Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2019-12-13

Śląskie gminy biją na alarm! Nadchodzi czas zaciskanie pasa i oglądanie każdej złotówki. To oznacza cięcie wydatków i zaniechanie inwestycji. Przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów obradowali w Rudzie Śląskiej. To miasto może być przykładem tego, jak mocno po kieszeni dostają samorządy w wyniku zmian wprowadzanych przez rząd.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-12-12

Przed przejściami dla pieszych w Katowicach pojawiają się napisy o treści "Odłóż telefon i żyj". Są wymalowane jaskrawą farbą - tak, że nietrudno je zauważyć. To jeden z elementów kampanii profilaktycznej policji i zarazem odpowiedź miasta na ostatnie wypadki z udziałem pieszych.

Aleksandra Matuszczyk - współorganizatorka koncertów w Orzeszu

2019-12-11

Cykl koncertów pod nazwą "Adventus - w oczekiwaniu na przyjście" rozpoczął się w Orzeszu. Muzyki klasycznej można posłuchać w różnych kościołach na terenie miasta.

Tomasz Pacia - przewodniczący katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego

2019-12-10

Rusza przedświąteczna gorączka zakupów. A skoro Boże Narodzenie - to nie tylko prezenty, ale i choinka! Jak podkreślają śląscy leśnicy - najbardziej ekologiczna jest żywa choinka.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-12-09

Rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów - to duża inwestycja, do której przymierzają się Katowice. Za około 50 mln zł ma powstać kompleks przyciągający miłośników sportów wodnych, rowerzystów czy spacerowiczów.

Piotr Adamczyk - rzecznik Katowice Airport w Pyrzowicach

2019-12-06

Od wielu lat to jeden z najbardziej niezwykłych kalendarzy jakie może powiesić na ścianie miłośnik lotnictwa. Katowice Airport ma już gotowy ten na rok 2020. Dlaczego jest on tak pożądany i skąd biorą się unikalne zdjęcia na jego kartach?

Krzysztof Trzosek - rzecznik prasowy GKS Tychy

2019-12-05

Kolejna sportowa rozmowa na naszej antenie: dziś m.in. o tym, jak zawodnicy GKS Tychy angażują się w różnego typu akcje i działania, które mają przyciągać kibiców na widownie.

Wojciech Szwiec - z Amatorskiego Klubu Filmowego "IKS"

2019-12-04

To najstarszy taki klub, działający nieprzerwanie w Polsce. 60-lecie świętuje Amatorski Klub Filmowy "IKS". Jego początki tworzyły się w Łaziskach Górnych, a potem - i tak jest do dziś - w Mikołowie.

Mateusz Dela - społecznik z Siemianowic Śląskich

2019-12-03

Kiedy organizował "Świąteczną Zbiórkę Karmy dla Zwierząt" w internecie, spodziewał się reakcji najbliższych znajomych. Okazało się, że akcja zdobyła ogromną popularność i odniosła wielki sukces. Dary od internautów trafią do chorzowskiego schroniska

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2019-12-02

Kończy się budowa nowego łącznika drogowego. Mowa o ulicy, która wkrótce ułatwi kierowcom wyjazd z miasta. Jednocześnie ruszają prace w innej części Tychów - niebezpiecznie wąska ul. Dzwonkowa zostanie przebudowana.

Krzysztof Pieczyński - radny miasta Katowice

2019-11-29

Dzika łąka zamiast przystrzyżonego trawnika. Ten pomysł już wcielono w życie. Teraz dwie interpelacje do władz miasta złożył jeden z katowickich radnych. Chce, aby w mieście nie wszędzie grabiono przed zimą liście, a na miejskich cmentarzach stanęło coś, co pozwoli ponownie wykorzystać puste znicze.

Artur Mendela - kapitan GKS Tychy Esports

2019-11-28

Powstała nowa e-sportowa drużyna GKS-u Tychy. Zespół tworzy piątka graczy. Wszyscy na razie się poznają. Są po pierwszym okresie testowym.

Stanisław Piechula - burmistrz Mikołowa

2019-11-27

Mikołów przygotowuje się do obchodów swojego 800-lecia. Do 2022 roku, w mieście ma zostać posadzonych 40 tys. drzew. Akcja trwa - a teraz mogą się w nią włączyć także mieszkańcy. Uruchomiono specjalną stronę internetową, która umożliwia wskazywanie miejsc na nowe nasadzenia. Więcej w rozmowie z dzisiejszym Gościem Radia Express FM.

Anna Hetman - prezydent Jastrzębia-Zdroju

2019-11-26

Jastrzębie Zdrój planuje inwestycję: leżący od lat odłogiem teren w kwartale ulic Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków ma zamienić się w Strefę Centrum. Tu będzie m.in. wielosalowe kino, centrum biznesowo-hotelowe i kompleks mieszkalny. Część mieszkańców boi się, że zniknie kilka tysięcy drzew. Czy Strefa Centrum to dla miasta szansa na rozwój i jak przebiegały konsultacje społeczne w tej sprawie?

Stanisław Piechula - burmistrz Mikołowa

2019-11-25

Dzieci i młodzież z Mikołowa uczestniczą w specjalnych lekcjach: jak dbać o środowisko, czego unikać kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, a także w jaki sposób nie przyczyniać się do powstawania smogu. Cel jest taki, by to najmłodsi stali się ekologicznymi edukatorami we własnych domach.

Marcin Stawiarski - komendant Związku OSP w Rudzińcu

2019-11-22

Dzisiaj podpowiemy dużym chłopcom jak spełnić ich dziecięce marzenia o byciu strażakiem. Gmina Rudziniec w powiecie gliwickim pozbywa się trzech wozów strażackich. Jednostki OSP mają już nowy sprzęt i pod młotek idą trzy wozy bojowe. Gdzie i jakie pożary gasiły?

Krzysztof Woźniak - prezes spółki Tyski Sport

2019-11-21

Będziemy rozmawiać m.in. o organizacji Pucharu Polski, o korzyściach wynikających z występów w hokejowej Lidze Mistrzów oraz o kwestii ewentualnych wzmocnień drużyny przed fazą play off.

Radosław Aksamit - rzecznik Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

2019-11-20

Jeszcze przez kilka dni potrwa nabór zgłoszeń do konkursu POP Science. To jedno z wydarzeń, które towarzyszy dużej naukowej imprezie - Śląskiemu Festiwalowi Nauki KATOWICE.

Anna Hetman - prezydent Jastrzębia-Zdroju

2019-11-19

Jastrzębie-Zdrój w koalicji na rzecz nowoczesnych technologii, tworzonych w gminach górniczych i pogórniczych. Miasto jest członkiem Deklaracji Prezydentów i Burmistrzów w Sprawie Sprawiedliwej Transformacji Regionów Górniczych w Europie. To - jak podkreślają władze miasta - ogromna szansa dla Jastrzębia na pozyskanie dużych środków z unijnych funduszy.

Agnieszka Kijas - z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

2019-11-18

Choć na termometrach mamy dodatnie temperatury to w Tychach trwa akcja "Zima". W pogotowiu są pługopiaskarki, ciągniki z pługami i rozrzutnikami, a także 6 trzyosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. W magazynach są zapasy 1200 ton soli drogowej i 1600 ton piasku. Kto jest odpowiedzialny za zimowe utrzymanie dróg w mieście? W jakiej kolejności będą odśnieżane? Gdzie zgłaszać nieprawidłowości?