O ochronie powietrza usłyszeć mają wszyscy. Rusza specjalna kampaniaWojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewski

O ochronie powietrza usłyszeć mają wszyscy. Rusza specjalna kampania

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach podpisano umowę na realizację II edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”

To kolejny etap największego w Europie projektu zintegrowanego LIFE z zakresu ochrony powietrza „Śląskie. Przywracamy błękit”, którego wartość wynosi 16,5 mln euro. Umowę podpisali Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk, członkowie Zarządu Województwa Śląskiego oraz Michał Wasilewski, prezes Aplan Media.

-Edukacja to dla nas klucz – to sposób na zmianę świadomości, ale też na budowanie wspólnoty wokół spraw, które naprawdę nas dotyczą. Chcemy być obecni tam, gdzie toczy się życie: w szkołach, na przystankach, w mediach społecznościowych, podczas lokalnych festynów. To właśnie tam rozgrywa się przyszłość jakości naszego powietrza – tłumaczyła Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W projekt zaangażowanych jest 84 partnerów, w tym 74 gminy i miasta z województwa śląskiego, które aktywnie wdrażają lokalne działania antysmogowe. Kluczowym ogniwem projektu jest sieć gminnych ekodoradców, którzy udzielili prawie 280 tys. porad, pomogli w przygotowaniu 9,5 tys. wniosków dotacyjnych na łączną kwotę 132 mln zł i zorganizowali ponad 4 tys. wydarzeń edukacyjnych, docierając do niemal pół miliona mieszkańców regionu.

Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła - to nowa kampania na rzecz czystego powietrza na Śląsku

W ramach kampanii przygotowano przewodniki metodyczne dla nauczycieli, które trafiły do ponad 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Równolegle powstało sześć broszur z dobrymi praktykami, które prezentowały rozwiązania wdrażane przez gminy i lokalne społeczności.

W ramach działań bezpośrednich zorganizowano wydarzenia plenerowe i wystawy – w tym fotograficzną prezentację najciekawszych ekologicznych inwestycji regionu. Nie zabrakło nowoczesnych form zaangażowania – interaktywna gra online „Bohaterowie błękitu” stanowiła atrakcyjne narzędzie edukacyjne. W symboliczny sposób kampanię wieńczyło posadzenie tysiąca drzew – żywych pomników wspólnego wysiłku na rzecz czystego powietrza.



Zobacz inne wiadomości tego autora: