Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-12-02

W Katowicach przedłużona została pomoc dla przedsiębiorców. Samorząd uruchamia także wsparcie dla kultury.

Piotr Adamczyk - rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego

2020-12-01

Kiedy ruch lotniczy wróci na poziom z zeszłego roku? Jak szybko odbudują się statystyki Katowice Airport? Dlaczego największy samolot świata - Rusłan - w tym roku przyleci na Śląsk jeszcze dwa razy? Dzisiaj odwiedzamy port lotniczy w Pyrzowicach, który ma co prawda za sobą kiepski - z powodu koronawirusa - listopad, ale już prognozy na grudzień są lepsze.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2020-11-30

Biblioteki ponownie mogą być otwarte. Z tej możliwości będą mogli skorzystać m.in. czytelnicy z Tychów. Od kiedy i na jakich zasadach?

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2020-11-27

Z naszym dzisiejszym Gościem Radia Express FM porozmawiamy m.in. o przebudowie dworca, działaniach prowadzonych na terenach inwestycyjnych oraz o budowie nowej sali gimnastycznej.

Tomasz Bujok - burmistrz Wisły

2020-11-26

Jak będzie wyglądał zimowy sezon na beskidzkich stokach? Czy same wyciągi, przy zamkniętych hotelach i restauracjach, uratują sytuację? Czy narciarze z Górnego Śląska i Zagłębia będą mieli szansę tej zimy na coś więcej, niż jednodniowe wypady? Beskidzka Piątka, czyli zrzeszenie lokalnych gmin turystycznych, wysyła do premiera Morawieckiego specjalny apel.

Stanisław Dyląg - dyrektor RCKiK w Katowicach

2020-11-25

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prosi o kontakt osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Chodzi o to, aby - jeśli to możliwe - oddały one osocze. Zawarte w nim przeciwciała eliminują wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Więcej na ten temat - w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Piotr Kochanek - wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce

2020-11-24

W Katowicach za kilka dni uruchomiony zostanie sklep socjalny. Fundacja, która stoi za inicjatywą, chce takich sklepów w kraju uruchomić więcej. Z produktów za ułamek ceny będą mogli skorzystać między innymi podopieczni MOPS-u. Ale sklep ma być nie tylko doraźną pomocą. Jak to wszystko będzie działać?

Iwona Spychała-Długosz - zastępca burmistrza Mikołowa

2020-11-23

Dzieci i młodzież z Mikołowa uczą się zdalnie, ale kiedy wrócą do szkół, to będą na nich czekać ciekawe gadżety. Wpiszą się one w kampanię zapobiegania przemocy wobec najmłodszych. To szczególnie ważne teraz, kiedy uczniowie są pozbawieni codziennego, bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami oraz nauczycielami i mogą odczuwać osamotnienie, niepokój czy bezradność.

Dariusz Wójtowicz - prezydent Mysłowic

2020-11-20

Nadchodzi czas szukania oszczędności. Miasta regionu dopinają budżety na rok 2021. Zwolnienia w sektorze samorządowym? Obcięcie dotacji na sport i kulturę? Wydrenowanie budżetów przez nakłady na walkę z koronawirusem i spadające wpływy z podatków powodują, że miasta wprowadzają coraz bardziej radykalne rozwiązania. Z czego będą musieli zrezygnować w Mysłowicach? Czy mieszkańców czekają podwyżki, a urzędników wypowiedzenia?

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2020-11-19

Miasto po raz kolejny stawia na lokalność. Sytuacje jest szczególna, stąd zachęta do tego, aby w okresie przedświątecznym pamiętać o miejscowych artystach, przedsiębiorcach i rzemieślnikach. M.in. o tym, ale i o innych lokalnych inicjatywach w Katowicach, będziemy rozmawiać z naszym dzisiejszym gościem.

dr Patryk Oczko - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2020-11-18

Zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach wzbogaciły się o nowe obiekty. To unikatowe projekty elementów polichromii do wnętrza kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Ich autorem jest Jerzy Nowosielski - jeden z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

Anna Krzysteczko - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-11-17

Pandemia koronawirusa daje się wszystkim we znaki. Wiele gmin w województwie śląskim przystąpiło do specjalnego programu pomocy seniorom, który finansowany jest z rządowych środków, ale przy udziale pieniędzy samorządowych. Jak to wygląda w Rudzie Śląskiej? Kto niesie pomoc osobom starszym.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2020-11-16

Siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach oraz jej filii - nie można na razie odwiedzać. Ale są i dobre wieści dla czytelników - ponownie uruchomione zostają książkomat i wrzutnia. Na miejscu trwa zaś m.in. opracowywanie książkowych nowości.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-11-13

Regionalna Izba Obrachunkowa zaakceptowała budżet Rudy Śląskiej za pierwsze półrocze. Wykonanie niemal wzorowe - łącznie z wypracowaniem ponad 30 milionowej nadwyżki, co w dobie obcinanych przez rząd wpływów do samorządowej kasy oraz walki z pandemią koronawirusa jest sukcesem. Teraz urzędnicy układają budżet na rok 2021.

Paweł Komraus - z Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój

2020-11-12

Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, w wielu częściach woj. śląskiego trwa drogowa ofensywa. Tak jest m.in. w Goczałkowicach-Zdroju. Jakie inwestycje są obecnie prowadzone na terenie gminy? Jakie kolejne są planowane?

Barbara Bandoła - starosta pszczyński

2020-11-10

Trwają rozmowy na temat przyszłości szpitala powiatowego w Pszczynie. Kolejne gminy rozważają przystąpienie do samorządowej spółki i wspólne prowadzenie tej placówki. Jeśli takie rozwiązanie dojdzie do skutku, to będzie to pierwsze w Polsce samorządowe porozumienie wokół szpitala i pierwszy szpital, o który wspólnie troszczą się samorządy.

Maciej Stachura - z Urzędu Miasta Katowice

2020-11-09

W Katowicach zmienią się opłaty za pobyt dzieci w żłobkach. Ich wysokość będzie uzależniona od sytuacji dochodowej rodziny. Więcej w dzisiejszej audycji Gość Radia Express FM.

Michał Miziura - ze stowarzyszenia Śląskie Klimaty

2020-11-06

W różnych częściach województwa śląskiego powstaje lokalny przewodnik po okolicy. Tworzą go jego mieszkańcy, a konkretnie - brodacze z woj. śląskiego. Jak idą prace nad książką? Jak można pomóc w jej wydaniu?

Maciej Gramatyka - wiceprezydent Tychów

2020-11-05

7 listopada zaczną obowiązywać koleje obostrzenia wprowadzone przez rząd: zdalna nauka we wszystkich klasach, zamknięte placówki kultury i większość sklepów w centrach handlowych. Takie zmiany wpłyną nie tylko na nasze życie, ale i na funkcjonowanie samorządów.

Piotr Adamczyk - rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego

2020-11-04

Katowice Airport - podobnie jak inne porty lotnicze na świecie - przechodzi kryzys w ruchu pasażerski. Czy jest szansa szybkiego wyjścia z lotniczego dołka? Czy lotnisko w Pyrzowicach wróci do rekordowych wzrostów?