Groźny wypadek w pobliżu centrum handlowego
fot. Straż Miejska w Czeladzi
Piotr FilasPiotr Filas

Groźny wypadek w pobliżu centrum handlowego

Trzy osoby zostały ranne w wypadku do jakiego doszło w piątek, 16 maja, na ulicy Będzińskiej w Czeladzi . Przed południem, w rejonie centrum handlowego M1 zderzyły się dwa samochody osobowe. Oba pojazdy wypadły z drogi, jeden z nich dachował.

Na miejscu szybko pojawili się policjanci, straż pożarna oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego.
Jak informują funkcjonariusze Straży Miejskiej z Czeladzi ruch na DK86, w rejonie centrum handlowego M1 jest częściowo utrudniony.


Wypadek w Czeladzi - są poszkodowani

Z informacji przekazanych przez Rejonową Stację Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu wynika, że w wyniku wypadku poszkodowane zostały trzy osoby. 
Dwie z nich zostały przewiezione do szpitala. Trzeciej udzielono pomocy na miejscu.

Okoliczności tego zdarzenia ustalają policjanci.


Policjanci przypominają jak się zachować po zderzeniu z innym pojazdem

Jeśli w zdarzeniu drogowym uszkodzone zostały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku. Jak więc postępować, gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

Kolizja drogowa:

Po tzw. stłuczce przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi. Jeśli uczestnicy kolizji dojdą do porozumienia co do winy, możemy odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy należy spisać i podpisać stosowne oświadczenie. Musi ono obowiązkowo zawierać podstawowe dane kierujących oraz polisę samochodu sprawcy, którym się poruszał, a dokładnie:

  • dane sprawcy kolizji,
  • kategorię i numer prawa jazdy,
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy,
  • opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce, gdzie doszło do kolizji,
  • dokumentacja fotograficzna (jeśli jest możliwość wykonania zdjęć).

Wszystko to można sobie ułatwić drukując gotowe formularze oświadczeń, które są dostępne w internecie.

Wypadek drogowy:

Jeśli doszło do wypadku, czyli w zdarzeniu poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji.
Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy.
Sprawdźmy stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwijmy pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni. Pamiętając o bezpieczeństwie, warto poprosić o pomoc osoby w pobliżu!

Pamiętajmy, że świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet trzy lata więzienia.

Ze względu na aurę jaka panuje teraz na zewnątrz oraz trudne warunki drogowe, policjanci apelują o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych.



Zobacz inne wiadomości tego autora: