Bonus z ZUS dla emerytów i rencistów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Mirella KonieckoMirella Koniecko

Bonus z ZUS dla emerytów i rencistów

Osoby pobierające emeryturę lub rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które ukończyły 75. rok życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Od 1 marca 2025 roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 348,22 zł miesięcznie.

Świadczenie to przyznawane jest z urzędu – nie ma konieczności składania wniosku. Kwota dodatku jest waloryzowana corocznie, równocześnie z emeryturami i rentami.

Dodatek przysługuje także osobom poniżej 75. roku życia, o ile posiadają orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku do ZUS wraz z dokumentacją medyczną. Gdy osoba nie posiada stosownego orzeczenia, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie lekarskie na formularzu OL-9, wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem dokumentów. Zgłoszenia mogą dokonać zarówno sami zainteresowani, jak i ich pełnomocnicy, również drogą pocztową.

 

Kto nie otrzyma dodatku?

ZUS rozpatruje wnioski i dokumenty w terminie do 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich niezbędnych okoliczności. Wypłata dodatku nie przysługuje jednak każdemu. Osoby pobierające wyłącznie rentę socjalną, bez zbiegu z rentą rodzinną, nie są uprawnione do otrzymania tego świadczenia. Ponadto, jeśli senior przebywa dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, prawo do dodatku zostaje zawieszone.

Zdarza się, że bliscy nie informują ZUS o pobycie seniora w takim zakładzie. Wówczas, jeśli świadczenie jest nadal wypłacane, może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie zwrócenie nienależnie pobranej kwoty – czasem liczonej w tysiącach złotych.

 

Nie można pobierać dwóch świadczeń.

Warto także pamiętać, że nie można pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego z ZUS i zasiłku pielęgnacyjnego z gminy. W przypadku przyznania świadczenia przez ZUS należy niezwłocznie poinformować odpowiedni urząd gminy o konieczności zakończenia wypłat zasiłku. W przeciwnym razie również może dojść do sytuacji, w której świadczenie będzie musiało zostać zwrócone.

Dodatek pielęgnacyjny jest istotnym wsparciem finansowym dla seniorów i osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przypomnienie zasad jego przyznawania pozwala uniknąć nieporozumień i problemów związanych z nienależnie pobranymi świadczeniami.



Zobacz inne wiadomości tego autora: