Odkrycie za odkryciem! Archeolodzy przecierają oczy ze zdumienia!
Kolejne odkrycia architektoniczne podczas renowacji kościoła pw. św. Wojciecha, fot. Tomasz Sanecki
Wojtek ŻegolewskiWojtek Żegolewski

Odkrycie za odkryciem! Archeolodzy przecierają oczy ze zdumienia!

Archeolodzy zacierają ręce - postępujące prace przynoszą coraz więcej odkryć w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha w Bytomiu.

Trwająca renowacja kościoła pw. św. Wojciecha przynosi z każdym miesiącem robót coraz to nowsze odkrycia architektoniczne. Tym razem podczas remontu elewacji od strony ul. Józefczaka pracownicy firmy Des Henryk Dowgier Anna Dowgier Sp. k. z Krakowa, która realizuje wszystkie prace budowlane, odkryli po skuciu tynków kamienny obrys pierwotnych okien i strukturę ścian na elewacji, a także pierwotną strukturę przypór kościoła pw. św. Wojciecha.

Odkrycia w kościele św. Wojciecha w Bytomiu

Do tej pory w kościele pw. św. Wojciecha wykonane zostały już tynki wewnętrzne i okna we wszystkich przybudówkach oraz zakończyła się hydroizolacja murów ścian fundamentów od strony południowej i północnej. Ponadto wykonawca realizuje obecnie prace tynkarskie na elewacji południowej oraz trwa ostatni etap wykonywania hydroizolacji ścian fundamentowych kościoła od strony pl. Klasztornego. W wakacje zaplanowano kolejne prace tynkarskie

Prace konserwatorskie odsłaniają coraz więcej

W lipcu i sierpniu wykonawca inwestycji będzie realizował przede wszystkim prace tynkarskie na elewacji. Od strony ul. Józefczaka budowane jest rusztowanie, które umożliwi skucie tynku na pozostałej ścianie kościoła, a następnie wykonawca rozpocznie roboty budowlane na elewacji frontowej oraz wieży. Kolejnym ważnym zadaniem zaplanowanym w wakacje będzie konserwacja witraży, która będzie realizowana sukcesywnie wraz z montażem zewnętrznych okien osłonowych. W pierwszej kolejności konserwacja witraży rozpocznie się od elewacji południowej, gdzie montaż okien właśnie jest na ukończeniu.


Warto dodać, że renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha realizowana jest pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, zaś nadzór archeologiczny nad robotami budowlanymi pełnią pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.



Zobacz inne wiadomości tego autora: