Gliwice i Katowice połączą dodatkowe tory kolejowe. Więcej pociągów, szybsza podróż!
Gliwice z Katowicami połączy nowa para torów – inwestycja pozwoli m.in na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego (fot. pexels.com)
Wojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewski

Gliwice i Katowice połączą dodatkowe tory kolejowe. Więcej pociągów, szybsza podróż!

Linia kolejowa Gliwice - Katowice to najbardziej oblegane połączenie kolejowe w regionie. Ale tory mają swoją przepustowość. Jest jednak szansa na dodatkową parę torów na tej linii.

Gliwice z Katowicami połączy nowa para torów – inwestycja pozwoli m.in na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, usprawni funkcjonowanie transportu szynowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zwiększy częstotliwość kursowania pociągów aglomeracyjnych na tej trasie.


Zwiększenie częstotliwości i usprawnienie funkcjonowania na tym odcinku będzie możliwe po wybudowaniu osobnej pary torów, po których będą jeździły tylko pociągi obsługujące połączenia aglomeracyjne. Spółka PKP PLK przygotowuje się do tej inwestycji i właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tego odcinka. Opracowanie studium wykonalności jest jednym z ważniejszych etapów przygotowującym do rozpoczęcia budowy. Opracowanie to będzie w połowie finansowane przez Metropolię.


– Trasa kolejowa Gliwice – Katowice to jeden z najczęściej wykorzystywanych korytarzy transportowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odcinek długości ok. 30 km stanowi kręgosłup komunikacyjny w GZM i jest jednym z ważniejszych elementów koncepcji Kolei Metropolitalnej. W tej chwili pociągi Kolei Śląskich, realizujące przewozy wewnątrz naszego województwa, dzielą tory na tej trasie razem z pociągami dalekobieżnymi, których kursowanie wymusza wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi pociągami na trasie. Często też pociągi regionalne muszą ustępować pierwszeństwa przejazdu – nawet opóźnionym – pociągom kategorii premium lub międzynarodowym, co oznacza w praktyce wywołanie „efektu domina” opóźnień na sieci. Ponadto przepustowość tej linii, jak i całego węzła katowickiego, zbliża się już do maksimum i bez oddzielenia ruchu aglomeracyjnego utrudnione jest zwiększanie oferty przewozowej na tej trasie. Budowa odseparowanego torowiska na trasie Gliwice-Katowice ma ogromne znaczenie dla przyszłej Kolei Metropolitalnej – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii GZM, w którym odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.


Po nowej parze torów będą jeździły wyłącznie pociągi obsługujące połączenia aglomeracyjne.


– Dzięki jego powstaniu możliwym będzie wprowadzeniu standardu, do którego dążymy, by pociągi wewnątrz metropolii kursowały co kilkanaście minut, a pasażerowie nie musieli patrzeć w rozkład jazdy, by wiedzieć, że „zaraz coś przyjedzie”. Ze względu na tak duże znaczenie tej inwestycji Metropolia w połowie sfinansuje powstanie tego opracowania. Inne prace studialne, które dotyczą m.in. przystanków planowanych w ramach programu Kolej Plus na tej trasie, będą już uwzględniały ich budowę przy linii cztero- a nie dwutorowej. Zakładamy zatem efekt synergii – podkreśla Grzegorz Kwitek.


W GZM trwają również przygotowania do złożenia dokumentacji projektowej w drugim etapie oceny wniosków w ramach programu Kolej Plus. W tej sprawie ogłoszono przetarg związany z inwentaryzacją istniejącej infrastruktury oraz oszacowaniem kosztów 13 inwestycji, zakwalifikowanych do drugiego etapu.


źódło: UM Gliwice
 



Zobacz inne wiadomości tego autora: