Tu w wodzie się nie schłodzisz - wojewoda wydał zakaz
fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Piotr FilasPiotr Filas

Tu w wodzie się nie schłodzisz - wojewoda wydał zakaz

Wojewoda Śląski Marek Wójcik wydał rozporządzenie porządkowe wprowadzające zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Zakaz obowiązuje od 5 do 31 lipca 2025 roku.

Zakaz ten został wprowadzony w związku z koniecznością zwalczania złotej algi w wodach rzeki Kłodnica.
Obejmuje w szczególności:

  • spożywanie wody,
  • wchodzenie do wody, kąpiele,
  • połów i spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych,
  • używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie),
  • uprawianie sportów wodnych i turystyki.


Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń.
Zakaz nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi.

Treść rozporządzenia dostępna jest w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego pod linkiem: https://dzienniki.slask.eu/legalact/2025/4283/ 

 

Złota alga w Kanale Gliwickim - pomóc ma nadtlenek wodoru

W związku z dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) w rzece Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry.

Kontrolowane dozowanie do wody nadtlenku wodoru prowadzone będzie pod nadzorem wojewody śląskiego oraz ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Podobna akcja była przeprowadzona w 2024 roku. Dozowanie nadtlenku wodoru (odpowiednio rozcieńczonego perhydrolu) redukuje liczebność złotej algi o 90-99%.

Badania prowadzone w ramach monitoringu interwencyjnego wskazują na trend wzrostowy liczebności komórek złotej algi w Kanale Gliwickim, w tym w sekcji IV Kanału pomiędzy śluzami Dzierżno a Rudziniec. Sekcja IV jest kluczowa, ponieważ stanowi wspólny odcinek Kanału Gliwickiego i koryta rzeki Kłodnicy. Wzrost populacji złotej algi w tej sekcji IV zwiększa ryzyko skażenia wód rzeki Odry dużą ilością złotej algi za pośrednictwem rzeki Kłodnicy.

Obecnie panujące warunki pogodowe sprzyjają intensywnemu rozwojowi złotej algi. W związku z sytuacją, Międzyresortowy Zespół ds. Odry 4 lipca 2025 roku podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (perhydrolu) w rzece Kłodnicy, za małą elektrownią wodną Pławniowice. Środek ten, testowany w 2024 r., wykazał bardzo wysoką skuteczność, doprowadzając do redukcji glonu z efektywnością na poziomie 90-99,9%.

Dozowanie nadtlenku wodoru będzie prowadzone zgodnie z Procedurą Zarządzania Kryzysowego związanego z powstawaniem zakwitów złotej algi – schematy postępowań, pod nadzorem wojewody śląskiego przy wsparciu eksperckim Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Dawka aplikacyjna wyniesie ok. 10,0 – 15,0 mg/L, zgodnie z przyjętymi rekomendacjami.

Kontrolowane dozowanie nadtlenku wodoru na styku Sekcji IV Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy stworzy barierę, która redukuje wysoki ładunek złotej algi spływający z Kanału Gliwickiego, a tym samym powstrzymuje rozprzestrzenianie się ogniska glonu poza tę lokalizację.

Badania prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach monitoringu interwencyjnego, w IV Kanału pomiędzy śluzami Dzierżno a Rudziniec, wykazały obecność złotej algi w ilości: 2 mln komórek/litr ( 30 czerwca 2025 r.), 33 mln komórek/litr (2 lipca 2025 r.), 52 mln komórek/litr (4 lipca 2025 r.).



Zobacz inne wiadomości tego autora: