Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Tomasz Dzierga - pomysłodawca charytatywnej wyprawy rowerowej

2022-05-20

"Ja jadę - Ty pomagasz" to akcja, która w zeszłym roku zadziwiła wszystkich. Policjant z Siemianowic Śląskich dla chorego chłopca przejechał rowerem aż do Madrytu. W tym roku postanowił znowu wpiąć buty w pedały i ruszyć w charytatywny i samotny rajd do Lizbony. Żegnać go będzie całe osiedle, bo pan Tomek, przy okazji swojej eskapady, dla dzielnicy wyprawia festyn. Dziś opowie nam o tym, jak kilometry zamieniają się w dobro i pomoc chorym dzieciom.

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2022-05-19

Uczniowie z Siemianowic Śląskich odwiedzą firmy w całym regionie. Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Katowice - mapa biznesowych wakacji może być naprawdę okazała. W Siemianowicach rusza Letnia Akademia Przedsiębiorczości - połączenie nauki o biznesie z półkoloniami. W tegoroczne letnie wakacje turnusów będzie aż sześć.

Barbara Bandoła - starosta pszczyńska

2022-05-18

W Szpitalu Joannitas w Pszczynie od niedawna działa nowa poradnia. Pozyskano też nowy sprzęt do badań. Są jednak i złe wiadomości – nawarstwiają się trudności, dotyczące finansowania tej placówki. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Joanna Lorenc - dyrektorka Bieruńskiego Ośrodka Kultury

2022-05-17

W Bieruniu szykuje się pierwszy konwent kultury, czyli okazja do dyskusji o organizowanych w mieście wydarzeniach. Będziemy też rozmawiać o imprezach szykowanych na Dzień Dziecka oraz Noc Świętojańską nad Wisłą.

Szymon Witczak - koordynator Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa

2022-05-16

Młodzież z Mikołowa realizuje projekt z funduszy norweskich. W programie jest wiele szkoleń i warsztatów. Młodzi radni uczestniczą w spotkaniach, prowadzą klimatyczne audyty. Na czym to dokładnie polega? Czemu ma służyć?

Agnieszka Tetkowska - z Kancelarii Urzędu Miasta Ruda Śląska

2022-05-13

W mieście ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Pula na realizacją wybranych zadań to 4,7 mln zł. Organizatorzy liczą na pomysłowość wnioskodawców. Do kiedy można złożyć wniosek? czego mogą dotyczyć pomysły?

Ewelina Lasota - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2022-05-12

Tyscy muzealnicy zbierają zdjęcia, będące przykładem dawnego rzemiosła fotograficznego. Zachęcają do tego, żeby przejrzeć swoje archiwa i dokładnie przyjrzeć się zdjęciom sprzed lat. To także okazja do dyskusji o przemianach fotografii portretowej, a także o współczesnej kondycji zakładów fotograficznych.

Szymon Witczak - z Muzeum w Mikołowie

2022-05-11

Miasto świętuje w tym roku swoje 800-lecie. W ramach obchodów otwarta zostanie wystawa, przedstawiająca historię Mikołowa. W najbliższym czasie odbędzie się też kilka różnych wydarzeń, wpisujących się w Noc Muzeów.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2022-05-10

Mimo szalejącej drożyzny Ruda Śląska w jednej tylko dzielnicy zainwestuje w tym roku w różne zadania aż 70 milionów złotych. A w planach są jeszcze koronne miejskie inwestycje - od budownictwa mieszkaniowego po Trasę N-S.

Magdalena Kutynia - rzeczniczka Urzędu Miasta Bieruń

2022-05-09

Zakończyła się II edycja Zielonego Budżetu Bierunia. Po formalnej i merytorycznej weryfikacji propozycji, które mieszkańcy Bierunia zgłosili do drugiej edycji, wybranych zostało 5 zadań. Gdzie pojawią się nowe nasadzenia i kwiaty?

Piotr Janik - naczelnik Wydziału inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska

2022-05-06

W Rudzie Śląskiej przybędzie mieszkań komunalnych, a kolejka oczekujących mieszkańców wydatnie się skróci. Właśnie ruszyła budowa największej w tym roku mieszkaniowej inwestycji w mieście. Nie tylko ona zresztą - w mieście wkrótce ruszy kolejnych kilkanaście zadań - tym razem związanych z tym, czego zażyczyli sobie w budżecie obywatelskim sami mieszkańcy. A jedna z takich inwestycji - zaginiona kilka lat temu w gąszczu papierologii i zbyt wysokich cen - właśnie ruszyła.

Jarosław Ciszek - z Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie

2022-05-05

Kiedy rozpoczął się lockdown, ciężko im było przenieść wszystkie swoje działania do sieci. Dziś jest to już znacznie łatwiejsze, a pozwalają na to unijne środki. Miejski Dom Kultury w Mikołowie zdobył dotację na cyfryzację: co już się zmieniło, a co zmieni się w najbliższej przyszłości?

Marcin Gołka - organizator imprezy "Wielka Muzyczna Pomoc"

2022-05-04

Będą atrakcje dla całych rodzin, stanowisko DKMS i okazja do zapisania się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Będą także wolontariusze z puszkami. W Tychach szykuje się kolejna edycja charytatywnej imprezy pod nazwą "Wielka Muzyczna Pomoc". Jaki jest główny cel akcji? Kto wystąpi? Dla kogo będą zbierane pieniądze?

Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2022-05-02

Pogoda sprzyja robotom drogowym - sprawdzimy więc jakie zadania inwestycyjne oraz modernizacje są prowadzone w Tychach. Porozmawiamy też o planach na najbliższe miesiące.

Tomasz Bednarek - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2022-04-29

Nabór kandydatur na laureatów najbardziej prestiżowej w regionie ekologicznej nagrody właśnie ruszył. Od 1994 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozdaje Zielone Czeki, nagradzając w ten sposób instytucje ale i zapaleńców, walczących o czyste środowisko naturalne. Ile wart jest taki czek w żywej gotówce? Jak można zgłosić swojego kandydata nagrody?

Kamil Hajduk - z Tyskiej Galerii Sportu

2022-04-28

Spotkanie z Mariuszem Czerkawskim, dyskusja o fenomenie futbolu i tradycyjne zwiedzanie Stadionu Miejskiego wraz z jego częścią muzealną - to majowe propozycje Tyskiej Galerii Sportu.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2022-04-27

Zbliża się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Co z tej okazji przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach? A także jakie inne wydarzenia, odbędą się w jej siedzibie głównej?

Jacek Pytel - rzecznik straży miejskiej w Katowicach

2022-04-26

Statystyki pokazują, jaka jest skala problemu. W Katowicach już od roku trwa akcja "Wyzwanie - Parkowanie". W skrócie: mieszkańcy zgłaszają przypadki skrajnie nieprzepisowego parkowania, a strażnicy miejscy podejmują interwencję.

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2022-04-25

W mieście wprowadzone zostały zmiany na dwóch parkingach wielopoziomowych. Już nie działają one wyłącznie w systemie "Park&Ride". O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Katarzyna Kinder - prezes fundacji Aktywni My

2022-04-22

Miasto przeznaczyło 150 tysięcy złotych na bezpłatne przejazdy dla seniorów. Wielu z nich ma problemy z poruszaniem się, więc fundacja Aktywni My - po uprzednim umówieniu terminu - podstawia seniorom samochód z kierowcą. Akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że skorzystało z niej już ponad 9 tysięcy osób, a teraz rozpoczyna się jej siódma edycja.