Gość Radia Express FM

Gość Radia Express FM to program, w którym spotykamy się z urzędnikami, związkowcami, samorządowcami, ale także sportowcami, społecznikami, artystami, ludźmi z pasją. Tymi, którzy mają wpływ na nasze życie, z bohaterami aktualnych wydarzeń w regionie. Gość Radia Express FM od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

Sylwia Jędraszek-Prusko - ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

2019-06-28

Na Sośniej Górze w Mikołowie trwają przygotowania do imprezy pod nazwą "Dzień Żywiołów". W planach są m.in. atrakcje wykorzystujące zmrok i ciemność - w tym pokazy świetlne. Atrakcji szykuje się mnóstwo. Szczegóły w rozmowie z naszym dzisiejszym Gościem.

dr Robert Szylo - ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej

2019-06-27

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej potrzebuje nowoczesnego aparatu USG. Taki sprzęt kosztuje ponad 110 tys zł. W ramach akcji „Mały Pacjent Wielka Sprawa”, ruszyła zbiórka, która pozwoli na zakup sprzętu. Nowoczesny ultrasonograf ułatwi i usprawni pracę lekarzy, a co najważniejsze pomoże szybciej i trafniej diagnozować małych pacjentów.

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2019-06-26

Dziś porozmawiamy m.in. o unijnych dotacjach, jakie otrzymało miasto. Zapytamy także, dlaczego władze Orzesza interesuje Dom Towarowy - co mogłoby w tym miejscu powstać?

Mirosław Tomas - zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej

2019-06-25

Do końca września w pięknie odnowionym budynku dworca w Rudzie Śląskiej - Chebziu już w pełni powinna funkcjonować biblioteka. Miasto rozstrzygnęło przetarg na wyposażenie Stacji Biblioteka w niezbędne meble, a także sprzęt audiowizualny. Czytelnicy, oprócz wygodnych foteli, do dyspozycji będą mieli m.in. dwie komfortowe kabiny akustyczne. Co jeszcze powstanie w dworcowych przestrzeniach za ponad milion złotych?

Magdalena Gorzkowska - himalaistka

2019-06-24

Była lekkoatletka z Chorzowa to najmłodsza Polka, która weszła na Mount Everest, a niedawno także - jako pierwsza Polka - zdobyła Makalu bez dodatkowego tlenu. O tych wyprawach będzie można z nią porozmawiać na spotkaniu, które szykuje się w Mikołowie. A wcześniej - rozmowy z gościem można wysłuchać na antenie Radia Express 92.3 FM.

Aleksander Wyra - burmistrz Łazisk Górnych

2019-06-21

Dziś porozmawiamy m.in. o przyciągającym okolicznych mieszkańców basenie, którego część atrakcji niedawno została wyremontowana. Zapytamy o plany dotyczące rozbudowy Centrum Frajdy. Poruszymy także temat przetargu na darmową komunikację miejską.

Mateusz Handel - zastępca burmistrza Mikołowa

2019-06-19

W mieście rusza 5. edycja budżetu obywatelskiego. Od przyszłego tygodnia mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty. Zanim to jednak nastąpi, warto się zapoznać ze zmianami, które wprowadzono. A jest ich sporo.

Michał Pierończyk - wiceprezydent Rudy Śląskiej

2019-06-18

Konsekwentnie na solary stawia Ruda Śląska. Tym razem nie chodzi o domki jednorodzinne, tylko o bloki i kamienice. Bo jak się okazało, po kilku latach od zainstalowania pierwszych takich baterii na budynkach wielorodzinnych, dają one spore oszczędności. Jak dbając o środowisko można przy okazji postarać się o pełniejszy portfel i czy pilotaż przerodzi się w coś więcej - o tym rozmowie z naszym gościem.

Justyna Rudner - kierownik Biura Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Mikołów

2019-06-17

Kiedy rok szkolny się kończy i uczniowie myślami są na wakacjach, urzędnicy z Mikołowa snują już plany dotyczące zajęć, które ruszą od września. Miasto pozyskało dotacje na kształcenie dzieci i młodzieży, a także na szkolenia dla nauczycieli. Szykują się nawet zagraniczne wyjazdy.

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-06-14

Sprawdzamy, jak działa największa sieć rowerów miejskich w woj. śląskim, czyli system katowicki. Od niedawna mieszkańcy i turyści mogą korzystać z dodatkowych wypożyczalni, a na tym nie koniec, bo już niedługo pojawią kolejne. Gdzie znajdziemy nowe jednoślady? Czy powiększaniu się systemu towarzyszy poprawa infrastruktury rowerowej?

Adam Nowak - rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska

2019-06-13

To nowy wymóg ustawowy, ale mieszkańcom z pewnością się spodoba. Samorządy same o sobie muszą teraz raportować. Dokument o stanie miasta za rok ubiegły opublikowała właśnie Ruda Śląska. Władze miasta chwalą się nadwyżką, coraz większymi wpływami z podatku dochodowego i konsultacjami społecznym. Co jeszcze znajduje się w tym raporcie?

Sylwia Jędraszek-Prusko - Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

2019-06-12

Kolejne przyrodniczo-ekologiczne święto w Mikołowie - Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Podczas imprezy promowane będą działania sprzyjające przyrodzie, a także te w jak najmniejszym stopniu szkodzące środowisku. Będzie można wziąć udział w grze terenowej, zajrzeć do ula i poznać wiele wskazówek, które można łatwo wprowadzić w życie, pomagając jednocześnie naturze.

Leszek Balcerowicz - były wicepremier i minister finansów

2019-06-11

Kto nie zna hasła "Balcerowicz musi odejść" i kto nie słyszał o planie Balcerowicza? Ale mało kto słyszał o kulisach wydarzeń, których 30 rocznicę w tym roku obchodzimy. O nastrojach wśród opozycji w czerwcu 1989 roku, o pierwszych wyborach, które chociaż częściowo można było nazwać wolnymi, ale także o tym, czy dało się wtedy zrobić coś więcej i lepiej - mówił w Katowicach prof. Leszek Balcerowicz

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-06-10

Jest rekord! Blisko 400 wniosków zgłosili mieszkańcy w tegorocznej, 6. już edycji budżetu obywatelskiego. Rekordowa jest też pula na realizację pomysłów - ponad 31 mln zł. To największy w Polsce budżet obywatelski wśród miast wojewódzkich, w przeliczeniu na mieszkańca.

Mirosław Blaski - burmistrz Orzesza

2019-06-07

Dziś będziemy rozmawiać m.in. o nowej technologii, stosowanej przy budowie oczyszczalni ścieków, a także o środkach z Funduszu Norweskiego, o które stara się miasto.

Mariusz Pol - z Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska

2019-06-06

Władze miasta ogłosiły przetarg na realizację czwartego, ostatniego odcinka trasy N-S, która połączy DTŚ z autostradą A4. To najbardziej skomplikowany etap budowy trasy. Drogowcy będą musieli wybudować 13 obiektów inżynierskich, w tym ponad 150-metrowy wiadukt nad linią kolejową w Wirku i dwupoziomowy węzeł drogowy z ulicą Bielszowicką. Gdy inwestycja się zakończy ułatwi znacząco poruszanie się po Rudzie Śląskiej

Ewa Lipka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice

2019-06-05

Miasto zamierza połączyć przedszkola i szkoły. To oznacza, że w Katowicach powstaną nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne. Powód zmian samorząd tłumaczy krótko: "duży może więcej". Na czym w praktyce mają polegać zmiany? I co one oznaczają dla uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów dotychczasowych placówek?

Jacek Pytel - rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach

2019-06-04

Nowy sprzęt na wyposażeniu Straży Miejskiej w Katowicach to prawdziwy bat na tych, którzy las czy łąkę uważają za świetne miejsce do pozbycia się śmieci i odpadów. Specjalne foto-pułapki przyłapały już kilka osób, pozwalając na identyfikacje sprawców.

Anna Szewczyk-Nowak - menedżer zasobów ludzkich w Auchan Tychy

2019-06-03

Wyjątkową i ważnej akcję społeczną, organizuje jeden z tyskich hipermarketów. Cyklicznie, raz w tygodniu, w sklepie przestanie grać muzyka, telewizory zostaną wyłączone, a oświetlenie zostanie przyciemnione. Wszystko z myślą o ludziach ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi.

Maja Kotala - projektantka z Chorzowa

2019-05-31

Śląska projektantka mody ponownie poleci do Afryki. W zeszłym roku uczyła mieszkańców Ugandy tego, jak uszyć ubranie albo stworzyć biżuterię. Teraz ten sam projekt będzie wdrażać w Kenii i to w znacznie większym wymiarze. Swoją cegiełkę do realizacji tego pomysłu może dorzucić każdy.