Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Adam Nowak - rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska

2019-06-13

To nowy wymóg ustawowy, ale mieszkańcom z pewnością się spodoba. Samorządy same o sobie muszą teraz raportować. Dokument o stanie miasta za rok ubiegły opublikowała właśnie Ruda Śląska. Władze miasta chwalą się nadwyżką, coraz większymi wpływami z podatku dochodowego i konsultacjami społecznym. Co jeszcze znajduje się w tym raporcie?

Sylwia Jędraszek-Prusko - Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

2019-06-12

Kolejne przyrodniczo-ekologiczne święto w Mikołowie - Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Podczas imprezy promowane będą działania sprzyjające przyrodzie, a także te w jak najmniejszym stopniu szkodzące środowisku. Będzie można wziąć udział w grze terenowej, zajrzeć do ula i poznać wiele wskazówek, które można łatwo wprowadzić w życie, pomagając jednocześnie naturze.

Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów

2019-06-11

Kto nie zna hasła "Balcerowicz musi odejść" i kto nie słyszał o planie Balcerowicza? Ale mało kto słyszał o kulisach wydarzeń, których 30 rocznicę w tym roku obchodzimy. O nastrojach wśród opozycji w czerwcu 1989 roku, o pierwszych wyborach, które chociaż częściowo można było nazwać wolnymi, ale także o tym, czy dało się wtedy zrobić coś więcej i lepiej - mówił w Katowicach prof. Leszek Balcerowicz

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-06-10

Jest rekord! Blisko 400 wniosków zgłosili mieszkańcy w tegorocznej, 6. już edycji budżetu obywatelskiego. Rekordowa jest też pula na realizację pomysłów - ponad 31 mln zł. To największy w Polsce budżet obywatelski wśród miast wojewódzkich, w przeliczeniu na mieszkańca.

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2019-06-07

Dziś będziemy rozmawiać m.in. o nowej technologii, stosowanej przy budowie oczyszczalni ścieków, a także o środkach z Funduszu Norweskiego, o które stara się miasto.

Mariusz Pol - z Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska

2019-06-06

Władze miasta ogłosiły przetarg na realizację czwartego, ostatniego odcinka trasy N-S, która połączy DTŚ z autostradą A4. To najbardziej skomplikowany etap budowy trasy. Drogowcy będą musieli wybudować 13 obiektów inżynierskich, w tym ponad 150-metrowy wiadukt nad linią kolejową w Wirku i dwupoziomowy węzeł drogowy z ulicą Bielszowicką. Gdy inwestycja się zakończy ułatwi znacząco poruszanie się po Rudzie Śląskiej

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-06-05

Miasto zamierza połączyć przedszkola i szkoły. To oznacza, że w Katowicach powstaną nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne. Powód zmian samorząd tłumaczy krótko: "duży może więcej". Na czym w praktyce mają polegać zmiany? I co one oznaczają dla uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów dotychczasowych placówek?

Jacek Pytel - rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach

2019-06-04

Nowy sprzęt na wyposażeniu Straży Miejskiej w Katowicach to prawdziwy bat na tych, którzy las czy łąkę uważają za świetne miejsce do pozbycia się śmieci i odpadów. Specjalne foto-pułapki przyłapały już kilka osób, pozwalając na identyfikacje sprawców.

Anna Szewczyk-Nowak - menedżer zasobów ludzkich w Auchan Tychy

2019-06-03

Wyjątkową i ważnej akcję społeczną, organizuje jeden z tyskich hipermarketów. Cyklicznie, raz w tygodniu, w sklepie przestanie grać muzyka, telewizory zostaną wyłączone, a oświetlenie zostanie przyciemnione. Wszystko z myślą o ludziach ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi.

Maja Kotala - projektantka z Chorzowa

2019-05-31

Śląska projektantka mody ponownie poleci do Afryki. W zeszłym roku uczyła mieszkańców Ugandy tego, jak uszyć ubranie albo stworzyć biżuterię. Teraz ten sam projekt będzie wdrażać w Kenii i to w znacznie większym wymiarze. Swoją cegiełkę do realizacji tego pomysłu może dorzucić każdy.

Łukasz Urbańczyk - miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej

2019-05-30

Wielki Piec Huty Pokój w nowej roli. Poprzemysłowy zabytek ma pełnić nową funkcje. Prawie 100 pracowni i architektów zgłosiło się do konkursu na projekt zagospodarowania tego kolosa. Ile czasu i pieniędzy pochłonie inwestycja w zabytkowy obiekt?

Barbara Bandoła - starosta pszczyński

2019-05-29

Przy dworcu kolejowym w Pszczynie budowane jest centrum przesiadkowe. Sprawdzamy na jakim etapie jest ta inwestycja, która ma służyć mieszkańcom i turystom.

Krzysztof Mejer - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2019-05-28

Czy jedną "apką" można uporządkować sprawę śmieci? Pewnie nie, ale spróbować warto. W Rudzie Śląskiej aplikacja ma pomóc mieszkańcom w prawidłowej segregacji śmieci i przypominać o terminach wywozu różnych odpadów.

Maciej Blada - autor książki "Do dna" i projektu "Rozmowy PROCENTują"

2019-05-27

Czy alkohol sam w sobie jest zły? Jakie skutki powoduje jego spożywanie? Czy wszyscy jesteśmy narażeni na chorobę alkoholową? I w końcu: czy podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu oznacza śmierć towarzyską?

Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny

2019-05-24

Nie ma szans na przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 1 z drogą wojewódzką nr 933 w Pszczynie. To od dawna zapowiadana inwestycja, która miała pomóc w odkorkowaniu miasta. Dlaczego nie będzie realizowana?

Roman Dymek - naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska

2019-05-23

Pierwszy "Czarny punkt" na Drogowej Trasie Średnicowej. Tak oznakowano niebezpieczne miejsce na rudzkim odcinku DTŚ-ki. Jest tam już ograniczenia prędkości, a w przyszłości ma się pojawić fotoradar.

Agnieszka i Patrycja Wajs - czyli duet Siostry Wajs

2019-05-22

W najbliższą sobotę w Chorzowskim Centrum Kultury zespół Siostry Wajs & Stonoga da wyjątkowy koncert. Czy trudno komponuje się dla dzieci? Jak bardzo wymagającą publicznością są maluchy? Czy nie do końca zgodne charaktery Sióstr Wajs pomagają w znalezieniu wspólnego rytmu na scenie?

Michał Piech - z Inicjatywy "Rodzice w ruchu"

2019-05-21

"Rodzice w Ruchu" - to grupa osób, które zachęca do aktywności fizycznej, organizując wspólne treningi. A wszystko po to, by rodzice nie tylko namawiali swoje dzieci do ruchu na świeżym powietrzu, ale i sami dawali dobry przykład

Wojciech Szwiec - autor książki pt. "Miejsce"

2019-05-20

Dzisiejszym Gościem Radia Express FM jest mikołowianin, Wojciech Szwiec, z którym będzie można się spotkać 21 maja w Łaziskach Średnich - na spotkaniu autorskim, poświęconym jego najnowszej publikacji. Chodzi o powieść typowo lokalną, osadzoną w powiecie mikołowskim.

Barbara Prasoł - wójt gminy Wyry

2019-05-17

Rekonstruktorzy z całej Polski po raz 15. wezmą udział w inscenizacji Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń. Nie zabraknie efektów pirotechnicznych, a także broni i pojazdów z okresu II wojny światowej. Dla miłośników militariów znajdzie się też pokaz sprzętu, którym dysponuje współczesne Wojsko Polskie.