m.in. trudnościach wywołanych przez pandemię koronawirusa, a uderzających w małe projekty budżetów obywatelskich, o tym jak samorządy sobie z nimi radzą i o pomysłowości mieszkańców, którzy składają swoje propozycje na miejskie inwestycje

Barbara Bandoła - starosta pszczyński

2021-04-08

Powiat pszczyński stworzy punkt szczepień masowych. Do tego celu przystosowywana jest właśnie hala Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Równolegle trwa nabór osób do zespołów szczepiących. Potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inne osoby posiadające kwalifikacje do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19.

Ewa Liszka - zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie

2021-04-07

Jeszcze tylko do końca kwietnia jest czas na załatwienie formalności, związanych z rozliczeniem PIT za 2020 rok. Jak wiele osób ma już to za sobą? Jak wygląda obsługa podatników w czasie pandemii?

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-04-06

Samorządy dostały mocno po kieszeni. W tym sezonie zimowe utrzymanie dróg było zdecydowanie droższe. W Rudzie Śląskiej rachunki liczone są w milionach, a do tego dojdzie jeszcze łatanie dziur w drogach. Ile naprawdę kosztuje zima w mieście? Skąd na to brać pieniądze, kiedy przez walkę z pandemią i niższe wpływy miastom kurczą się budżety?

Mariusz Wołosz - prezydent Bytomia

2021-04-02

Rząd proponuje samorządom, aby tworzyły Punkty Szczepień Masowych. Mają być gotowe, gdy do Polski trafią zwiększone dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi. O tym, jak do sprawy zabrali się w Bytomiu, a także o tym, co się stało, że sprawa zabytkowej elektrociepłowni Szombierki trafiła do prokuratury - w rozmowie z Gościem Radia Express FM.

Michał Łyczak - rzecznik Urzędu Miasta Katowice

2021-04-01

Z dzisiejszym gościem będziemy rozmawiać o nowym systemie informacji miejskiej oraz o otwarciu sezonu wypożyczalni rowerów miejskich "City by bike".

Michał Kasperczyk - tyski Oficer Rowerowy

2021-03-31

Ruszył wiosenny trening miast. To coś dla tych, którzy lubią jeździć na rowerze. Wybierając się na wycieczkę albo jadąc do pracy, warto włączyć dedykowaną rywalizacji aplikację. Wtedy każdy przejechany kilometr zostanie zapisany na konto danego miasta.

Bożena Kurpanik - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Rudzie Śląskiej

2021-03-30

W kwietniu rozpoczyna się Spis Powszechny. Spisać będzie się musiał każdy - czy to zrobi sam, czy przez telefon, czy to z pomocą ankietera. Spisać można się też w niektórych urzędach - 1 kwietnia rudzki magistrat uruchomi stanowisko do dokonania samospisu internetowego. Jak się zabrać do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 roku? Na co zwrócić uwagę i z jakich form spisu można skorzystać?

Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2021-03-29

Z naszym dzisiejszym Gościem Radia Express FM będziemy rozmawiać o planowanych w Tychach przebudowach i budowach ścieżek rowerowych, remontach stacji napraw jednośladów oraz o powrocie wypożyczalni rowerów miejskich.

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2021-03-26

Ruda Śląska ma swój mieszkaniowy plan na najbliższe 5 lat. Dotyczący tego, co będzie remontowane, a co budowane do 2026 roku. Ustalono też finansowanie tych ważnych inwestycji. Jak miasto chce zadbać o swoje zasoby mieszkaniowe? W jakich dzielnicach można spodziewać się remontów?

Michał Kasperczyk - tyski Oficer Rowerowy

2021-03-25

Wkrótce w Tychach ponownie ruszą wypożyczalnie miejskich jednośladów, a także stacje napraw rowerów. Oprócz tego, na terenie miasta, już teraz można spotkać nowe rozwiązania dla rowerzystów. Szczegóły w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Katarzyna Palka - z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych

2021-03-24

W Tychach trwają porządki na wysokości - jeszcze przez kilka dni w mieście będzie można zauważyć wspinających się na drzewa arborystów. Jakie prace prowadzą?