W Tychach wpadł 17-latek, który pomagał okradać seniorów
fot. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach - zatrzymany członek grupy oszustów
Piotr FilasPiotr Filas

W Tychach wpadł 17-latek, który pomagał okradać seniorów

Kryminalni zatrzymali członka grupy przestępczej, wyłudzającej pieniądze metodą "na policjanta". W Tychach wpadł 17-latek, który w szajce pełnił funkcję tzw. "odbieraka" - czyli osoby odbierającej pieniądze od oszukanych osób.

Przestępcy, działali według dobrze znanego już schematu. Dzwonili do seniorów podając się za policjantów. Informowali, że osoba im bliska spowodowała wypadek i konieczna jest wpłata kaucji. Przestraszeni seniorzy, zgodnie z instrukcjami, przekazywali pieniądze, które odbierał młody mężczyzna.
 

Kryminalni z Katowic na tropie oszustów okradających seniorów

Pomiędzy styczniem a kwietniem tego roku, do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, wpłynęły trzy zgłoszenia dotyczące oszustw metodą „na policjanta” oraz jedno, dotyczące usiłowania takiego oszustwa.
Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 500 tysięcy złotych oraz cenną biżuterię i złoto.

Dzięki pracy śledczych w Tychach zatrzymano 17-latka, który odbierał pieniądze od oszukanych osób. Nastolatek wracał z Chrzanowa, gdzie brał udział w kolejnym oszustwie.
Młody mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód, gdzie usłyszał trzy zarzuty oszustwa, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu, zarzut oszustwa dotyczący mienia znacznej wartości oraz zarzut usiłowania oszustwa.

Podejrzany przyznał się do zarzutów i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.
 

Jak nie stać się ofiarą oszustów: policja apeluje o ostrożność i przekazuje cenne informacje

Aby uniknąć oszustwa telefonicznego, należy stosować się do następujących zasad:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście - zadzwoń lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję — nr tel. 112.

Jeśli mamy w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajmy z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu.
Ostrzegajmy, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy nieznajomym.

 



Zobacz inne wiadomości tego autora: