Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Arkadiusz Dominiec - twórca Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach

2020-01-27

Zakończyła się akcja poszukiwawcza, prowadzona w lesie bieruńskim. Archeolodzy i pasjonaci odnaleźli fragmenty bombowca, który został zestrzelony w 1945 roku, a także szczątki czterech osób. Efekty prac archeologicznych przeszły najśmielsze oczekiwania poszukiwaczy.

Jacek Szymik-Kozaczko - rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego

2020-01-24

Śląski Festiwal Nauki Katowice - edycja czwarta. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano eksperymenty, pokazy, wykłady i wiele innych atrakcji Tegoroczne hasło tego wydarzenia to „Nauka jest bliżej”.

Leszek Simiłowski - fizjoterapeuta GKS-u Tychy

2020-01-23

Tyscy piłkarze, w ramach przygotowań do rundy wiosennej, przeszli szereg różnorodnych badań. Poza standardowymi badaniami laboratoryjnymi, oceniono ich wydolność i prędkość, a nawet... prześwietlono ich od stóp do głów. Jakie wyniki uzyskano? Do czego może je wykorzystać sztab szkoleniowy?

Radosław Aksamit - rzecznik Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

2020-01-22

Odliczamy dni do 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Ta impreza potrwa od 25 do 27 stycznia i będzie wyjątkową gratką dla miłośników nauki w najróżniejszym wydaniu. Co przygotowano na poszczególne dni imprezy? Z kim będzie można się spotkać?

Iwona Małyska - z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej

2020-01-21

Ruszyła siódma edycja niezwykłego konkursu kulinarnego pod nazwą „Rudzkie Smaki”. Jego podsumowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie specjalny kalendarz ze zwycięskimi przepisami. Co miesiąc można zgłaszać swoje propozycje potraw na zadany temat. Na jaki przepis organizatorzy czekają w styczniu i co czeka miłośników dobrego jedzenia w tym roku?

Marcin Stokłosa - z Urzedu Miasta Mikołów

2020-01-20

Drogowe inwestycje w Katowicach czy na tyskim odcinku krajowej 44-ki dają się kierowcom we znaki. Szczególnie w godzinach szczytu prowadzone tam przebudowy generują dodatkowe korki. Teraz do takiej listy poważnych zmian w organizacji ruchu trzeba dopisać jeszcze Mikołów. Tu rusza bowiem przebudowa w samym centrum miasta. O szczegółach mówił nam Marcin Stokłosa - naczelnik Wydziału Inwestycji, Utrzymania Infrastruktury i Usług Komunalnych Urzędu Miasta Mikołów.

Joanna Michalska-Mol - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rudzie Śląskiej

2020-01-17

Są miasta, gdzie rodzice wybierali wyjątkowo oryginalne imiona swoim dzieciom: Wierzba, Rambo, Nirvana, Nutella czy Koka. To dane z Urzędów Stanu Cywilnego, które podsumowały miniony rok. Jakie imiona dla dziewczynek i chłopców wybierano w Rudzie Śląskiej?

Jarosław Zadylak - z GKS Tychy

2020-01-16

Kolejna rozmowa sportowa na naszej antenie. Gościem Radia Express FM był Jarosław Zadylak - nowy koordynator grup młodzieżowych GKS-u Tychy. Jakie wyzwania przed nim stoją?

Aleksander Wyra - burmistrz Łazisk Górnych

2020-01-15

Nasze zaproszenie przyjął kolejny samorządowiec. Z burmistrzem Łazisk Górnych będziemy rozmawiać m.in. o nowej stawce opłat za wywóz śmieci, rosnących kosztach utrzymania palcówek oświatowych oraz o najważniejszych inwestycjach zaplanowanych na rok 2020.

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2020-01-14

To pierwszy taki przewodnik i poradnik w jednym, stworzony z myślą o osobach w podeszłym wieku. Usługi dla Seniorów - tak nazywa się publikacja, przygotowana w Siemianowicach Śląskich. To katalog instytucji i firm, gdzie seniorzy mogą coś załatwić lub skorzystać z danej usługi z dużym rabatem. Jak ją tworzono i gdzie ją można dostać?

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2020-01-13

Pszczyński samorząd zachęca do picia wody z kranu. Władze miasta liczą na to, że zamiany wody butelkowanej na "kranówkę" przekona specjalna instalacja. O co dokładnie chodzi?

Prof. Piotr Skubała - z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

2020-01-10

Neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku - taki jest główny cel Europejskiego Zielonego Ładu. Komisja Europejska zaprezentuje go teraz na szeregu szczytów klimatycznych. W Parlamencie Europejskim wciąż wybrzmiewa głośny sprzeciw Polski. Jakie mogą być tego skutki dla naszego regionu i kraju?

Łukasz Hirsa - szef mikołowskiego sztabu WOŚP

2020-01-09

Mikołów to kolejne śląskie miasto, które znów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W programie niedzielnego finału znalazło się coś dla aktywnych fizycznie. Nie zabraknie też koncertów i licytacji.

Jacek Kudla - jeden z organizatorów WOŚP w Łaziskach Górnych

2020-01-08

Trwają ostatnie przygotowania do 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Łaziskach Górnych nie zabraknie pokazów, koncertów i występów. Przeprowadzone zostaną również licytacje, a jedna z nich to współprowadzenie audycji MEGA BIBA w Radiu Express FM.

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-01-07

Budżet niemały, chociaż jak przyznają władze miasta, mógłby być większy. Ruda Śląska już zaplanowała wydatki i wpływy do miejskiej kasy w 2020 roku. Po obu stronach to mniej więcej 900 mln zł. Niestety - sporo jest cięć - w tym wydatkach na inwestycje, sport i kulturę.

Marek Partuś - komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej

2020-01-03

Kolejny raz funkcjonariusze ruszyli z pomocą kierowcom. Patrole mają sprzęt pozwalający na odpalanie samochodów, gdy podczas mrozu niedomaga akumulator. W jakich przypadkach można zadzwonić po pomoc, a kiedy tego nie robić? Z jakim oddźwiękiem spotyka się ta akcja?

Maciej Gramatyka - zastępca prezedenta Tychów

2020-01-02

W Tychach po raz ósmy odbędzie się Orszak Trzech Króli. Nie zabraknie barwnego pochodu, odgrywanych scenek, żywej szopki czy występu góralskiej kapeli.

dr Łukasz Urbańczyk - miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej

2019-12-31

Platforma widokowa wraz ze ścieżką dydaktyczną, adaptacja budynku sterowni i maszynowni na cele muzealne oraz budowa nowego obiektu „zawieszonego” w powietrzu, w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku i spotkań. Tak w skrócie przedstawia się zwycięska koncepcja zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty „Pokój”.

Ewa Grudniok - rzecznik Urzędu Miasta Tychy

2019-12-30

Tychy chcą premiować dzieci, których rodzice szczepią je regularnie. Maluchy, które przeszły takie obowiązkowe szczepienia, podczas rekrutacji będą dostawały dodatkowe punkty. Jak dokładnie ma to wyglądać?

Jacek Pytel - rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach

2019-12-27

Własną wyszukiwarkę uruchomiła katowicka Straż Miejska. Aplikacja nazywa się "Twój Strażnik Miejski". Jak działa? Komu i w jakich sytuacjach może pomóc?