Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Leszek Bartnicki - prezes Klubu Piłkarskiego GKS Tychy

2019-11-07

Rozpoczynamy cykl cotygodniowych rozmów z przedstawicielami GKS-u Tychy. Będziemy ich gościć co czwartek. Dziś, na inaugurację, będzie to prezes Klubu Piłkarskiego GKS Tychy - Leszek Bartnicki. Porozmawiamy m.in. o poszukiwaniu inwestora dla klubu oraz o budowaniu młodzieżowego zaplecza drużyny.

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2019-11-06

Raport, opublikowany przez Polski Alarm Smogowy, wskazuje listę miast o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10. Otwiera ją Pszczyna. Tu mieszkańcy oddychali zanieczyszczonym powietrzem aż przez jedną trzecią minionego roku. Gmina zapowiada dalsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza, wzmożone kontrole, a nawet rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2019-11-05

Ponad 2 mln zł więcej kosztować będzie Rudę Ślaską zakup energii na rok 2020. Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła właśnie przetarg na wspólny zakup energii. Dla miasta oznacza to rekordową podwyżkę rachunków za prąd. Trzeba będzie poszukać tych pieniędzy w budżecie.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-11-04

W Katowicach trwają jesienne porządki. Prowadzone są rewitalizacje skwerów. Rozpoczęła się także akcja usuwania wulgaryzmów i bazgrałów wymalowanych na murach budynków

Sebastian Bijok - z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu

2019-10-31

Wielu z nas robi ostatnie porządki na grobach bliskich, inni szykują się w podróż na odległe cmentarze. O bezpieczeństwo pieszych i kierowców dbać będzie policja. Także w Zabrzu jest już pełna mobilizacja mundurowych.

asp. szt. Barbara Kołodziejczyk - z Komendy Miejskiej Policji w Tychach

2019-10-30

Od 31 października do 4 listopada potrwa ogólnopolska akcja ZNICZ 2019. Na drogach będzie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze apelują o ostrożną i rozsądną jazdę i jednocześnie przypominają, by nie jeździć na pamięć. Szczególnie, że w najbliższych dniach - szczególnie w okolicach nekropolii - trzeba się spodziewać wielu utrudnień w ruchu.

Danuta Heń - z Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej

2019-10-29

Rudzki PUP oferuje 20 tysięcy na nową firmę, albo na stworzenie miejsca pracy. Można wybierać - ale trzeba się zgłosić, a czasu coraz mniej. Kto może skorzystać i z jakich programów - o tym nasz dzisiejszy gość.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-10-28

W Katowicach trwa nabór do kolejnej edycji inicjatyw lokalnych. Mowa o wszystkich tych pomysłach, które mieszkańcy mogą zrealizować lokalnie i przy współpracy z miastem. W przyszłym roku na taki cel zostanie przeznaczony okrągły milion złotych.

Joanna Cyganek - z Muzeum Miejskiego w Żorach

2019-10-25

W tym roku przypada 40. rocznicą rozruchu kopalni "ZMP" w Żorach. Z tej okazji przygotowywana jest wystawa. W jej tworzeniu mogą pomóc mieszkańcy. W jaki sposób?

Maciej Kitajewski - pomysłodawca i organizator Roastu Sosnowca

2019-10-24

Małych dzieci tam nie zabierajcie. Osób wrażliwych, lepiej też nie. Wskazówka, wyznaczająca poziom zaorania w bezpardonowym poczuciu humoru, w najbliższą niedzielę wybije poza skalę! W sali widowiskowej Muza odbędzie się Roast Sosnowca! Miasto będące obiektem żartów i memów postanowiło odpowiedzieć salwą z obu burt: organizuje swój własny roast i zaprasza najlepszych stand-uperów w Polsce

sierż. szt. Ewa Sikora - z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie

2019-10-23

Widzisz zagrożenie? Reaguj! Zachęcają do tego policjanci i przypominają, że o różnych problemach można informować anonimowo i to bez wychodzenia w domu. Umożliwia to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak działa? Co i jak można poprzez nią zgłosić?

Piotr Kochanek - rzecznik Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2019-10-22

Wiele miast boryka się z problemem odoru - ale w Siemianowicach Ślaskich to słowo odmieniane jest ostatnio przez wszystkie przypadki. Kilka dni temu silny, chemiczny smród wyczuwalny był niemal w całym mieście. Samorząd z takimi problemami zmaga się nie od dzisiaj, ten konkretny przypadek - z 18 października - także jest wyjaśniany.

Paweł Bilangowski - koordynator wolontariatu Hospicjum "Świetlikowo"

2019-10-21

Tyskie "Świetlikowo" zbiera pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego dla dzieci. Powstanie miejsce, w którym ciężko chorzy mali pacjenci będą mieli całodobową opiekę. W zbiórce funduszy na ten cel można pomóc na wiele sposobów.

Prof. Ryszard Koziołek - dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki

2019-10-18

Przyglądamy się przygotowaniom do 4. Śląskiego Festiwalu Nauki. Ta impreza na początku przyszłego roku odbędzie się w Katowicach. Czego się spodziewać? Co dla typowych ścisłowców i humanistów szykują organizatorzy?

Kamil Nowak - z Urzędu Miasta Chorzów

2019-10-17

Kiedy startowali - przejazdów było 6 tys. W tym, pełnym sezonie w chorzowskim systemie roweru miejskiego "Kajteroz" jednoślady ze stacji wypożyczeń pobierano aż 260 tys. razy, a w systemie zalogowało się ponad 24 tys. użytkowników! Chorzów sukcesem się chwali, ale na laurach osiąść nie zamierza i na rower miejski chce postawić jeszcze mocniej.

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2019-10-16

Poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących budowy nowego Pszczyńskiego Centrum Kultury. Wiadomo, że w nowym obiekcie powstanie sala na pół tysiąca osób. Do miasta wróci też kino. Co jeszcze znajdzie się w nowym budynku? I gdzie on powstanie?

dr Tomasz Słupik - politolog z Uniwersytetu Śląskiego

2019-10-15

Wybraliśmy parlamentarzystów na kolejną kadencję, bijąc przy okazji rekord frekwencji. Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość w Sejmie i problemy z przejęciem kontroli nad Senatem. W woj. śląskim wybraliśmy 55 posłów i 13 senatorów. Co wyniki wyborów do parlamentu mówią nam o obecnym układzie sił i scenariuszach na przyszłoroczne wybory prezydenckie?

Marcela Grzywacz - rzeczniczka powiatu pszczyńskiego

2019-10-14

Trwają ostatnie odbiory techniczne centrum przesiadkowego w Pszczynie. Obiekt jest już niemal gotowy. Wkrótce powinno się odbyć jego otwarcie. Co się składa na tę inwestycję? Kiedy będzie można już w pełni z niej korzystać?

Ewa Grudniok - rzecznik Urzędu Miasta Tychy

2019-10-11

W całej Polsce coraz mniej osób decyduje się by zostać zawodową rodziną zastępczą. Do tego, żeby się na taki krok zdecydować, zachęca m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach. Jak wygląda proces rekrutacji? Z czym to się wiąże?

dr Tomasz Słupik - politolog z Uniwersytetu Śląskiego

2019-10-10

Kampania wyborcza na finiszu. W niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne, które według sondaży wygra Prawo i Sprawiedliwość. Czy jest szansa na jakąś polityczną woltę? Czy frekwencja może być rekordowa? Która partia przekona najwięcej osób niezdecydowanych?