Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2020-05-25

Minęły już trzy tygodnie funkcjonowania wielu bibliotek w nowej rzeczywistości. Część czytelników, spragniona nowych książek, poszła po nie już w pierwszych dniach. Jednak jest i taka grupa, która na razie woli się wstrzymać od kolejnych wypożyczeń. Jak bibliotekarze dbają o zbiory? Jak są przygotowywane do wydania czytelnikom? I wreszcie: na jakie nowości można liczyć?

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2020-05-22

Do pięciu kopalni, w których masowo badani są górnicy, dołączyła KWK Bielszowice. Tu także są wykonywane testy przesiewowe na obecność koronawirusa. Miasto monitoruje wyniki badań, ale prowadzi także własne - wśród pracowników żłobków i przedszkoli. Czy pandemia osiąga właśnie kulminacyjny moment? Jak miasto walczy z Covid-19?

Mariusz Skwarzec - z Tyskiego Ruchu Klasyków

2020-05-21

To będzie gratka dla fanów motoryzacji sprzed lat. W Tychach po raz pierwszy odbędzie się Foto Parada Klasyków. W mieście wyznaczonych zostanie kilka punktów, w których odbędzie się sesja zdjęciowa. Modelami będą m.in. polonezy, maluchy, skody, łady czy żuki.

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2020-05-20

Zaglądamy do Tychów i sprawdzamy, jak tutejszy magistrat funkcjonuje w dobie koronawirusa. Mijają już 2 miesiące, kiedy wszystko działa na zupełnie innych zasadach, niż wcześniej. Jak to się sprawdza w praktyce?

Piotr Adamczyk - rzecznik Katowice Airport w Pyrzowicach

2020-05-19

Branża lotnicza mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Czy takie lotniska jak Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach przetrwają wydłużanie pustego nieba i jak długo branża będzie wychodziła z kryzysu? Co w tej chwili buduje się w Katowice Airport?

Szymon Witczak - z biura promocji Urzędu Miasta w Mikołowie

2020-05-18

Stan epidemii uniemożliwia spotkania, narady i obrady. Sprawdzamy, jak w obecnej sytuacji radzi sobie działająca od niespełna pół roku Młodzieżowa Rada Miejska Mikołowa.

Mariusz Wołosz - prezydent Bytomia

2020-05-15

Bytom wciąż jest jednym z największych ognisk zapalnych koronawirusa na Śląsku. Po uporaniu się z sytuacją w Domu Pomocy Społecznej Kombatant, teraz do wielu zakażeń doszło wśród górników z kopalni Bobrek. Od piątku do niedzieli pobranych zostanie tu ok. 1800 wymazów. To już druga fala badań w bytomskim zakładzie. Jak władze miasta szykują się na luzowanie kolejnych obostrzeń, jak radzą sobie z falą hejtu pod adresem górników i czy to już apogeum pandemii w mieście?

Joanna Lorenc - dyrektor Bieruńskiego Ośrodka Kultury

2020-05-14

Trwa odmrażanie różnych gałęzi naszego życia - powoli dzieje się to m.in. w obszarze kultury. Dlatego sprawdzamy, jak w obecnej sytuacji radzi sobie Bieruński Ośrodek Kultury i co ta instytucja ma do zaoferowania swoim odbiorcom. Poruszymy też wątek najnowszego projektu, który umożliwi mieszkańcom realizację swoich pomysłów.

Marta Wesołowska - kierownik referatu promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie

2020-05-13

Pszczyńska Książęca Gra Miejska, czyli jedna z atrakcji corocznych "Daisy Days", tym razem odbywa się w Internecie. Dzięki temu, można w nią zagrać bez wychodzenia z domu. To okazja nie tylko do relaksu, ale i poznania mało znanych faktów z życia dawnej mieszkanki miasta - księżnej Daisy.

Grzegorz Hańderek - prorektor ds kształcenia i studentów ASP Katowice

2020-05-12

Można działać na rzecz studentów, to da się też dla innych - z takiego założenia wyszli pracownicy katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaczęli robić specjalne wykłady online dla wszystkich zainteresowanych. Czwartkowe wykłady można oglądać w sieci za darmo. Skąd pomysł na taki cykl i kto zaprezentuje się w najbliższy czwartek?

Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach

2020-05-11

Muzeum Miejskie w Tychach oraz Tyska Galeria Sportu wznawiają działalność. Na jakich zasadach będzie można je odwiedzać? Co przygotowują te placówki w najbliższym czasie?

Bogusław Ziętek - przewodniczący WZZ Sierpień 80

2020-05-08

Związkowcy coraz głośniej mówią o grożącej kopalniom likwidacji. I nie chodzi o problemy związane z epidemią koronawirusa, a o brak precyzyjnych planów naprawczych. Te - we własnym zakresie konstruują związkowcy, ale czekają także na rozmowy z zarządami spółek i stroną rządową. Jeśli nic się nie zmieni - pracę zdaniem związkowców stracić może 25 tys. ludzi.

Leszek Bartnicki - prezes Klubu Piłkarskiego GKS Tychy

2020-05-07

W GKS-ie Tychy dziś dzień przeprowadzania testów przesiewowych na obecność koronawirusa. Na czym to polega? Kto takie badania przeszedł? I jak dalej mogą wyglądać przygotowania do wznowienia piłkarskich rozgrywek?

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2020-05-06

Biblioteki w Tychach czeka na czytelników. Idąc jednak po książki, warto wiedzieć, co się zmieniło w funkcjonowaniu tego typu placówek - tak, by usprawnić wydawanie zbiorów. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

dr Łukasz Urbańczyk - miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej

2020-05-05

Pięknieje teren, który jeszcze kilka tygodni temu mógł posłużyć za plan dla filmu post-apokaliptycznego. Mowa o terenach po dawnej, zabytkowej koksowni w Orzegowie. Obiekt jest odnawiany. Metamorfozę przejdzie też teren wokół koksowni, który wymaga rekultywacji

Adrian Ligorowski - z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągow i Kanalizacji w Tychach

2020-05-04

Zaczyna brakować wody w studniach, obniża się poziom wody w rzekach. Susza coraz bardziej daje nam się we znaki - dlatego dziś zwrócimy uwagę na drobne nawyki, które przyczyniają się do oszczędzania wody.

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2020-04-30

Dziś zajrzymy do Pszczyny. Sprawdzimy, na jakim etapie jest budowa kolejnych fragmentów ścieżek rowerowych. Poruszymy także m.in. kwestię wypożyczalni jednośladów.

sierż. sztab. Ewa Sikora - z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie

2020-04-29

Oszuści ponownie uaktywnili się w powiecie mikołowskim. Do mieszkańców dzwonili fałszywi policjanci i rzekomy wnuczek. Jaki jest mechanizm ich działania? Na co zwrócić uwagę? O tym rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Adam Szaja - z portalu Smak Książki PL

2020-04-28

Bez stoisk wydawnictw, bez możliwości zdobycia autografu czy wspólnego zdjęcia z autorem. W czasach epidemii także literatura musi się odnaleźć. Dla jej miłośników przygotowano 20 spotkań ze znanymi pisarzami z Polski i zagranicy. Przez dwa dni rozmowy z nimi będzie można śledzić w internecie. Co przygotowano w ramach Viralowych Targów Książki?

Małgorzata Król - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

2020-04-27

Sprawdzamy, jak tyska kultura radzi sobie w czasie epidemii. Wiele działań trzeba bowiem przenieść do sieci. Wśród propozycji są m.in. koncerty, spotkania, bajki, słuchowiska, zajęcia, ankiety i konkursy.