Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Agnieszka Woszczyńska - z Muzeum Miejskiego w Tychach

2022-09-29

W Tychach organizowana jest naukowo-techniczna konferencja, podczas której będzie można się dowiedzieć, jak "od kuchni" wygląda praca w muzeum, jak organizuje się wystawy. Do Tyskiej Galerii Sportu przyjadą eksperci z całej Polski.

Barbara Bandoła - starosta pszczyńska

2022-09-28

Trwa załatwianie formalności, związanych z tworzeniem nowego punktu krwiodawstwa w Pszczynie. Wiadomo, że nowy, modułowy budynek, zostanie wzniesiony przy ul. Antesa, w sąsiedztwie szpitala.

Dariusz Wójtowicz - prezydent Mysłowic

2022-09-27

Wracamy do sprawy szkoły, zagrożonej katastrofą budowlaną w Mysłowicach. Po uzyskaniu ekspertyzy dotyczącej rozmiaru szkód górniczych, które przechylały budynek - tego samego dnia dzieci ewakuowano z gmachu, a placówkę zamknięto. Miasto ma jednak dobrą informację: są środki i będzie nowa szkoła na Laryszu.

Marcin Tomkiewicz - organizator Gliwickich Dni Fantastyki

2022-09-26

Będą i gry, i książki, i komiksy, i przebrania - czyli tak zwane cosplaye. Będą strefy gier, koncerty i spotkania autorskie. Nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych i przede wszystkim - świetnej zabawy. W październiku, po raz pierwszy w Gliwicach, odbędzie się trzydniowy konwent fantastyki.

Gabriela Łosoń - z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mikołowie

2022-09-23

Trwają ostatnie przygotowania do 18. Mikołowskiego Biegu Ulicznego, a także do poprzedzających go Biegów Dzieci i Młodzieży. Nie zabraknie także pozasportowych atrakcji, a gościem specjalnym wydarzenia będzie Patrycja Bereznowska - lekkoatletka uprawiająca biegi długodystansowe, która specjalizuje się w biegu 24-godzinnym. W związku z imprezą będą też utrudnienia w ruchu.

Justyna Mazur - autorka książek i podcastów

2022-09-20

Okazuje się, że biblioteka, książki i youtube mają ze sobą wiele wspólnego. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska”, zorganizowała spotkanie z Justyną Mazur. Zabrzanka od lat kopie w archiwach i bada najbardziej tajemnicze sprawy kryminalne Polski.

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2022-09-22

W Bieruniu wkrótce wystartuje głosowanie na projekty, złożone do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Mieszkańcy będą mogli głosować za pomocą platformy internetowej albo tradycyjnie - w dwóch siedzibach Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 i nr 2. Jakie projekty zgłoszono w tegorocznej edycji. Ile pieniędzy przeznaczono na ich realizację?

mjr Michał Napierała - zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach

2022-09-21

Z czym dokładnie wiąże się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa? Na czym polega początkowe, 28-dniowe szkolenie? Czego można się wtedy nauczyć? I co dalej?

Kamil Hajduk - z Tyskiej Galerii Sportu

2022-09-19

Oprowadzania dzienne, wieczorne i te w języku ukraińskim - tego typu okazji do zwiedzania Stadionu Miejskiego w Tychach ostatnio nie brakuje. Przy okazji można zajrzeć też do części muzealnej tego obiektu i poznać historię różnych dyscyplin sportowych. O szczegółach rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM

Emilem Nagalewski - z Polskiego Alarmu Smogowego

2022-09-16

Kryzys energetyczny - to stwierdzenie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Gminy zapowiadają oszczędności - od wyłączania części oświetlenia ulicznego przez rezygnację z iluminacji gmachów użyteczności publicznej po możliwość organizowania zimą zajęć online w szkołach, do których ciepło systemowe nie dotrze. A co z indywidualnymi odbiorcami? Czy nadchodzącej zimy czeka nas więcej dni z krytycznym przekroczeniem norm jakości powietrza?

Krystian Grzesica - burmistrz Bierunia

2022-09-15

Aż 108 filmów, napłynęło z różnych stron świata na zbliżający się 14. Ogólnopolski i 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali. Są produkcje z Polski oraz m.in. z Hiszpanii, Francji, Niemiec czy Wenezueli. O festiwalu oraz o towarzyszącym mu plenerowym wieczorze filmowym rozmawiamy z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Aleksandra Matuszczyk - dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach

2022-09-14

Rok 2023 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Zbliżająca się setna rocznica urodzin tego wybitnego malarza będzie okazją, by przypomnieć jego postać. Zaplanowano m.in. dużą konferencję.

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2022-09-13

Ekologia i oszczędzanie - w obecnej sytuacji jedno mocno łączy się z drugim. W Siemianowicach Śląskich, dzięki promieniom słońca tej zimy ok. 200 rodzin nie będzie się musiało martwić o to, czy węgiel do składu dowiozą czy nie. I kończy się era marnowania dziesiątek tysięcy litrów wody z miejskich kąpielisk. W jaki sposób?

Ewa Grudniok - rzeczniczka Urzędu Miasta Tychy

2022-09-12

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do 9. edycji Budżetu Obywatelskiego w Tychach. Każdy mieszkaniec może wybrać dwa pomysły i to właśnie na nie oddać swój głos. Na jakich zasadach?

Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz i pisarz

2022-09-09

W Chorzowie trwa Wolność Czytania - cały wrzesień wypełniony będzie wydarzeniami, które mają promować czytelnictwo. Zaplanowano kilkanaście spotkań autorskich m.in. z Michałem Rusinkiem. Z Gościem Radia Express FM rozmawialiśmy o słowach, które można postawić na pomniku i o tych, które pod tym pomnikiem najlepiej zakopać, a także o języku śląskim

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2022-09-08

Tyska biblioteka robi zakupy. Dzięki ostatniej dotacji, wciąż zamawiane i na bieżąco opracowywane są nowe publikacje. Jednocześnie czytelnicy mogą się starać o kody, które powalają na czytanie książek w formie cyfrowej.

Agnieszka Mateja - psycholog i psychoterapeuta

2022-09-07

Mieszkańcy woj. śląskiego mogą wziąć udział w programie Bezpłatnego Wsparcia Psychologicznego. To okazja do tego, by m.in. indywidualnie spotkać się z psychologiem czy psychoterapeutą, a także wziąć udział w grupowych warsztatach terapeutycznych.

Tomasz Bednarek - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

2022-09-06

Większe dofinansowanie dla najniżej uposażonych, łatwiejszy dostęp do środków - bo już na etapie realizacji inwestycji, ale także większa pomoc dla gmin, które tworzą specjalne punkty konsultacyjne. Program "Czyste Powietrze", realizowany już od 4 lat, wkracza w kolejną fazę. Sprawdzimy m.in. jakie wprowadzono zmiany.

Anna Krawczyk - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

2022-09-05

W placówkach bibliotecznych po wakacjach ruszają nie tylko dobrze znane, ale też nowe wydarzenia. Znajdzie się coś i dla dzieci, i dla dorosłych. O szczegółach opowiada dzisiejszy Gość Radia Express FM.

Adam Szaja - wydawca portalu książkowego ze Świętochłowic

2022-06-24

Ostatni dzień szkoły i pierwszy dzień pakowania plecaków i walizek. Wakacje 2022 oficjalnie rozpoczęte. W tym roku maseczek pakować nie trzeba - więc w wolne miejsce warto zapakować więcej książek. Ale pytanie tylko - jakich? O to pytamy śląskiego eksperta, książkowego influencera roku i wydawcę portalu smakksiążki.pl