
Jak przetrwać upał? Czego unikać i na co uważać?
Początek lata przyniósł dużo słońca i wzrost temperatur. Przed nami wakacje i wiele upalnych dni. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Upał oddziałuje także na układ nerwowy, wpływając na poziom koncentracji (musimy o tym pamiętać prowadząc samochód).
Uwaga, upał: WPR w Katowicach apeluje o ostrożność!
Wojewódzkie Pootowie Ratunkowe w Katowicach zwraca się z apelem do mieszkańców regionu. Specjalici z WPR przygotowali też wiele przydatnych informacji i wskazówek dotyczących zachowania w czasie upałów
- Szanowni Państwo! Choć fala upałów jeszcze przed nami, już obserwujemy znaczny wzrost liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do osób, u których doszło do zaostrzenia chorób przewlekłych. W wielu przypadkach przyczyną była niewystarczająca podaż płynów oraz brak odpowiedniej ochrony przed słońcem. Zbyt małe nawodnienie prowadzi do pogorszenia pracy całego organizmu, a w połączeniu z wysoką temperaturą - może skutkować zasłabnięciami, omdleniami, a nawet stanami zagrożenia życia - czytamy w specjalnym komunikacie WPR
Wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne dla seniorów – osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów.
Podobnie dzieci są niezwykle wrażliwe na upał, ze względu na to, że ich organizm ma mniej rozwinięty mechanizm termoregulacji. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać ich oraz zwierząt w zaparkowanym pojedzie. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzi do 50-60 ̊C.
Warto również sprawdzić, czy samotnie mieszkające starsze osoby nie potrzebują pomocy.
Co lekarze zalecają podczas tropikalnych upałów?
Aby bezpiecznie prztrwać upał Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe zaleca m. in
Osoby zdrowe powinni pamiętać o...
- Nawadnianiu. Pij dużo wody, najlepiej niegazowanej, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia. Unikaj kawy, alkoholu i słodzonych napojów, które sprzyjają odwodnieniu.
- Ochronie przed słońcem. Stosuj kremy z wysokim filtrem UV, regularnie je odnawiaj (co 2 godziny lub po kąpieli/poceniu się). Rozważ noszenie odzieży z filtrami UV oraz nakrycia głowy.
- Odpowiednim ubiorze. Noś lekką, przewiewną, jasną odzież, która zakrywa jak najwięcej skóry. Chroń głowę kapeluszem lub czapką.
- Unikaniu słońca w najgorętszych godzinach. Przebywaj w cieniu lub chłodnych pomieszczeniach między 10:00 a 17:00.
- Chłodzenie organizmu. Ochładzaj się zimnym prysznicem, mokrym ręcznikiem na szyi lub wentylatorem.
- Lekkich posiłkach. Jedz dużo sezonowych owoców i warzyw, unikaj tłustych, smażonych i wysokokalorycznych potraw.
- Bezpieczeństwie nad wodą. Nie wchodź gwałtownie do wody po opalaniu, unikaj szoku termicznego.
Osoby starsze i/lub schorowane winny pamiętać o...
- Ścisłym nawadnianiu. Osoby starsze często nie odczuwają pragnienia, dlatego należy regularnie podawać im niewielkie ilości płynów (ok. 100 ml co godzinę).
- Monitorowanie leków. Wysokie temperatury mogą zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową i wpływać na działanie leków, szczególnie u osób z chorobami serca, nerek czy nadciśnieniem. Zalecana jest konsultacja z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji dawek leków.
- Częstszych pomiarach ciśnienia. U osób z nadciśnieniem lub chorobami serca upał może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, dlatego zaleca się regularne kontrolowanie ciśnienia i konsultacje z lekarzem.
- Unikaniu wysiłku i przegrzaniu. Ogranicz wysiłek fizyczny do minimum, zapewnij odpoczynek w chłodnych, zacienionych miejscach.
- Ochronie przed słońcem. Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszych godzinach, zasłaniaj okna i rolety, wietrz mieszkanie nocą.
- Ubiorze i ochronie. Ubieraj się w przewiewne, naturalne tkaniny, stosuj kremy z wysokim filtrem, nakrycie głowy.
- Lekkostrawnej diecie. Jedz lekkie, gotowane posiłki z dużą ilością warzyw i owoców.
- Reagowaniu na niepokojące objawy. W przypadku zawrotów głowy, osłabienia, silnego pragnienia lub bólu głowy – natychmiast przenieś się w chłodne miejsce i skontaktuj się z lekarzem lub numerem alarmowym 112, a najlepiej 999.
Nie bądź obojętny wobec innych, wezwij pomoc
Zależność między wysokimi temperaturami a wzrostem wezwań pogotowia ratunkowego do tracących przytomność, udarowców, zawałowców itp. znana jest dyspozytorom i ratownikom medycznym.
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe apeluje: pamiętejmy o własnym bezpieczeństwie, ale też zatroszczmy się o innych - np. tych, którzy zostali w samochodach zaparkowanych w pełnym słońcu. Nie chodzi wyłącznie zwierzęta, czy o dzieci.
Należy zainteresować się również starszymi osobami, gdy zauważy się, że taka, jak się wydaje, najzwyczajniej drzemie. Niekoniecznie, może już straciła przytomność? Popykaj w szybę, sprawdź, czy owa osoba reaguje. Jeśli nie, to działaj. Albo sam, albo wezwij pomoc.
Jeden telefon, czy informacja przekazana służbom w inny sposób, może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Szczególnie latem każda reakcja jest ważna, gdyż długie przebywanie na słońcu powoduje realne ryzyko przegrzania i odwodnienia.
Dlatego nie bójmy się interweniować, gdy zauważymy osobę, która może być zagrożona. Sprawdźmy, czy nie potrzebuje ona pomocy. W każdym przypadku, gdy mamy wątpliwości, skorzystajmy z numeru alarmowego 112 lub 999 i przekażmy swoje uwagi.